Dzisiaj jest wtorek 11 maja 2021, imieniny: Igi, Miry, Lwa WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17286) SPORT FORUM FIRMY (5596) PRACA (68) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
17 / 15oC
Jutropogoda
21 / 11oC
Pojutrzepogoda
16 / 11oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Finderowa piątka w Wąsoszach. Biegali dla Osady Ja ... (1)Konińska biblioteka z wyremontowaną czytelnią i sa ... (3)

Prosto z konińskiej synagogi o planach ożywienia zabytku

Dodano: 9.04.2021 10:11

O planach ożywienia konińskiej synagogi mówili w programie „Nic się nie dzieje?” Paweł Adamów, zastępca prezydenta i Damian Kruczkowski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Miasto Konin po latach starań, od grudnia 2020 jest właścicielem synagogi i przyległego terenu. Co dalej z tym zabytkiem, z tym miejscem?

- Podjęliśmy dużo wysiłku, aby przejąć synagogę – przyznaje Paweł Adamów, zastępca prezydenta Konina. - Negocjacje z prywatnym właścicielem nie były łatwe, nie dysponowaliśmy jako miasto finansami, aby zakupić tę nieruchomość, dlatego zamieniliśmy na inne tereny. Słyszeliśmy od mieszkańców, także radnych, że to była dobra decyzja. Od razu rozpoczęliśmy więc przygotowania do złożenia wniosku o dofinasowanie na  zagospodarowania synagogi. Odbyliśmy szereg spotkań z konserwatorem zabytków w tym temacie. 

Paweł Adamów odwołał się do ankiety, w której zapytano mieszkańców Konina o pomysły na zagospodarowanie zabytku. - Chcieliśmy się dowiedzieć jak rozwijać w przyszłości  temat synagogi. W naszym wniosku do ministerstwa kultury opisaliśmy przeprowadzone konsultacje i pomysły mieszkańców. Te konsutlacje to był jeden z naszych lepszych ruchów.

Wypełniono blisko 1300 ankiet, w których ponad 90 respondentów wypowiedziało się, aby w synagodze były funkcje biblioteczno – kulturalne. - Synagoga jako miejsce studiowania ksiąg nadaje się niemalże idealnie do tego – powiedział Damian Kruczkowski, dyrektor biblioteki. -  Tym bardziej, że jest to na mapie Konina jedno z nielicznych, dobrze zachowanych miejsc, które należałoby udostępnić mieszkańcom.

W ankiecie mieszkańcy poparli pomysł stworzenia centrum czterech kultur. - Konin kiedyś wielowyznaniowe, wielokulturowe, jak większość przedwojennych miast. Byli prawosławni, ewangelicy, wyznania mojżeszowego, katolicy, dobrze by było, gdyby to miejsce mogło opowiadać o tych wyznaniach, kulturach - powiedział Damian Kruczkowski. 

- W ostatnim momencie przejęliśmy tę nieruchomość – dodał Paweł Adamów. – Budynek wymaga remontu i trzeba to robić w sposób odpowiedzialny. Jeżeli uda się pozyskać środki z ministerstwa to mamy na uwadze wymianę więźby dachowej, stolarki okiennej w tym samym duchu, instalacji odwodnieniowej. Warto by było, aby już w tym roku udostępnić na tyle, ile się da. Chcemy, żeby to było miejsce otwarte. Dla mieszkańców jest to ważny obiekt, więc dużo pracy przed nami. Dlatego piony techniczne w urzędzie będą się zajmować kwestiami remontowymi, a wydziały kulturalno – społeczne będą animować pewne funkcje, aby ożywić otoczenie synagogi.   

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:synagoga Konin,   ankieta synagoga,   Paweł Adamów,   Damian Kruczkowski,  



DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Sprzedaż żydom z zyskiem i już. Nie potraficie utrzymać czystych chodników, starówka wymarła a zabieracie się ze kolejne pakowanie kasy w coś co nigdy nie przyniesie zysku tylko straty. Nic dziwnego że zadłużyliście miasto na ponad 200 000 000.
Dodano: 9.04.2021 12:03    Przez: Glos
avatar Ciekawy jestem układu bo najpierw dla Kruczkowskiego posadka, potem Chanuki na Placu Wolności, a teraz szykuje Korytkowski mu synagogę.... Korytkowski zrezygnuj z Konina! My tu Ciebie nie chcemy ! Zobaczcie jeden zadłuża miasto, Nowak jedzie na MMA to jacyś nie prezydenci tylko kpiarze !
Dodano: 9.04.2021 14:39    Przez: komornikKoninski
Też chciałbym mieć takiego fajnego kumpla jak ma p. Kruczkowski, pan Korytkowski nie dość, że załatwił mu ciepłą posadkę to i jeszcze z naszych pieniędzy funduje jemu synagogę, żeby p. Kruczkowski ze swoją świtą miał się gdzie zabawiać. A za 20, 30 lat żydzi i tak to legalnie odbiorą i sprzedadzą po raz kolejny. Tak się robi mądrze interesy. Dobrze, że na tej synagodze prezydent się potknął i już tego prezydenta nikt nie wybierze po raz drugi.
Dodano: 9.04.2021 20:23    Przez: Matilan
avatar Buahaha.Nasi starsi bracia w wierze nie zapłacili Pajzerowi za 2 mln dawek.Bo to za drogo.To tak jak przyszedł Icek do najdroższego lekarza w mieście no i po wizycie mówi iż nie zapłaci bo za drogo i nie zapłaci.Na to lekarz pyta skoro przyszedł do najdroższego lekarza skro jest tak biedny.Bo dla mojego zdrowia nic nie jest najdtoższe odpowiada Icek.Podobnie jest z tą synagogą.Po co płacić podatki i czynsze skoro goje z Konina za to zapłacą.
Dodano: 9.04.2021 12:24    Przez: Tomasz Kobrzycki
Dyrektor MBP Damian Kruczkowski jest jednocześnie rabinem w Synagodze ?
Dodano: 9.04.2021 13:15    Przez: Tylko pytam

KOMENTARZE

Sprzedaż żydom z zyskiem i już. Nie potraficie utrzymać czystych chodników, starówka wymarła a zabieracie się ze kolejne pakowanie kasy w coś co nigdy nie przyniesie zysku tylko straty. Nic dziwnego że zadłużyliście miasto na ponad 200 000 000.
Dodano: 09.04.2021 12:03    Przez: Glos
Czytając wpisy konińskich antysemitów mam odruchy wymiotne. Ci wszyscy ''Kobrzyccy'' i jemu podobni, to dowód schamienia kulturowego, skarlenia intelektualnego i zwykłej patologii. Jestem zwolennikiem pełnej jawności wyrażania opinii w internecie. Przecież ci ''KOBRZYCCY'', to wymyślone postaci, tchórze bojący się cokolwiek napisać pod własnym nazwiskiem. Koninianie różnych nacji i narodowości oraz wyznań przez wieki pracowali ku chwale naszego miasta i wielkości Rzeczypospolitej . Tutaj był ich dom i na tym skrawku ziemi po latach owocnej pracy składali swe kości. Wszyscy Oni byli KONINIANAMI przez duże ''K''. Należy im się szacunek i ciepła pamięć. Okrucieństwo w wyniku którego większość żydowskich mieszkańców tej Ziemi przestała oddychać znajduje dziś kontynuatorów we wpisach prymitywnych szowinistów.Prawdy nie da się wymazać.
Dodano: 10.04.2021 11:04    Przez: Alfred Michalczyk
Czy Alfred Michalczyk jest Żydem, bo zawsze broni Żydów ?
Dodano: 10.04.2021 12:00    Przez: Pytam się
Ojczyzną Żydów jest Izrael co oni jeszcze robią w Polsce ?
Dodano: 10.04.2021 12:03    Przez: Pytam się
PiS-uar w praktyce: Kolejne miliony na żydowskie muzea.
Dodano: 28.04.2021 09:52    Przez: Piotr
avatar Buahaha.Nasi starsi bracia w wierze nie zapłacili Pajzerowi za 2 mln dawek.Bo to za drogo.To tak jak przyszedł Icek do najdroższego lekarza w mieście no i po wizycie mówi iż nie zapłaci bo za drogo i nie zapłaci.Na to lekarz pyta skoro przyszedł do najdroższego lekarza skro jest tak biedny.Bo dla mojego zdrowia nic nie jest najdtoższe odpowiada Icek.Podobnie jest z tą synagogą.Po co płacić podatki i czynsze skoro goje z Konina za to zapłacą.
Dodano: 09.04.2021 12:24    Przez: Tomasz Kobrzycki
Dyrektor MBP Damian Kruczkowski jest jednocześnie rabinem w Synagodze ?
Dodano: 09.04.2021 13:15    Przez: Tylko pytam
Co tydzień jakiś artykuł o konińskiej Synagodze na LM-ie, czy Koninem rządzą Polacy, czy LM jest polski ?
Dodano: 09.04.2021 13:18    Przez: Tylko pytam
A ja się zapytam na jakiej podstawie prymitywny chamie śmiesz zadawać takie pytania ? Powiem więcej. Mam szczerą wątpliwość czy autor postu ma jakąkolwiek wiedzę historyczną na temat naszego miasta,
Dodano: 10.04.2021 11:09    Przez: Alfred Michalczyk
Chamem nazywasz Polaka a przed Żydami się płaszczysz ?
Dodano: 10.04.2021 13:27    Przez: Czy tak ?
avatar Ciekawy jestem układu bo najpierw dla Kruczkowskiego posadka, potem Chanuki na Placu Wolności, a teraz szykuje Korytkowski mu synagogę.... Korytkowski zrezygnuj z Konina! My tu Ciebie nie chcemy ! Zobaczcie jeden zadłuża miasto, Nowak jedzie na MMA to jacyś nie prezydenci tylko kpiarze !
Dodano: 09.04.2021 14:39    Przez: komornikKoninski
Czytam czy słyszę z ust różnych kaznodziei, że Żydzi są naszymi starszymi braćmi w wierze, w jakiej wierze, przecież oni nie wierzą w Jezusa, że to był Mesjasz, Syn Boży posłany od Boga, bo gdyby uwierzyli to by na Niego nie wydali wyroku śmierci. Żydzi wyznania mojżeszowego nie są moimi braćmi, a jedynie ci, którzy uwierzyli, że Pan Jezus był Mesjaszem, czyli Chrystusem.
Dodano: 09.04.2021 17:33    Przez: Chrześcijanin
Chrześcijan wśród Żydów jest niewielu, ale oni idą dobrą drogą, drogą Jezusa Chrystusa do Boga Ojca i ci będą zbawieni, bo zbawienie Bóg nam dał tylko i wyłącznie w męczeńskiej i ofiarnej śmierci swojego Syna na krzyżu. Pan Jezus powiedział - "Ja jestem drogą, prawdą i życiem, nikt nie przychodzi do Ojca jak tylko przeze mnie". Zatem jeśli ktoś pomija Jezusa Chrystusa, tak jak Żydzi nie dojdzie do Boga.
Dodano: 09.04.2021 17:46    Przez: Chrześcijanin
Proponuję Żydom aby zakodowali sobie słowo Armagedon, bo tam pod górą Megiddo rozegra się ich tragiczny los, nie będę rozwijał tego tematu bo cenzor usunie. Dziękujmy Bogu za Jezusa, który jest naszym Panem i Zbawicielem i oczekujmy na Jego powtórne przyjście. Przyjdż nasz Panie !
Dodano: 09.04.2021 18:32    Przez: Chrześcijanin
Do Pana w pierwszej kolejności powinien przyjść psychiatra.
Dodano: 10.04.2021 11:12    Przez: antyfaszysta
Prawdy się boisz, prawda ci przeszkadza ?
Dodano: 10.04.2021 13:29    Przez: Jezus jest prawdą
korytowski i jego ekipa musza odejść zrubmy referendum
Dodano: 09.04.2021 18:41    Przez: Adam
Przed referendum zrobimy Wan dyktando. Pan Adam nie ma szans.
Dodano: 10.04.2021 11:33    Przez: Alfred Michalczyk
Też chciałbym mieć takiego fajnego kumpla jak ma p. Kruczkowski, pan Korytkowski nie dość, że załatwił mu ciepłą posadkę to i jeszcze z naszych pieniędzy funduje jemu synagogę, żeby p. Kruczkowski ze swoją świtą miał się gdzie zabawiać. A za 20, 30 lat żydzi i tak to legalnie odbiorą i sprzedadzą po raz kolejny. Tak się robi mądrze interesy. Dobrze, że na tej synagodze prezydent się potknął i już tego prezydenta nikt nie wybierze po raz drugi.
Dodano: 09.04.2021 20:23    Przez: Matilan
1 z 2
12>>