Dzisiaj jest środa 12 maja 2021, imieniny: Pankracego, Dominika, Domiceli WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17164) SPORT FORUM FIRMY (5594) PRACA (75) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
18 / 14oC
Jutropogoda
18 / 11oC
Pojutrzepogoda
13 / 7oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Powstaje nowy most w Bernardynce. Dobre tempo inwe ... (0)Sportowe nagrody rozdane. Miasto wyróżniło siedem ... (2)

Mieszkanka powiatu tureckiego dała się oszukać. Straciła 3 tys. zł

Dodano: 9.04.2021 12:49
Źródło: LM.pl

Mieszkanka powiatu tureckiego straciła ponad 3 tys. zł. Kobieta została oszukana przez sprawcó podszywających się pod jeden z popularnych portali ogłoszeniowych.

Wczoraj policjanci przyjęli zawiadomienie dotyczące oszustwa przez osoby podszywające się pod portal OLX.

- Po wystawieniu oferty sprzedaży pokrzywdzona otrzymała poprzez OLX wiadomość od osoby, która zainteresowana jest kupnem przedmiotu. W rozmowie przekazała sprzedającej, że chciałaby zapłacić przez serwis ogłoszeniowy. W trakcie korespondencji pokrzywdzona podała swój adres e- mail, aby otrzymać formularz do sprzedaży. Następnie otrzymała wiadomość, że wszystko jest opłacone i musi wejść na swoja pocztę by to potwierdzić. W wiadomości wyglądającej jak z portalu ogłoszeniowego była informacją o tym, żeby wejść w formularz, aby potwierdzić odbiór pieniędzy.  Przekonana, że jest na stronie serwisu, w którym wystawiła przedmiot, wykonywała wszystkie polecenia. Wpisywała też dane wrażliwe dotyczące swojej karty płatniczej oraz kody weryfikacyjne otrzymywane w wiadomościach od banku – informuje rzecznik policji w Turku.

Kobieta zorientowała się, że została oszukana kiedy dostała wiadomość o zablokowaniu karty płatniczej i sprawdzeniu konta, z którego zniknęło ponad 3 tys. zł. Mundurowi ostrzegają i apelują, że wyłudzenia przez portale przebiegają według podobnego schematu. Oszuści podszywają się też czasem pod firmy kurierskie, a w przesłanych mailach proszą o podanie numeru karty, numeru PESEL, czy danych osobowych i danych logowania do konta. Funkcjonariusze radzę jak uniknąć oszustwa:

  • Czytaj SMS-y od Banków. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz.

  • Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich

  • Gdy korzystasz z portali aukcyjnych, miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.

  • Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez WhatsApp czy Messenger. Zobacz instrukcje płatności z OLX

  • Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stron. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce.

  • Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Nie kradnij ! - przykazanie Boże, złodziej przed Bogiem za wszystko odpowie, tu może uniknąć kary ale nie tam. Kradzież jest grzechem.
Dodano: 9.04.2021 13:11    Przez: Nie kradnij !

KOMENTARZE

Nie kradnij ! - przykazanie Boże, złodziej przed Bogiem za wszystko odpowie, tu może uniknąć kary ale nie tam. Kradzież jest grzechem.
Dodano: 09.04.2021 13:11    Przez: Nie kradnij !

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.