Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościSąd przyznał rację Greenpeace. ZE PAK musi przestać truć rtęcią

Sąd przyznał rację Greenpeace. ZE PAK musi przestać truć rtęcią

Dodano:
Sąd przyznał rację Greenpeace. ZE PAK musi przestać truć rtęcią

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Ministra Klimatu utrzymującą odstępstwo od przepisów ochrony powietrza dla koncernu ZE PAK.

Sąd przyznał rację Fundacji Greenpeace Polska, która złożyła skargę na decyzję Ministra Klimatu i Środowiska Michała Kurtyki. 

- Cieszymy się, że sąd stanął po stronie ochrony zdrowia Polek i Polaków. Liczymy, że koncern ZE PAK jak najszybciej zmodernizuje swoje instalacje w elektrowni Pątnów II. Przez lata wskazywaliśmy, że koncern powinien korzystać z najlepszych dostępnych technologii, żeby ograniczyć swój negatywny wpływ na środowisko i na zdrowie mieszkańców - komentuje Piotr Wójcik, analityk rynku energetycznego Greenpeace Polska.

Obowiązek stosowania najlepszych dostępnych technologii przez elektrownie węglowe wynika z przepisów unijnych, tzw. konkluzji BAT. Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak przyznał elektrowni Pątnów II odstępstwo od przepisów wprowadzających bardziej rygorystyczne standardy dotyczące emisji szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń powietrza: tlenków azotu, dwutlenku siarki, pyłu oraz rtęci na okres trzech lat – od sierpnia 2021 do sierpnia 2024 roku. Na skutek decyzji marszałka - utrzymanej przez ministra klimatu - do powietrza może dostać się m.in. dodatkowe 150 kilogramów rtęci (czyli tyle ile znajduje się w ponad 200 tysiącach termometrów starego typu), którym zgodnie z przepisami spółka ZE PAK powinna zapobiec, stosując lepsze technologie ochrony środowiska.

- Liczymy na to, że decyzja sądu uświadomi szefostwu koncernu, że zdrowie Polek i Polaków powinno zawsze być najważniejsze, a energetyka węglowa nie ma przyszłości. ZE PAK powinien przyspieszyć swoją transformację w kierunku odnawialnych źródeł energii. Przy odpowiedniej polityce koncernu i dobremu wykorzystaniu środków unijnych, Wielkopolska Wschodnia ma szansę stać się regionem górniczym, który z sukcesem przejdzie przez proces sprawiedliwej transformacji energetycznej - dodaje Piotr Wójcik z Greenpeace.

Ĺąródło: Greenpeace Polska

 

Czytaj więcej na temat:ZE PAK, Greenpeace Polska, sąd administracyjny,
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole