Dzisiaj jest środa 12 maja 2021, imieniny: Pankracego, Dominika, Domiceli WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17169) SPORT FORUM FIRMY (5594) PRACA (75) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
18 / 14oC
Jutropogoda
18 / 11oC
Pojutrzepogoda
13 / 7oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Powstaje nowy most w Bernardynce. Dobre tempo inwe ... (0)Sportowe nagrody rozdane. Miasto wyróżniło siedem ... (2)

Konin. Tablica z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego w Domu Zemełki

Dodano: 14.04.2021 16:07
Źródło: LM.pl

Kolejne niezwykłe odkrycie w remontowanym Domu Zemełki w Koninie. Tym razem to płyta z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego.

Prace remontowo-budowlane w Domu Zemełki rozpoczęły się pod koniec grudnia ubiegłego roku. Zdjęcie starych tynków odsłoniło sporo architektonicznych ciekawostek. Okazało się między innymi, że kiedyś wjazd na podwórze był od dzisiejszego pl. Wolności. Odkuwki w piwnicach pokazały pierwszy, wykonany z olbrzymich kamieni fundament. Teraz, na kolejną ciekawostkę natknęli się pracownicy Muzeum Okręgowego w Koninie, które prowadzi nadzór archeologiczny nad inwestycją.

- Po skuciu tynków na korytarzu, na piętrze, ukazał się dziwny, niepasujący do otoczenia placek betonu. Po bliższym przyjrzeniu okazało się, że widnieje na nim… odcisk prostokątnej, odlewanej w metalu, płyty z wizerunkiem głowy Józefa Piłsudskiego w owalnym medalionie – informuje Muzeum Okręgowe. - Wiadomo, że marszałek J. Piłsudski przebywał w Koninie 10 lipca 1921 roku z okazji poświęcenia sztandaru 18. Pułku Piechoty. Po uroczystości udał się do gimnazjum, które mieściło się wówczas w Domu Zemełki, gdzie uczestniczył w poświęceniu kamiennej tablicy upamiętniającej ucznia Władysława Michalaka, który poległ w bitwie pod Oranami w 1920 roku. Płyta, której ślady znaleziono podczas nadzoru w Domu Zemełki, została (wg doniesień „Głosu Konińskiego”) odsłonięta 19 marca 1931 roku z okazji kolejnych imienin Józefa Piłsudskiego. Przypuszczalnie miała upamiętnić 10. rocznicę jego pobytu w tej szkole. Obie tablice najprawdopodobniej zniszczyli Niemcy w 1939 roku, ale ślad pozostał tylko po jednej.

Zgodnie z decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, odcisk płyty ma zostać na miejscu jako pamiątka historii.

 

fot. Muzeum Okręgowe w Koninie

  • Konin. Tablica z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego w Domu Zemełki
  • Konin. Tablica z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego w Domu Zemełki

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Jest artykuł o domu Zemełki a gdzie o Synagodze ? Co tydzień LM zamieszcza arykuły o tych budowlach.
Dodano: 14.04.2021 16:43    Przez: Naczelnik

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.