Skocz do zawartości
LM.plWiadomościNa terenie gminy Stare Miasto może być kolej. Poseł przekonuje

Na terenie gminy Stare Miasto może być kolej. Poseł przekonuje

Dodano:
Na terenie gminy Stare Miasto może być kolej. Poseł przekonuje

Poseł PiS Ryszard Bartosik zwrócił się do Marka Woźniaka, marszałka  województwa wielkopolskiego  w sprawie budowy kolei Konin – Turek.  

 - Tu na razie jest ściernisko, ale niedługo będą tutaj duże inwestycje – powiedział poseł Ryszard Bartosik, wskazując na tereny inwestycyjne w Krągoli, na trenie gminy Stare Miasto. – Funkcjonują tutaj już różne zakłady, ale obok mamy ponad 100 hektarów, na których będą kolejne inwestycje. Są to tereny uzbrojone, gotowe do wykorzystania. Chciałem więć zwrócić się do pana marszałka, który ogłosił przetarg na projekt przebiegu kolei, aby ujął w swojej koncepcji planistycznej gminę Stare Miasto. Oto treść pisma. 

Ze względu na liczne inwestycje w Gminie Stare Miasto, realizację programu „Kolej Plus” i tworzenie wstępnego studium planistyczno-prognostycznego dla linii kolejowej Konin-Turek zwracam się z prośbą o uwzględnienie w planowanym projekcie przebiegu linii kolejowej przez Gminę Stare Miasto.

Gmina Stare Miasto w ostatnich latach odnotowuje zauważalny wzrost przedsiębiorstw produkcyjnych i usługowych. Na terenie Gminy zdecydowały się zainwestować firmy takie jak: Ferio, Europoles, ZinkPower Wielkopolska, Castorama, Media Markt, Gebhardt Stahl, KON-PLAST, Grene, Smurfit Kappa, Renault Truck Servi - ce, Polsad, Volkswagen, Alueco i wiele innych. Gmina Stare Miasto posiada również bardzo korzystną dla inwestorów lokalizację w centralnej Polsce, w powiecie konińskim, w odległości ok. 100 km od Poznania i Łodzi. Przez teren gminy przebiega autostrada A2 Berlin – Warszawa. Znajdują się tutaj też jej 2 węzły (Żdżary i Modła Królewska). Do każdego z węzłów przylegają tereny aktywizacji gospodarczej o wielkości 105 i 160 ha. Przez teren gminy biegną także dwie drogi krajowe DK 25 i DK 72.

W związku z powyższym Gmina Stare Miasto idealnie wpisuje się w założenia programu, a przebieg trasy przez tereny inwestycyjne pomogłoby zwiększyć nie tylko ruch pasażerski, ale przyciągnąć potencjalnych inwestorów. Ze względu na łatwiejsze połączenie z innymi gminami  i miastami wojewódzkimi.

Zwracam się również o uwzględnienie na nowej trasie kolejowej przewozów towarowych. Pragnę jednocześnie wskazać, iż w mojej opinii istnieje możliwość stworzenia modelu finansowego dla budowy linii kolejowej Konin-Turek również w oparciu o środki z Krajowego Planu Odbudowy. Proszę o uwzględnienie powyższych propozycji przy tworzeniu wstępnego studium planistyczno-prognostycznego.

Poseł Ryszard Bartosik, inicjator budowy tego odcinka kolei, zaapelował, aby patrzeć w przyszłość. – To miejsce ma przed sobą przyszłość rozwojową dla regionu konińsko – tureckiego – powiedział poseł. – Chciałbym rozwiać obawy związane z kwotą, która ma być dołożona przez samorząd. Jesteśmy w trakcie wprowadzania Krajowego Planu Odbudowy, gdzie są środki na transport niskoemisyjny, także na kolej. Być może udałoby się gdybyśmy myśleli pozytywnie, perspektywicznie, powiązać i stworzyć montaż finansowy z programem Kolej Plus. Ponadto mamy środki europejskie. Są pieniądze, które pod hasłem sprawiedliwej transformacji będą przeznaczone na region koniński. Namawiam wszystkich, żeby uwzględnić gminę Stare Miasto w przebiegu tej linii kolejowej. Aby transport osobowy spiąć z biznesem, inwestycjami, które tu będą.

Poseł przekonuje, że projekt nie powinien dzielić bo, jego zdaniem, może wpływać na rozwój całego regionu. - Warto współpracować, warto działać. Jako poseł ziemi konińskiej proszę pana marszałka o to, aby te tereny uwzględnić. Apeluję także do samorządowców: prezydenta Konina, starosty konińskiego, wójt burmistrzów powiatu tureckiego i konińskiego, aby pochylili się na tym projektem i potraktowali go prorozwojowo. Musimy patrzeć do przodu. Z wójtem gminy Stare Miasto przeprowadziłem rozmowę i wiem, że jest za tą realizacją. Z radnymi sejmiku wielkopolskiego jestem w kontakcie. Moje pismo trafi do wiadomości wszystkich radnych. I nie wyobrażam sobie, żeby radni z naszego regionu, bez względu na opcję polityczną, nie popierali tego projektu.

Na terenie gminy Stare Miasto może być kolej. Poseł przekonuje
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole