Dzisiaj jest wtorek 11 maja 2021, imieniny: Igi, Miry, Lwa WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17284) SPORT FORUM FIRMY (5596) PRACA (68) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
17 / 15oC
Jutropogoda
21 / 11oC
Pojutrzepogoda
16 / 11oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Finderowa piątka w Wąsoszach. Biegali dla Osady Ja ... (1)Konińska biblioteka z wyremontowaną czytelnią i sa ... (3)

Licheń. Szabla z inskrypcjami z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Dodano: 3.05.2021 14:35
Źródło: LM.pl

Oryginalna szabla augustówka z rytymi inskrypcjami z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja znajduje się w licheńskim sanktuarium.

Dziś 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Muzeum im. ks. J. Jarzębowskiego w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu przypomina, że w swoich zbiorach posiada oryginalną szablę augustowską, która powstała w szabelni mokotowskiej.

- Posiada zamkniętą rękojeść, opatrzoną symbolem „SAR” (łac. Stanislaus Augustus Rex) pod koroną. Dodatkowo na głowni wyryte są napisy: "Vivat Wolność Polska „x” Dzień 3 ci Maya 1791 r." oraz rysunek kawalerzysty narodowego z wysoko wzniesioną szablą – informuje licheńskie muzeum.

Anita Rossa z muzeum wyjaśnia, iż eksponat został zakupiony przez ks. Józefa Jarzębowskiego w Meksyku, gdzie w latach czterdziestych pracował z dziećmi w Ośrodku dla Uchodźców Polskich w Santa Rosa, a potem w sierocińcu dla polskich dzieci w Tlaplan. W licheńskim muzeum znajdują się także inne eksponaty związane z Konstytucją 3 maja a wśród nich:

➡️ Głos Jaśnie Wielmożnego Jmci Pana Marcina Rakowskiego Woyskiego Wyzszego Winnickiego, Posła z Woiewodztwa Bracławskiego, Na Sessyi Seymowey Dnia 29. Września Roku 1791. Miany.

Tekst jest pochwałą reform wprowadzonych przez Konstytucję 3 Maja. Autor wskazuje jednocześnie, że zmiana prawa jest jedynie pozornym ograniczeniem wolności będąc w rzeczywistości poprawą sytuacji w państwie. Dokument cechuje podniosły styl. Kończy się wezwaniem szlachty do zarzucenia sporów okresu Sejmu Wielkiego.

➡️ Grafika z przedstawieniem sceny z obrad polskiego sejmu (zwołany w1788 roku sejm trwał 4 lata i w jego wyniku powstała Konstytucja 3 maja) - akwaforta wykonana przez Daniela Chodowieckiego (1726 -1801), z serii dwunastu ilustracji do współczesnej historii, 1789.

Konstytucja 3 maja została ustanowiona ustawą rządową przyjętą przez sejm. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa. Zniosła także liberum veto.

  • Licheń. Szabla z inskrypcjami z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja
  • Licheń. Szabla z inskrypcjami z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Sanktuarium maryjne w Licheniu, czy doczekam się czasów, kiedy i Bóg będzie miał swoje sanktuarium w Licheniu ? Ale co tam Bóg, "ona" bogini Maryja jest najważniejsza i wszystko w Kościele Katolickim jest poświęcone "jej".
Dodano: 03.05.2021 15:47    Przez: Maranatha
Gdyby Kościół Katolicki usunął ze swoich wierzeń boginię Maryję i całe to bałwochwalstwo, pogaństwo i spirytyzm związany z nią, to stałby się biednym kościołem, no bo przecież większość rytuałów i obrządków poświęcona jest jej, zmarłej kobiecie, pochowanej w Efezie, obecne tereny Turcji, która czeka na zmartwychwstanie jak wszyscy którzy zmarli.
Dodano: 03.05.2021 15:58    Przez: Maranatha
Człowiek, który umiera i odchodzi z tego świata, nie wie co się dzieje pod słońcem, nie ma kontaktu z tym światem, a więc daremne są modły zanoszone do zmarłego człowieka, a w ogóle modlitwa do człowieka czy anioła jest grzechem, tego czynić nie wolno. Módlmy się do Boga Ojca tak jak to czynił nasz Pan Jezus Chrystus.
Dodano: 03.05.2021 16:49    Przez: Maranatha
Wczoraj przeczytałam gdzieś coś takiego: " Jak można insurekcję pomylić z rezurekcją, to i można konstyt*cję pomylić z prostyt*cją"...!!! Ciekawe kiedy to usłyszymy od Adriana...??!! A Kaczor nie wywiesił flagi, bo jest biało-czerwona i nie ma na niej wizerunku Kaczora...!!!
Dodano: 03.05.2021 18:45    Przez: Wiedźma
"Wiedźma" - Widzę, że nadal jesteś arogancka. Obłudnico ! Myślisz, że wiesz wszystko, a kiedy otwierasz usta, wylewa się twoje ego, wywołując mdłości. Osłabiasz się swoimi ludzkimi skłonnościami i zapominasz, że nie jesteś nieśmiertelna. Oddalasz się od zbawienia, ponieważ jesteś wyjątkowo pyszna i arogancka. Kamień pychy i ludzkiej głupoty wylewa się ciągle z Twoich ust. Nie pozwalasz, aby Twoje serce stało się miękkie. Wpadniesz w otchłań swego ego, jeżeli będziesz myślała tylko o sobie pomijając Boga i bliźniego... i nie znajdziesz wyjścia z tej otchłani. Ludzkość coraz bardziej przestaje wierzyć w Boga; myśli, że już Go nie potrzebuje. Biedne stworzenia ! Duchowi analfabeci !
Dodano: 03.05.2021 21:41    Przez: Matilan
Wiedżma jest człowiekiem diabła, jest jego narzędziem, nienawidzi Boga i tych, którzy do Niego należą. "Bóg się nie da z siebie naśmiewać, co człowiek sieje to i zbierać będzie". Proszę z szacunkiem do mojego Prezydenta Pana Andrzeja Dudy i z szacunkiem do Pana Prezesa Jarosława Kaczyńskiego.
Dodano: 04.05.2021 07:50    Przez: Wierzący
W Ewangeliach jest dużo o tej szabli.O Konstytucji 3 Maja też trochę gdzieniegdzie jakby.
Dodano: 04.05.2021 16:27    Przez: Grzech Walerian
Ja kto miło pojawić się i od razu wywiązuje się jakaś dyskusja, choć nie merytoryczna tylko z wyzwiskami i obelgami w stosunku do mojej osoby...!!! Ale spoko, mnie to nie rusza bo nie ważne co o mnie piszecie, ale ważne że jestem w pamięci i na fali...!!! Ha! Ha!
Dodano: 04.05.2021 16:48    Przez: Wiedźma

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.