Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKoniński klub "Muza” w monografii o amatorskim ruchu filmowym

Koniński klub "Muza” w monografii o amatorskim ruchu filmowym

Dodano:
Koniński klub "Muza” w monografii o amatorskim ruchu filmowym

Konińska ,,Muza” w monografii o amatorskim ruchu filmowym w Polsce.

Historia Amatorskiego Klubu Filmowego ,,Muza” działającego w Koninie od 1973 roku zostanie opisana w monografii o amatorskim ruchu filmowym w Polsce. Nad projektem, realizowanym przez Uniwersytet w Siegen w Niemczech, pracuje Margarete Wach, dziennikarka, medioznawca, wykładowca uniwersytecki, kuratorka festiwali filmowych. Margarete Wach przyjechała do Konina w poszukiwaniu materiałów archiwalnych i dwudniowe spotkanie (4-5 maja 2021) z Andrzejem Mosiem, obecnym opiekunem AKF ,,Muza”.

Przypomnijmy, że koniński klub jest najstarszą formą amatorskiego ruchu artystycznego w Koninie. Powstał w 1973 roku, a jego filmografia liczy ponad 70 tytułów dokumentalnych, fabularnych i animowanych.  Rozmowa Margarete Wach z Andrzejem Mosiem toczyła się wokół historii AKF ,,Muza” od powstania klubu do końca lat 80. Koniec PRL-u jest bowiem granicą czasową interesującą autorkę publikacji.

- Skupiam się na historii amatorskich klubów filmowych w Polsce i ich wszelkiego rodzaju produkcjach. Szczególnie interesuje mnie różnica między filmami, które powstawały oficjalnie, na zamówienie władz lokalnych, komunistycznych, a produkcjami, w których amatorzy filmowi mieli swobodę twórczą. Chcę się dowiedzieć w jakim zakresie mogli realizować projekty swoich marzeń. Ta różnica jest niesamowicie interesująca, ponieważ część filmów, które powstały w PRL-u, musiała bulwersować władze, cenzorów, swoimi eksperymentalnymi formami – mówi Margarete Wach.

Autorka przygotowywała się do projektu przez kilka lat. W ubiegłym roku udało jej się odwiedzić Klub AWA w Poznaniu. Spotkania przerwała jednak pandemia. Po wizycie w Koninie, Margarete Wach odwiedzi kolejne amatorskie kluby filmowe w Polsce, m.in. w Warszawie, na Kujawach, Śląsku, w Toruniu, Gdańsku, na Mazurach. Część z klubów, niestety, już nie funkcjonuje, jednak autorka publikacji ma w planach spotkania z ich ówczesnymi działaczami i twórcami filmów.

- Jest to projekt empiryczny, wymaga badań w terenie i wielu spotkań. O tym jak wyglądała praca w amatorskich klubach filmowych, mogę się dowiedzieć tylko od świadków, od filmowców, którzy działali w tym czasie – dodaje Margarete Wach.

Monografia o amatorskim ruchu filmowym w Polsce, w której zawarta będzie również historia AKF ,,Muza” w Koninie, ma być gotowa za dwa lata. Publikacja ukaże się w języku polskim, niemieckim i angielskim. Będzie dostępna również w formie elektronicznej.

Koniński klub
Czytaj więcej na temat:KDK, klub filmowy, Muza, Andrzej Moś,
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole