Dzisiaj jest sobota 12 czerwca 2021, imieniny: Janiny, Onufrego, Leona WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (16363) SPORT FORUM FIRMY (5606) PRACA (71) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
13 / 11oC
Jutropogoda
17 / 10oC
Pojutrzepogoda
20 / 14oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Most w Bernardynce się zmienia. Widać powoli kszta ... (0)Wierzbinek. Przed Urzędem Gminy pojawił się wielki ... (0)

Koniński klub "Muza” w monografii o amatorskim ruchu filmowym

Dodano: 7.05.2021 10:55

Konińska ,,Muza” w monografii o amatorskim ruchu filmowym w Polsce.

Historia Amatorskiego Klubu Filmowego ,,Muza” działającego w Koninie od 1973 roku zostanie opisana w monografii o amatorskim ruchu filmowym w Polsce. Nad projektem, realizowanym przez Uniwersytet w Siegen w Niemczech, pracuje Margarete Wach, dziennikarka, medioznawca, wykładowca uniwersytecki, kuratorka festiwali filmowych. Margarete Wach przyjechała do Konina w poszukiwaniu materiałów archiwalnych i dwudniowe spotkanie (4-5 maja 2021) z Andrzejem Mosiem, obecnym opiekunem AKF ,,Muza”.

Przypomnijmy, że koniński klub jest najstarszą formą amatorskiego ruchu artystycznego w Koninie. Powstał w 1973 roku, a jego filmografia liczy ponad 70 tytułów dokumentalnych, fabularnych i animowanych.  Rozmowa Margarete Wach z Andrzejem Mosiem toczyła się wokół historii AKF ,,Muza” od powstania klubu do końca lat 80. Koniec PRL-u jest bowiem granicą czasową interesującą autorkę publikacji.

- Skupiam się na historii amatorskich klubów filmowych w Polsce i ich wszelkiego rodzaju produkcjach. Szczególnie interesuje mnie różnica między filmami, które powstawały oficjalnie, na zamówienie władz lokalnych, komunistycznych, a produkcjami, w których amatorzy filmowi mieli swobodę twórczą. Chcę się dowiedzieć w jakim zakresie mogli realizować projekty swoich marzeń. Ta różnica jest niesamowicie interesująca, ponieważ część filmów, które powstały w PRL-u, musiała bulwersować władze, cenzorów, swoimi eksperymentalnymi formami – mówi Margarete Wach.

Autorka przygotowywała się do projektu przez kilka lat. W ubiegłym roku udało jej się odwiedzić Klub AWA w Poznaniu. Spotkania przerwała jednak pandemia. Po wizycie w Koninie, Margarete Wach odwiedzi kolejne amatorskie kluby filmowe w Polsce, m.in. w Warszawie, na Kujawach, Śląsku, w Toruniu, Gdańsku, na Mazurach. Część z klubów, niestety, już nie funkcjonuje, jednak autorka publikacji ma w planach spotkania z ich ówczesnymi działaczami i twórcami filmów.

- Jest to projekt empiryczny, wymaga badań w terenie i wielu spotkań. O tym jak wyglądała praca w amatorskich klubach filmowych, mogę się dowiedzieć tylko od świadków, od filmowców, którzy działali w tym czasie – dodaje Margarete Wach.

Monografia o amatorskim ruchu filmowym w Polsce, w której zawarta będzie również historia AKF ,,Muza” w Koninie, ma być gotowa za dwa lata. Publikacja ukaże się w języku polskim, niemieckim i angielskim. Będzie dostępna również w formie elektronicznej.

  • Koniński klub "Muza” w monografii o amatorskim ruchu filmowym

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:KDK,   klub filmowy,   Muza,   Andrzej Moś,  DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.