Dzisiaj jest sobota 12 czerwca 2021, imieniny: Janiny, Onufrego, Leona WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (16358) SPORT FORUM FIRMY (5606) PRACA (71) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
13 / 11oC
Jutropogoda
17 / 10oC
Pojutrzepogoda
20 / 14oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Most w Bernardynce się zmienia. Widać powoli kszta ... (0)Wierzbinek. Przed Urzędem Gminy pojawił się wielki ... (0)

Czy radni znów pokłócą się o nazwę nowego wiaduktu i ronda?

KONIN JEST NASZ

Dodano: 8.05.2021 21:03

Marzy mi się rondo Międzylesie na Międzylesiu, jak wcześniej miałem nadzieję na rondo Glinka, Chorzeń czy Dworcowe. Dlaczego? Z bardzo banalnego powodu – kiedy ronda noszą nazwy, które wszyscy znają, od razu wiadomo, o którym skrzyżowaniu mowa.

Podam przykład z Poznania. Jeśli w drodze do centrum skręcimy na rondzie Śródka w lewo, natkniemy się na jeszcze dwa inne – kolejno Rataje i Starołęka – leżące na terenie dawnych miejscowości: miasteczka Śródka oraz wsi Rataje i Starołęka. W centrum Poznania mamy też mosty Teatralny i Dworcowy, bo znajdują się przy teatrze i dworcu kolejowym. Proste, prawda?

W Koninie chyba tylko rondo św. Ducha nosi nazwę, która funkcjonuje w tym miejscu od wieków. Natomiast kiedy mówię komuś, że przejeżdżałem przez rondo Miast Partnerskich, najczęściej słyszę pytanie: „a które to?”. Tłumaczę wtedy, że to przy przeprawie albo na skrzyżowaniu ulic Kleczewskiej i Poznańskiej. O rondach Lecha i Marii Kaczyńskich oraz Tadeusza Mazowieckiego słyszy się najczęściej, że to „te na Kleczewskiej”, a rondo Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy opisywane jest przeważnie jako „przy galerii na Zatorzu”.

Mało kto wie, gdzie jest rondo Witolda Friemanna, za to każdy bez trudu zlokalizuje rondo „przy dworcu”. Ronda Piotra Janaszka i św. Wojciecha to ronda „na Glince” i „przy Lidlu”. Nawet nazwa ronda Solidarności nie wszystkim jest znana i często słychać „rondo przy szpitalu”. Z dodatkiem „w nowym Koninie”, bo na ulicy Szpitalnej po drugiej stronie Warty też jest rondo, które nosi imię Franciszka Kamińskiego, znane zapewne tylko działaczom PSL, którzy wychodzili u prezydenta Józefa Nowickiego patronat dla zasłużonego skądinąd dowódcy Batalionów Chłopskich.

Bo władze Konina o nazwy ulic, placów i rond mieszkańców najczęściej nie pytają, ustalając między sobą, co się komu należy, czyniąc od czasu do czasu koncesje na rzecz opozycji. Wyjątkiem był tutaj patronat Piotra Janaszka dla ronda na Glince, który został ustanowiony dziesięć lat temu na wniosek ponad pół tysiąca mieszkańców.

Podaję przykład rond, bo ich nazwy zapamiętać jest szczególnie trudno. Nikt nie wchodzi pieszo na wysepkę, gdzie znajduje się tabliczka z patronem, a jeśli nawet zdąży się ją przeczytać zza samochodowych szyb, jest to chwila tak krótka, że nazwa rzadko zapada w pamięć.

A przecież lada dzień otwarty zostanie z hukiem nowy wiadukt i zbudowane przy nim rondo na skrzyżowaniu ulic Wyzwolenia oraz Zakole i 11 Listopada. Do tego dojdą zapewne w ciągu najbliższych tygodni dwa nowe ronda na ulicy Kleczewskiej, w tym to w Międzylesiu, a jesienią na granicy z Posadą będzie budowane następne. I wszystkie one aż będą się prosiły o nazwy!

następna
strona 1/2

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@portal.lm.pl, tel. 730 000 130

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Po prostu nazwać "Rondo Niepodległości" z racji tego, że jest to skrzyżowanie między innymi ulicy Wyzwolenia i ulicy 11 Listopada.
Dodano: 9.05.2021 07:52    Przez: Stewas
Który to już raz będą otwierać ten wiadukt ?
Dodano: 9.05.2021 13:58    Przez: Eryk21
Przestańmy się babrać w spleśniałej przeszłości-czas na rondo Niemena,Breackoutów, albo Metalliki.Albo jakiegoś Boba Marleya.
Dodano: 8.05.2021 21:53    Przez: Zappa
Rzeczywiście może być spór a może i kłótnia odnośnie nadania nazwy nowemu wiaduktowi przy ulicy Wyzwolenia, lewica by chciała aby patronem był jakiś komunista, a PO z dyr. MBP pewnie ktoś z "narodu wybranego", może z KOR-u, prawica zaś pewnie zaproponuje na patrona jakiegoś biskupa czy kardynała, bo księży ciągle im mało ? A ja myślę, że propozycja red. R. Olejnika wydrukowana tłustym drukiem na początku artykułu jest jedynie rozsądna, przypisana miejscu.
Dodano: 9.05.2021 17:25    Przez: Wiadukt Niesłusz
Należy też wziąć pod uwagę ciągle aktualny folklor i spróbować-"Rondo wiecznych kłótni radnych o duperele".
Dodano: 9.05.2021 18:59    Przez: Kasiulka

KOMENTARZE

niech wypiją flaszkę i będzie git
Dodano: 08.05.2021 21:21    Przez: aaa aaa
Ja trochę z innej beczki. Od trzydziestu lat posiadam prawo jazdy i za nic nie rozumiem konstrukcji owego ronda. Chodzi o znaki i pasy na nim namalowane. Proszę kogoś mądrego o wytłumaczenie zasady poruszania się na tym rondzie. Z góry dziękuję
Dodano: 09.05.2021 18:32    Przez: Dżuma
avatar To rondo to porażka. Też mam problem z rozszyfrowaniem jak tam się poruszać.
Dodano: 10.05.2021 04:51    Przez: FGK
W Pyzdrach jest kościół pod wezwaniem ścięcia głowy Jana Chrzciciela.Może by u nas taki hardcore,np:Upicia się Noego,albo Rozszarpania dzieci na wezwanie Elizeusza,albo pod wezwaniem-Co pomyślał Józef,gdy sie dowiedział,że żona zaciążyła.
Dodano: 08.05.2021 21:48    Przez: Grzech Walerian
Przestańmy się babrać w spleśniałej przeszłości-czas na rondo Niemena,Breackoutów, albo Metalliki.Albo jakiegoś Boba Marleya.
Dodano: 08.05.2021 21:53    Przez: Zappa
Czy to nie jest pewnego rodzaju niekonsekwencja, wytykając najpierw, że nazwy takie jak "rondo miast partnerskich" czy "rondo Witolda Friemanna" nie da się skojarzyć z danym miejscem, a potem wprost przyznawać, że jest się zwolennikiem nadania danemu miejscu imienia osoby, która w żaden sposób nie jest związana z tym miejscem i siłą rzeczy nie będzie też z nim kojarzona?
Dodano: 09.05.2021 02:11    Przez: Koninianin
W przypadku nazw miejscowych autorowi chodzi raczej o ronda ("Podaję przykład rond, bo ich nazwy zapamiętać jest szczególnie trudno")
Dodano: 09.05.2021 13:53    Przez: Stefan
Po prostu nazwać "Rondo Niepodległości" z racji tego, że jest to skrzyżowanie między innymi ulicy Wyzwolenia i ulicy 11 Listopada.
Dodano: 09.05.2021 07:52    Przez: Stewas
avatar Super pomysł 👏
Dodano: 09.05.2021 08:04    Przez: SepleniacyNiemieczBelgi
avatar Żeby tylko nie nazwali jakiegos wynalazka z PO bo wiece ze Konin,LM itd to bardzo lewarki sa.Chore lewarki.
Dodano: 09.05.2021 08:06    Przez: SepleniacyNiemieczBelgi
I już widać,że mamy do czynienia ze zdrowym prawakiem.Zdaje się,że będzie zabawnie-o Bogu,o wrogach,o ojczyźnie.
Dodano: 09.05.2021 13:52    Przez: pyzaty chłopiec
Który to już raz będą otwierać ten wiadukt ?
Dodano: 09.05.2021 13:58    Przez: Eryk21
Rzeczywiście może być spór a może i kłótnia odnośnie nadania nazwy nowemu wiaduktowi przy ulicy Wyzwolenia, lewica by chciała aby patronem był jakiś komunista, a PO z dyr. MBP pewnie ktoś z "narodu wybranego", może z KOR-u, prawica zaś pewnie zaproponuje na patrona jakiegoś biskupa czy kardynała, bo księży ciągle im mało ? A ja myślę, że propozycja red. R. Olejnika wydrukowana tłustym drukiem na początku artykułu jest jedynie rozsądna, przypisana miejscu.
Dodano: 09.05.2021 17:25    Przez: Wiadukt Niesłusz
Należy też wziąć pod uwagę ciągle aktualny folklor i spróbować-"Rondo wiecznych kłótni radnych o duperele".
Dodano: 09.05.2021 18:59    Przez: Kasiulka
Wiadukt Briański powinien zmienić nazwę np. na Wiadukt Dworzec.
Dodano: 09.05.2021 17:28    Przez: Tak uważam
Jeśli redaktor Olejnik zejdzie z polityki na poziom merytoryczny, to od razu mamy 100% zgodności. Tak, w pełni się zgadzam, że ronda powinny mieć nazwy funkcjonalne, praktyczne, odpowiadające już używanym nazwom, jakie nadali im mieszkańcy. Poznańskie ronda takie jak Śródka czy Rataje, związane są z dzielnicami miasta. Nic na przeszkodzie, by i w Koninie tak pragmatycznie robić.
Dodano: 09.05.2021 23:13    Przez: Jakub Wawrzecki
Zatem,może redaktor Olejnik odpowie-jakiego to świętopełka (Nie wciska mi się duże ś-nomen omen) jest ulica na Nowym dworze.Ilekroć znajomi mnie pytają,mam problem i tłumaczę wykrętnie,że był taki król Pełek,jeszcze przed królem Popiołkiem i on był święty i to się spodobało pani Leśniewskiej i dlatego...Módlmy sie.
Dodano: 10.05.2021 11:44    Przez: Grzech Walerian
1 z 2
12>>

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.