Dzisiaj jest wtorek 15 czerwca 2021, imieniny: Jolanty, Wita, Wioli WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (16618) SPORT FORUM FIRMY (5608) PRACA (66) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
18 / 12oC
Jutropogoda
20 / 14oC
Pojutrzepogoda
23 / 17oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Nasze sprawy - zapowiedź (0)Koniński akcent na Jazzonaliach. Inspiracje hejnał ... (3)

PPOZ. Zniesienie maseczek na powietrzu nie zwalnia od myślenia

Dodano: 14.05.2021 13:38

Pandemia ciągle jest wśród nas. Zniesienie obowiązku noszenia maseczek na powietrzu nie zwalnia od myślenia!

Od 15 maja, zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Rady Ministrów, maseczki na świeżym powietrzu przestaną być obowiązkowe (przy zachowaniu dystansu 1.5 m! ). Nadal jednak zakrywanie ust i nosa będzie konieczne w przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, kościołach oraz transporcie publicznym. Także w otwartych lokalach gastronomicznych oraz punktach usługowych (np. salony fryzjerskie).

- Apelujemy o przestrzeganie tych zasad, bo tylko od nas zależy, czy zapowiadana na jesień czwarta fala koronawirusa po raz kolejny sparaliżuje naszą normalność – mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Warunkiem zniesienia obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu był spadek wskaźnika zakażeń poniżej 15 na 100 tysięcy osób. W rozporządzeniu RM wyraźnie jednak zaznaczono, że w sytuacji gdy nie udaje się zachować wymaganego dystansu 1,5 m odległości od drugiej osoby, nadal należy nosić maseczki na zewnątrz.

Rozporządzenie nie zwalnia natomiast z obowiązku zakrywania ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych oraz tam, gdzie dochodzi do gromadzenia się osób: na terenie cmentarzy, bulwarów, promenad, parkingów leśnych, miejsc postoju pojazdów, targowiskach, jak również na terenie nieruchomości wspólnych np. w klatkach schodowych, windach, garażach podziemnych, zakładach pracy (jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba, chyba że pracodawca podejmie inną decyzję).

Zakrywać usta i nos niezmiennie trzeba będzie w budynkach użyteczności publicznej (administracja publiczna, wymiar sprawiedliwości, ośrodki kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, opieki zdrowotnej, społecznej, banki, handel, gastronomia, poczta, jak również w trakcie sprawowania kultu religijnego).

- Zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu to z pewnością krok do normalności, ale pamiętajmy, pandemii nie da się zwalczyć bez naszej odpowiedzialności. Nie lekceważmy nadal obowiązujących obostrzeń. Zakładajmy maski wszędzie tam, gdzie jesteśmy narażeni na zbyt bliski kontakt z innymi osobami (również na zewnątrz). Pandemia ciągle jest, a wirus atakuje i niestety, mutuje. To nieprzewidywalny przeciwnik i żadne luzowania nie zwalniają nas od myślenia – podkreśla Bożena Janicka.

Nowe przepisy obowiązywać będą do 5 czerwca, jednak rząd nie wyklucza wydłużenia tego terminu. Wszystko jednak uzależnione będzie od liczby nowych zakażeń COVID-19 w Polsce.

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:PPOZ,   Lekarze rodzinni,   koronawirus,   maseczki,  DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

avatar Jaka czwarta fala? Kiedyś okres największych zachorowań po między listopadem a marcem nazywany był sezonem grypowym. Teraz ten sezon grypowy nazywany jest kolejną falą zachorowań na Covid i tyle. Rządowe spece od wirusów by uwiarygodnić, iż to jest jakaś tam następna fala zachorowań na Covid, to już wymyślają następne nazwy dla niby-mutacji kolejnego pseudo-wirusa. Koń by się uśmiał.
Dodano: 14.05.2021 23:04    Przez: Pulsar71

KOMENTARZE

Od dawna wiadomo iż w „służbie zdrowia” nie za bardzo chodzi o nasze życie, zdrowie, szczęście lecz o pieniądze, wpływy, interesy, niestety monopol robi swoje... Oczywiście nie ma co wszystkich wrzucać do jednego „wora” są też wyjątki... BTW Trzymajmy się razem, nie skaczmy sobie do gardeł, tego się boją rządzący, lobbyści itp. w jedności siła... :) I oczywiste jest to iż nie mam zamiaru się szczepić, jak i wiele osób z mojej rodziny, znajomi, koledzy... Tak więc jest nas wielu... :D
Dodano: 14.05.2021 16:12    Przez: Karol
Czwarta fala tzw. pandemii już jest zaplanowana na jesień, rząd planuje ilość zachorowań, zgonów i fale pandemii z dużym wyprzedzeniem, porządek musi być.
Dodano: 14.05.2021 16:26    Przez: Maseczka
avatar Jaka czwarta fala? Kiedyś okres największych zachorowań po między listopadem a marcem nazywany był sezonem grypowym. Teraz ten sezon grypowy nazywany jest kolejną falą zachorowań na Covid i tyle. Rządowe spece od wirusów by uwiarygodnić, iż to jest jakaś tam następna fala zachorowań na Covid, to już wymyślają następne nazwy dla niby-mutacji kolejnego pseudo-wirusa. Koń by się uśmiał.
Dodano: 14.05.2021 23:04    Przez: Pulsar71
Jaki mój rząd, rząd PiS-u jest kochany pozwoli nam chodzić na powietrzu bez maseczek ? Oby jeszcze nie zmuszano nas poprzez swoją natrętną propagandę w mediach do szczepienia się.
Dodano: 14.05.2021 16:29    Przez: Ja się nie szczepię
Od jutra bez maseczek na powietrzu, ale mogę się założyć o puszkę piwa, że wielu zastraszonych przez media ludzi, glównie starych nadal będą nosili maseczki w otwartej przestrzeni, po prostu strach ich paraliżuje, oni boją się własnego cienia.
Dodano: 14.05.2021 17:59    Przez: Współczuję tym ludziom

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.