Dzisiaj jest sobota 12 czerwca 2021, imieniny: Janiny, Onufrego, Leona WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (16421) SPORT FORUM FIRMY (5606) PRACA (71) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
13 / 11oC
Jutropogoda
17 / 10oC
Pojutrzepogoda
20 / 14oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Most w Bernardynce się zmienia. Widać powoli kszta ... (0)Wierzbinek. Przed Urzędem Gminy pojawił się wielki ... (0)

Szczepidło. Z Warty zniknęły platformy lęgowe dla rybitwy czarnej

Dodano: 16.05.2021 11:19

Pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu zwodowali na starorzeczu Warty w Szczepidle platformy lęgowe dla rybitwy czarnej. Niestety, część stanowisk ktoś ukradł.

Pierwsze wodowanie miało miejsce jedenastego maja. Wtedy pozostawiono 20 stanowisk. - Regionalna dyrekcja w ramach zarządzania obszarami Natura 2000 i gatunkami ptaków, które są ważne w tym obszarze, postanowiła wspomóc lokalną populację rybitwy czarnej poprzez zwodowanie platform lęgowych, żeby umożliwić tym ptakom bezpieczne gniazdowanie – mówi Maciej Szajda z RDOŚ w Poznaniu.

Trzy dni później okazało się, że ktoś wszystkie ukradł. - Po doświadczeniach z ubiegłego roku do głowy przychodzi mi tylko jedna myśl. Ktoś z wędkarzy mógł pomyśleć, że to są jakieś boje, pod którymi są umieszczone sieci i ktoś w ten sposób kłusuje. Ale pod tymi platformami, które też jakoś nie przykuwają uwagi, bo są stosunkowo małe, nie ma sieci, więc szkoda, że ktoś tego po prostu nie zostawił – mówi Maciej Szajda.

Pracownicy RDOŚ w Poznaniu ponownie pojawili się w Szczepidle 14 maja i zwodowali dwadzieścia nowych platform lęgowych, oddalając je kilkaset metrów od ostatniej lokalizacji.

Rybitwa czarna jest objęta ścisłą ochroną gatunkową w kraju i niszczenie jej lęgów jest zabronione. W Polsce populacja rybitwy czarnej szacowana jest na od dwóch do trzech tysięcy par. Jeszcze dwadzieścia lat temu było to dziesięć tysięcy par. Natomiast Dolina Środkowej Warty jest jednym z najważniejszych obszarów w skali kraju, jeżeli chodzi o ochronę rybitwy czarnej. Populacja lokalna między Pyzdrami a Kołem jest szacowana na sto do stu pięćdziesięciu par rocznie. W Szczepidle we wcześniejszych latach dochodziło do gniazdowania w liczebności od kilkunastu do kilkudziesięciu par.

Platformy nie zostaną na starorzeczu do końca roku. - Więc jeżeli na jakimś odcinku starorzecza, gdzie jest dużo ryb, gdzie ktoś może chce zarzucać wędki, bardzo prosimy, żeby nie ruszać tych stanowisk. One znikną za dwa miesiące, kiedy ptaki, miejmy nadzieję, wyprowadzą bezpiecznie młode. My wtedy te platformy zdejmiemy i starorzecze będzie w pełni dostępne dla użytkowników – tłumaczy Maciej Szajda.

Źródło: Gmina Krzymów 

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:RDOŚ,   rybitwy,   starorzecze Warty,   Szczepidło,  DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Miejsce ptaków jest w naturze, w lesie, w łąkach i przy brzegach zbiorników wodnych, a w Koninie gdzie człowiek bytuje z roku na rok jest coraz więcej ptaków i to bardzo uciążliwych typu gapy, kawki i gołębie, które wyrządzają szkody, są hałaśliwe i brudzą swoimi odchodami wszystko, na domiar złego są nierozumni ludzie, głównie starzy, którzy je regularnie dokarmiają, czego czynić nie wolno.
Dodano: 16.05.2021 15:54    Przez: Uciążliwe ptactwo
Musisz zrozumieć że Ty wyrządzasz więcej szkód, jesteś bardziej hałaśliwy i zaśmiecasz ( jak większość społeczeństwa) wszelkie tereny zielone. Gdyby nie ptactwo już dawno zjadłoby nas robactwo. Kradzież platformy lęgowej jest kolejnym przykładem że polak musi wszystko ukraść, nawet jak nie wie co to jest i nawet się mu to nie przyda.
Dodano: 18.05.2021 08:14    Przez: Paweł
avatar Moze to Piotrek z pasata zielonego ? 🙂
Dodano: 16.05.2021 18:24    Przez: SepleniacyNiemieczBelgi

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.