Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: WIECZÓR WYBORCZY KONIN 2024 - II TURA - NIEDZIELA 20:55

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościHulajnogi elektryczne określone przepisami o ruchu drogowym

Hulajnogi elektryczne określone przepisami o ruchu drogowym

Dodano: , Żródło: LM.pl
Hulajnogi elektryczne określone przepisami o ruchu drogowym

Hulajnogi elektryczne, deskorolki i wrotki. Za kilka dni wejdą w życie zmiany ustawy „Prawo o ruchu drogowym“, regulujące status tych często używanych urządzeń.

Do niedawna nie było wiadomo jak zdefiniować hulajnogi elektryczne i gdzie można się nimi bezpiecznie poruszać. Teraz zostało to określone przepisami. Swoją definicję zyskały nie tylko hulajnogi elektryczne, ale też urządzeniia transportu osobistego (np. segway) i urządzenia wspomagające ruch (hulajnogi tradycyjne, wrotki, deskorolki, rolki).

Hulajnogami elektrycznymi można się poruszać po drodze dla rowerów i po pasie jezdni przeznaczonym dla rowerów. Po jezdni należy jechać obowiązkowo, gdy ruch pojazdów odbywa się po niej z dozwoloną prędkością nie większą niż 30 km/h oraz brakuje drogi dla rowerów. Po chodniku jazda hulajnogą jest dozwolona, gdy ruch pojazdów odbywa się po niej z dozwoloną prędkością większą niż 30 km/h i nie ma drogi dla rowerów. Hulajnogą elektryczną po drodze nie będą się mogły poruszać dzieci w wieku do 10 lat. Dzieci poniżej 10 lat mogą poruszać się w strefie zamieszkania wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Natomiast młodzież w wieku od 10 – 18 lat może jeździć hulajnogą elektryczną wyłącznie z kartą rowerową lub prawem jazdy kategorii AM, A1, B1 i T. Dopuszczalna prędkość hulajnogi to 20 km/h, a na chodniku i drodze dla pieszych prędkość zbliżona ma być do prędkości pieszego. Nowe przepisy nakazują również jadącym hulajnogą ustępowania pierwszeństwa pieszemu na chodniku i drodze dla pieszych.

Jeśli chodzi o deskorolki, wrotki, rolki i hulajnogi tradycyjne. Można nimi jeździć bez ograniczeń wiekowych. Poruszać się nimi można na chodniku, drodze dla pieszych i drodze dla rowerów. Prędkość powinna być zbliżona do prędkości pieszego. Na chodniku i drodze dla pieszych, obowiązkiem jadącego na deskorolce, wrotkach czy hulajnodze tradycyjnej jest ustąpienie pierwszenstwa pieszemu. W strefie zamieszkania natomiast, używający urządzeń wspomagających ruch mają pierwszeństwo przed pojazdami.

Przepisy zaczną obowiązywać 20 maja.

Hulajnogi elektryczne określone przepisami o ruchu drogowym
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole