Dzisiaj jest środa 16 czerwca 2021, imieniny: Aliny, Justyny, Benona WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (16761) SPORT FORUM FIRMY (5606) PRACA (77) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
22 / 14oC
Jutropogoda
24 / 16oC
Pojutrzepogoda
27 / 21oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Na błoniach powstaje już parkur. W piątek startuje ... (0)Turek. Zatrzymani za wymuszenia rozbójnicze i nark ... (0)

Hulajnogi elektryczne określone przepisami o ruchu drogowym

Dodano: 16.05.2021 11:45
Źródło: LM.pl

Hulajnogi elektryczne, deskorolki i wrotki. Za kilka dni wejdą w życie zmiany ustawy „Prawo o ruchu drogowym“, regulujące status tych często używanych urządzeń.

Do niedawna nie było wiadomo jak zdefiniować hulajnogi elektryczne i gdzie można się nimi bezpiecznie poruszać. Teraz zostało to określone przepisami. Swoją definicję zyskały nie tylko hulajnogi elektryczne, ale też urządzeniia transportu osobistego (np. segway) i urządzenia wspomagające ruch (hulajnogi tradycyjne, wrotki, deskorolki, rolki).

Hulajnogami elektrycznymi można się poruszać po drodze dla rowerów i po pasie jezdni przeznaczonym dla rowerów. Po jezdni należy jechać obowiązkowo, gdy ruch pojazdów odbywa się po niej z dozwoloną prędkością nie większą niż 30 km/h oraz brakuje drogi dla rowerów. Po chodniku jazda hulajnogą jest dozwolona, gdy ruch pojazdów odbywa się po niej z dozwoloną prędkością większą niż 30 km/h i nie ma drogi dla rowerów. Hulajnogą elektryczną po drodze nie będą się mogły poruszać dzieci w wieku do 10 lat. Dzieci poniżej 10 lat mogą poruszać się w strefie zamieszkania wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Natomiast młodzież w wieku od 10 – 18 lat może jeździć hulajnogą elektryczną wyłącznie z kartą rowerową lub prawem jazdy kategorii AM, A1, B1 i T. Dopuszczalna prędkość hulajnogi to 20 km/h, a na chodniku i drodze dla pieszych prędkość zbliżona ma być do prędkości pieszego. Nowe przepisy nakazują również jadącym hulajnogą ustępowania pierwszeństwa pieszemu na chodniku i drodze dla pieszych.

Jeśli chodzi o deskorolki, wrotki, rolki i hulajnogi tradycyjne. Można nimi jeździć bez ograniczeń wiekowych. Poruszać się nimi można na chodniku, drodze dla pieszych i drodze dla rowerów. Prędkość powinna być zbliżona do prędkości pieszego. Na chodniku i drodze dla pieszych, obowiązkiem jadącego na deskorolce, wrotkach czy hulajnodze tradycyjnej jest ustąpienie pierwszenstwa pieszemu. W strefie zamieszkania natomiast, używający urządzeń wspomagających ruch mają pierwszeństwo przed pojazdami.

Przepisy zaczną obowiązywać 20 maja.

  • Hulajnogi elektryczne określone przepisami o ruchu drogowym

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

CHODNIK. Sama nazwa wskazuje, że chodnik przeznaczony jest do chodzenia na nim. Niech człowiek współczesny nie zmienia tego.
Dodano: 16.05.2021 22:29    Przez: Matilan
Chodniki powinny służyć tylko i wyłącznie pieszym, na chodnikach nie powinny się poruszać pojazdy typu rowery czy hulajnogi, gdyż użytkownicy tych pojazdów zagrażają pieszym, tym bardziej, że młodzi jeżdzą zbyt szybko nie zważając na pieszych.
Dodano: 16.05.2021 15:43    Przez: Pieszy

KOMENTARZE

Chodniki powinny służyć tylko i wyłącznie pieszym, na chodnikach nie powinny się poruszać pojazdy typu rowery czy hulajnogi, gdyż użytkownicy tych pojazdów zagrażają pieszym, tym bardziej, że młodzi jeżdzą zbyt szybko nie zważając na pieszych.
Dodano: 16.05.2021 15:43    Przez: Pieszy
CHODNIK. Sama nazwa wskazuje, że chodnik przeznaczony jest do chodzenia na nim. Niech człowiek współczesny nie zmienia tego.
Dodano: 16.05.2021 22:29    Przez: Matilan
avatar Niech tacy uczestnicy ruchu zostaną na chodnikach, są dość szerokie, tylko niech jeżdżą bezpiecznie. Jezdnia tylko dla samochodów i motocykli - inni po prostu nie znają zasad ruchu drogowego i nie patrzą na znaki. Zatrzymują się i patrzą się i nie wiedzą czy jechać, czy stać. Niestety taka jest prawda.
Dodano: 17.05.2021 08:23    Przez: Rachmistrz

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.