Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościMałe zainteresowanie konsultacjami ws. nazw. Trudno dostępne?

Małe zainteresowanie konsultacjami ws. nazw. Trudno dostępne?

Dodano: , Żródło: LM.pl
Małe zainteresowanie konsultacjami ws. nazw. Trudno dostępne?

Konsultacje społeczne ws. nadania nazw sześciu rondom i wiaduktom w Koninie cieszą się małym zainteresowaniem. Według niektórych problemem jest forma ich przeprowadzania.

We wtorek podczas posiedzenia komisji społecznych Rady Miasta Konina Paweł Smogór, kierownik Wydziału Geodezji i Katastru, informował o małym zainteresowaniu konsultacjami społecznymi ws. nadania nazw sześciu obiektom w Koninie. Mieszkańcy mogą zgłaszać propozycje nadania nazw wiaduktom: u zbiegu ul. Europejskiej, Kolskiej i Trasy Warszawskiej oraz w ciągu ul. Wyzwolenia oraz rondom: u zbiegu ul. Europejskiej, Kolskiej i Trasy Warszawskiej, na skrzyżowaniu ul. Wyzwolenia, ul. Zakole i ul. 11 Listopada, na skrzyżowaniu ul. Kleczewskiej i ul. Paderewskiego oraz na ul. Kleczewskiej.

Konsultacje odbywają się w formie elektronicznej. Na utrudniony dostęp zwrócił uwagę Krzysztof Pietruszewski prowadzący serwis Konin. Mam Prawo Wiedzieć. Formularz, na którym można zgłaszać propozycje udostępniony jest jedynie na podstronach BIP oraz miejskiej strony. Na BIP-ie dostępny jest jedynie w niedytowalnej formie PDF, na dodatek należy podać w nim dane osobowe, a brakuje klauzuli RODO. – Konsultacje społeczne mają być przeprowadzane jak najprościej dla mieszkańca, nie dla urzędnika. Mieszkaniec, nie urzędnik, ma zostać włączony w zarządzanie miastem. Ma to być przeprowadzone tak, by mieszkaniec nie musiał wykonywać zbyt wiele czynności. Biurokracja ma zostać ograniczona do niezbędnego minimum – ocenia Krzysztof Pietruszewski.

O te same kwestie w środę pytali konińscy radni. Według prezydenta Piotra Korytkowskiego małe zainteresowanie mieszkańców konsultacjami oznacza, że nie są oni po prostu chętni do brania udziału w konsultacjach. Oponował radny Krystian Majewski (PiS). – Aktywność w mediach społecznościowych jest łatwa. Rozmawiałem z młodymi ludźmi i mają problem ze znalezieniem dokumentów. Mieszkańcy nie spędzają swojego życia na BIP-ie tylko na FB.

Radny Jakub Eltman (PiS) proponował natomiast, by stworzyć specjalny edytowalny formularz online, który byłby łatwiejszy w użyciu dla mieszkańców.

Kierownik Paweł Smogór oceniał jednak, że konsultacje zostały w maksymalnej formie uproszczone, a dostępny formularz nie jest obligatoryjny. – Ludzie robią tak, że wysyłają zwykłe maile i tak można robić. Musi być tylko uzasadnienie, propozycja nazwy, imię i nazwisko, itd. Formularz jest przykładowym formularzem, nie jest obligatoryjny. On jest dostępny w biurze obsługi interesanta Urzędu Miasta, gdzie można przyjść i złożyć go bez korzystania z Internetu.

Swoje propozycje mieszkańcy mogą nadsyłać do 28 maja. Następnie specjalna komisja oceni pomysły i wybierze maksymalnie po pięć dla każdego z obiektów. Od 7 do 16 czerwca mieszkańcy będą mogli głosować nad wybranymi propozycjami. 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole