Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościBrudzew. Padły dwa miliony pszczół. Przyczyną oprysk pola?

Brudzew. Padły dwa miliony pszczół. Przyczyną oprysk pola?

Dodano: , Żródło: LM.pl
Brudzew. Padły dwa miliony pszczół. Przyczyną oprysk pola?

Ok. dwa miliony pszczół padło w maju w trzech pasiekach w gminie Brudzew (pow. turecki). Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Turku, prawdopodobną przyczyną był przeprowadzony oprysk pola rzepaku.

Prokuratura Rejonowa w Turku wszczęła śledztwo w sprawie zniszczenia w świecie zwierzęcym w znacznych rozmiarach w postaci zatrucia pszczół miodnych. W połowie maja w trzech pasiekach w miejscowościach Brudzew, Tarnowa i Marulew masowo padły pszczoły. W najbardziej poszkodowanej pasiecie z 46 rodzin przetrwała zaledwie połowa. Ponieważ jedna rodzina liczy od 80 do 100 tys. pszczół straty wynoszą co najmniej 1,8 mln owadów. Pszczoły padały również w innych pasiekach w gminie Brudzew. Do tej pory ustalono straty w postaci 90 tys. i 150 tys. owadów.

Jak informuje Ewa Woźniak, rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Koninie, według wstępnych ustaleń śledczych przyczyną mógł być oprysk pola rzepaku przeprowadzony 17 maja. – Pszczoły oblatują teren w obrębie trzech kilometrów. Te straty – to jeszcze nie jest koniec. Będą prawdopodobnie straty również w kolejnych okolicznych pasiekach – mówi Ewa Woźniak.

Śledczy ustalili już tożsamość traktorzysty, który opryskiwał pole, właściciela terenu i osobę z firmy zewnętrznej, która przywiozła środki do oprysku. – Zabezpieczono pojemniki po środkach i opryskiwacz. Będą prowadzone badania na zawartość substancji w tych środkach. Zabezpieczone zostały również pszczoły w celu ustalenia, co je zatruło, czy istnieje związek między tym opryskiem, a śmiercią pszczół – informuje rzecznik prasowa.

Śledztwo prowadzone jest z artykułu 181. kodeksu karnego. Na razie nie wiadomo, czy oprysku dokonano ze świadomością jego ewentualnej szkodliwości, czy było to działanie nieumyślne. – Przestępstwo z artykułu 181. polega na umyślnym zniszczeniu, natomiast istnieje też forma nieumyślna. Śledztwo ma doprowadzić do ustalenia, czy działanie było celowe, czy było nieumyślne – wyjaśnia Ewa Woźniak.

Za czyn z artykułu 181. grozi od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole