Dzisiaj jest czwartek 29 lipca 2021, imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (15703) SPORT FORUM FIRMY (5612) PRACA (73) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
17 / 17oC
Jutropogoda
23 / 17oC
Pojutrzepogoda
22 / 17oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Marcin Muzykiewicz: „Zespół jest cały czas w budow ... (0)Wierzbinek. Serce dla Moniki wypełnione. Zbiórka t ... (0)

Brudzew. Padły dwa miliony pszczół. Przyczyną oprysk pola?

Dodano: 27.05.2021 10:12
Źródło: LM.pl

Ok. dwa miliony pszczół padło w maju w trzech pasiekach w gminie Brudzew (pow. turecki). Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Turku, prawdopodobną przyczyną był przeprowadzony oprysk pola rzepaku.

Prokuratura Rejonowa w Turku wszczęła śledztwo w sprawie zniszczenia w świecie zwierzęcym w znacznych rozmiarach w postaci zatrucia pszczół miodnych. W połowie maja w trzech pasiekach w miejscowościach Brudzew, Tarnowa i Marulew masowo padły pszczoły. W najbardziej poszkodowanej pasiecie z 46 rodzin przetrwała zaledwie połowa. Ponieważ jedna rodzina liczy od 80 do 100 tys. pszczół straty wynoszą co najmniej 1,8 mln owadów. Pszczoły padały również w innych pasiekach w gminie Brudzew. Do tej pory ustalono straty w postaci 90 tys. i 150 tys. owadów.

Jak informuje Ewa Woźniak, rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Koninie, według wstępnych ustaleń śledczych przyczyną mógł być oprysk pola rzepaku przeprowadzony 17 maja. – Pszczoły oblatują teren w obrębie trzech kilometrów. Te straty – to jeszcze nie jest koniec. Będą prawdopodobnie straty również w kolejnych okolicznych pasiekach – mówi Ewa Woźniak.

Śledczy ustalili już tożsamość traktorzysty, który opryskiwał pole, właściciela terenu i osobę z firmy zewnętrznej, która przywiozła środki do oprysku. – Zabezpieczono pojemniki po środkach i opryskiwacz. Będą prowadzone badania na zawartość substancji w tych środkach. Zabezpieczone zostały również pszczoły w celu ustalenia, co je zatruło, czy istnieje związek między tym opryskiem, a śmiercią pszczół – informuje rzecznik prasowa.

Śledztwo prowadzone jest z artykułu 181. kodeksu karnego. Na razie nie wiadomo, czy oprysku dokonano ze świadomością jego ewentualnej szkodliwości, czy było to działanie nieumyślne. – Przestępstwo z artykułu 181. polega na umyślnym zniszczeniu, natomiast istnieje też forma nieumyślna. Śledztwo ma doprowadzić do ustalenia, czy działanie było celowe, czy było nieumyślne – wyjaśnia Ewa Woźniak.

Za czyn z artykułu 181. grozi od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności.

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.



DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Dopuki prokuratura będzie badać, czy celowo, czy nieświadomie opryskano pola w czasie kwitnienia, doputy kretyni zwani rolnikami będą bezkarni. Pani prokurator Ewa Woźniak szuka okoliczności łagodzących, no i jak znam życie bandyta opryskiwacz dostanie mandat w wys. 200 zł i pouczenie. Przepisy pozwalają nałożyć karę nawet 50 tysięcy złotych, i należy to zrobić, a jak gnojek nie będzie miał kasy, a jego dziatki będą Panią prokurator obejmować za nogi i łzami stopy zraszać, wtedy do p***rla zamknąć gnoja i pole wystawić pod licytację. Niska szkodliwość czynu Pani droga prokurator Ewo jest wtedy, gdy chłop na dwa palce zaora pole sąsiada... to co tu się wydarzyło to morderstwo, pszczołobójstwo na ogromną skalę, z premedytacją, dla zwykłej chęci zysku... dla kasy. Każdy rolnik wie, że w okresie kwitnienia nie wolno stosować oprysków, więc o jakiej tu nieświadomości jest mowa? Dlaczego nikt nie wspomina o murarkach, pszczelinkach, lepiarkach i innych dzikich pszczołach, żyjących na wolnośc ...
Dodano: 27.05.2021 12:41    Przez: simon39
Gdy pszczółek nie będzie to Nas Ludzkości ubędzie...!!! A w zasadzie Ludzkość zniknie bo pszczółki robią wszystko, aby Nam Ludzkości życie jakoś wyszło...!!! Ale Ludzie myślą tylko o sobie, opryski robią i to co z naturą się dzieje nic Ich nie obchodzi bo wiadomo lepszy dla Nich zarobek niż przyroda i życie, a pamiętajcie Przyroda i Ludzkość to życie...!!!
Dodano: 27.05.2021 13:46    Przez: Wiedźma
Przepisy bardzo jasno i dokładnie określają jakimi preparatami chemicznymi, w jakie dni i w jakich godzinach można przeprowadzać poszczególne opryski. I tego trzeba się ściśle trzymać i się do tego dostosować. Zawsze bronię rolników (nawet zajadle), za dostarczanie nam ich smakołyków na nasze stoły, za ich ciężką pracę, trud i często niedocenienie przez znaczną część naszego społeczeństwa. Ale po raz pierwszy w tym przypadku - NIE !!! Tym razem żądam surowego ukarania lekkomyślnego, niemyślącego, albo i egoistycznego takiego osobnika.
Dodano: 27.05.2021 21:05    Przez: Matilan
cd. .. chrząszczach, motylach i tysiącach innych gatunków. Czy ekolodzy poza przykuwaniem się do drzew nie mogą pomóc prokuraturze ustalić ile tak naprawdę owadów ten bydlak zamordował? Pani prokurator, proszę zachować się przyzwoicie i wydać surowy wyrok, niech Pani pokaże, że nie ma przyzwolenia na takie zachowania. A jak głupek chłop będzie kłamał, że nie wiedział, że nie chciał, że to przez pomyłkę i takie tam blablabla... to znaczy, że nie nadaje się na uprawiacza pól, a miejsce jego za kratkami jest.
Dodano: 27.05.2021 12:48    Przez: simon39

KOMENTARZE

To działania celowe poprzez przelatujące samoloty. ta Akcja Nazywa się Chemtralis. Proszę poczytać.
Dodano: 27.05.2021 11:08    Przez: polska
Dopuki prokuratura będzie badać, czy celowo, czy nieświadomie opryskano pola w czasie kwitnienia, doputy kretyni zwani rolnikami będą bezkarni. Pani prokurator Ewa Woźniak szuka okoliczności łagodzących, no i jak znam życie bandyta opryskiwacz dostanie mandat w wys. 200 zł i pouczenie. Przepisy pozwalają nałożyć karę nawet 50 tysięcy złotych, i należy to zrobić, a jak gnojek nie będzie miał kasy, a jego dziatki będą Panią prokurator obejmować za nogi i łzami stopy zraszać, wtedy do p***rla zamknąć gnoja i pole wystawić pod licytację. Niska szkodliwość czynu Pani droga prokurator Ewo jest wtedy, gdy chłop na dwa palce zaora pole sąsiada... to co tu się wydarzyło to morderstwo, pszczołobójstwo na ogromną skalę, z premedytacją, dla zwykłej chęci zysku... dla kasy. Każdy rolnik wie, że w okresie kwitnienia nie wolno stosować oprysków, więc o jakiej tu nieświadomości jest mowa? Dlaczego nikt nie wspomina o murarkach, pszczelinkach, lepiarkach i innych dzikich pszczołach, żyjących na wolnośc ...
Dodano: 27.05.2021 12:41    Przez: simon39
cd. .. chrząszczach, motylach i tysiącach innych gatunków. Czy ekolodzy poza przykuwaniem się do drzew nie mogą pomóc prokuraturze ustalić ile tak naprawdę owadów ten bydlak zamordował? Pani prokurator, proszę zachować się przyzwoicie i wydać surowy wyrok, niech Pani pokaże, że nie ma przyzwolenia na takie zachowania. A jak głupek chłop będzie kłamał, że nie wiedział, że nie chciał, że to przez pomyłkę i takie tam blablabla... to znaczy, że nie nadaje się na uprawiacza pól, a miejsce jego za kratkami jest.
Dodano: 27.05.2021 12:48    Przez: simon39
Człowieku zastanów się co piszesz.
Dodano: 27.05.2021 15:02    Przez: Robert Kwiecinski
A nad czym to Simon miałby się zastanowić,Kwieciński Robercie rolniku zapewne.
Dodano: 27.05.2021 16:46    Przez: Grzech Walerian
Gdy pszczółek nie będzie to Nas Ludzkości ubędzie...!!! A w zasadzie Ludzkość zniknie bo pszczółki robią wszystko, aby Nam Ludzkości życie jakoś wyszło...!!! Ale Ludzie myślą tylko o sobie, opryski robią i to co z naturą się dzieje nic Ich nie obchodzi bo wiadomo lepszy dla Nich zarobek niż przyroda i życie, a pamiętajcie Przyroda i Ludzkość to życie...!!!
Dodano: 27.05.2021 13:46    Przez: Wiedźma
Ludzie te wasze komentarze to trochę do dupy są Jedziesz jeden z drugim na rolnika ale jak by nie my to byście nie mieli co jeść. nie ma określonych przepisami godzin w których wykonuje się opryskiwanie niech ktoś ma z 100 ha. To kiedy ma opryskac wszystko. Pomyślcie trochę jeden z drugim.
Dodano: 27.05.2021 15:00    Przez: Robert
No żywiom i broniom,jak boga kocham.A truj ty siebie i swoją rodzinę,chłopie.My nie chcemy waszego zatrutego jedzenia.
Dodano: 27.05.2021 16:50    Przez: matka poldka
Matko poldka ja rozumiem, że wczoraj miałaś swój dzień ale już dzisiaj opanuj się. Rozumiem twój sarkazm i specjalne błędy ale nie wytykaj moim chłopom błędy, bo sama to robisz z premedytacją ale u innych błędy dostrzegasz i ich pouczasz a sama uważasz się za profesora ale niestety to nie ta liga bo ty się nawet nie poliznęłaś z profesurą i nawet nie z kulturą. No może tylko z innymi paniami które zarabiają swoimi wdziękami.
Dodano: 27.05.2021 18:15    Przez: matka chłopa
Przepisy bardzo jasno i dokładnie określają jakimi preparatami chemicznymi, w jakie dni i w jakich godzinach można przeprowadzać poszczególne opryski. I tego trzeba się ściśle trzymać i się do tego dostosować. Zawsze bronię rolników (nawet zajadle), za dostarczanie nam ich smakołyków na nasze stoły, za ich ciężką pracę, trud i często niedocenienie przez znaczną część naszego społeczeństwa. Ale po raz pierwszy w tym przypadku - NIE !!! Tym razem żądam surowego ukarania lekkomyślnego, niemyślącego, albo i egoistycznego takiego osobnika.
Dodano: 27.05.2021 21:05    Przez: Matilan
Przez nieodpowiedzialnego rolnika miodu nie będzie ?
Dodano: 28.05.2021 13:46    Przez: Roundup
Preparat o nazwie Roundup powinien być dawno zabroniony do oprysków, tak jak to uczyniła Europa Zachodnia.
Dodano: 28.05.2021 13:53    Przez: Roundup