Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKosiarki wraz z trawą niszczą życie - motyli, pszczół i... ptaków

Kosiarki wraz z trawą niszczą życie - motyli, pszczół i... ptaków

KONIN JEST NASZ

Dodano:
Kosiarki wraz z trawą niszczą życie - motyli, pszczół i... ptaków

Coraz trudniej spotkać w mieście motyla, coraz mniej jest ptaków, rzadkością są nawet pospolite niegdyś wróble, wszyscy alarmują, że giną pszczoły. Kto by pomyślał, że jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest... zbyt niskie koszenie trawników.

Przy wysokich temperaturach i rzadkich opadach wokół pracujących kosiarek unosi się pył. A po ich przejeździe trawniki zieją połaciami gołej ziemi z wystającymi z niej smutno kępkami spalonej na żółto trawy. Choć minęło już półtora roku od ogłoszenia „zieleni w mieście” jednym z trzech filarów strategii rozwoju Konina, pielęgnacja trawy wciąż wygląda u nas tak samo.

Biologowie tłumaczą, że naga gleba narażona jest na pylenie, wymywanie i zanieczyszczenie. Chroni ją przed tym pokrywająca ją roślinność, która pobiera z powietrza znaczne ilości ciepła, dzięki czemu latem tereny zielone są chłodniejsze niż powierzchnie chodników, budynków i dróg.

– „Nad trawnikiem jest większa ilość pary wodnej i tlenu, korzystne jest to w miastach zwłaszcza w porze upałów”. - Czytamy w portalu greentar.pl.

Co jeszcze ważniejsze, tak nisko przycięty trawnik to - zdaniem naukowców - teren martwy, pozbawiony życia.

- Koszony bez przerwy przy ziemi trawnik oznacza koniec bioróżnorodności i praktycznie brak znaczenia ekologicznego – mówi prof. Andrzej Brzeg z Zakładu Ekologii Roślin i Ochrony Środowiska Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w rozmowie z Marią Rybicką dla portalu magazynbiomasa.pl. - Tam nie uchowa się nic, a zniszczona zbyt częstym i niskim koszeniem trawa przestaje wytwarzać tlen i pochłaniać dwutlenek węgla. To po prostu teren martwy.

Zresztą z samej definicji trawnik jest monokulturą i z tej racji brakuje w nim choćby pokrzyw, na których żerują rusałka pawik czy rusałka admirał, piękne kolorowe motyle, których kiedyś spotykaliśmy całe roje, a dzisiaj co najwyżej pojedyncze sztuki. W niskiej trawie owady nie znajdują pożywienia ani schronienia, a kiedy nie ma owadów, nie znajdą tam dla siebie pożywienia również ptaki.

Dlatego zamiast trawników profesor Brzeg proponuje kwietne łąki lub murawy (zbiorowisko roślin z dominacją niskich traw), które występują w bardzo różnych odmianach. Ich założenie kosztuje tyle samo co trawnik, a w utrzymaniu są zdecydowanie tańsze.

Temat nie jest nowy, bo mówi się o tym i pisze od lat, a ze szczególną mocą sprawa wróciła w ubiegłym roku, kiedy wyjątkowo długa susza wszystkim dała się we znaki. Prezydent Korytkowski ogłosił wtedy nawet, że trawa w Koninie będzie koszona rzadziej, co zrodziło nadzieję, że coś się w tej materii zmieni. Ale kiedy we wrześniu ubiegłego roku kosiarki wjechały na trawniki, znów uniosły się nad nimi chmury pyłu, a tereny zielone zamieniły się w żółte place.

Okazuje się, że łatwiej jest ogłosić zieleń filarem miejskiej strategii, niż opracować zasady sensownej jej pielęgnacji. Kraków na przykład niemal dekadę temu ogłosił „Standardy zakładania i pielęgnacji podstawowych rodzajów terenów zieleni w mieście”, gdzie znajduje się między innymi zalecenie, żeby koszenie trawników ekstensywnych, a więc takich jakich zakładanie postuluje cytowany tu prof. Andrzej Brzeg, odbywało się „dopiero po przekwitnięciu i wydaniu nasion czyli późnym latem”.

strona 1 z 2
strona 1/2
Kosiarki wraz z trawą niszczą życie - motyli, pszczół i... ptaków
Kosiarki wraz z trawą niszczą życie - motyli, pszczół i... ptaków
Kosiarki wraz z trawą niszczą życie - motyli, pszczół i... ptaków
Kosiarki wraz z trawą niszczą życie - motyli, pszczół i... ptaków
Czytaj więcej na temat:Konin jest Nasz, zieleń miejska
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole