Dzisiaj jest piątek 25 czerwca 2021, imieniny: Łucji, Wilhelma, Albrechta WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (16236) SPORT FORUM FIRMY (5613) PRACA (78) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
15 / 13oC
Jutropogoda
22 / 15oC
Pojutrzepogoda
23 / 18oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Zielonym do góry. Konin bez unijnych kar za wodę (0)Rządził OSP Chorzeń przez 52 lata. Oddał Złoty Klu ... (0)

Kosiarki wraz z trawą niszczą życie - motyli, pszczół i... ptaków

KONIN JEST NASZ

Dodano: 10.06.2021 18:44

Przy czym zieleń to nie tylko trawniki. W ostatnich latach w związku z budową nowego wiaduktu i przebudową Kleczewskiej wycięto olbrzymią liczbę drzew i krzewów. O ile wypada się zgodzić, że było to koniecznością w miejscu inwestycji, to trudno zrozumieć, dlaczego pod piłę poszły również olbrzymie drzewa stojące już poza jej zasięgiem.

A dane liczbowe są zatrważające. W niespełna półtora roku między listopadem 2018 roku a kwietniem roku 2020 wycięto w Koninie prawie 4,8 tys. drzew oraz ponad 4,2 tys. krzewów, a w zamian posadzono 3,2 tys. drzew i 3,5 tys. krzewów. Nawet jeśli doliczyć pół tysiąca drzew, które miasto zamierza w najbliższym czasie dosadzić, to nadal będziemy mieli olbrzymi ubytek tlenu! Bo dla zastąpienia w roli producenta tlenu jednego stuletniego buka potrzeba aż 2700 młodych drzewek! Z prostego rachunku wynika więc, że wszystkie te nasadzenia - zarówno już wykonane jak i dopiero planowane - nie zastąpią tych trzech topól z załączonych zdjęć, które wycięto przy ulicy Paderewskiego.

A można było temu na czas zaradzić, sadząc z odpowiednim wyprzedzeniem młode drzewa. Przecież budowę wiaduktu kolej kilkakrotnie przesuwała, w sumie co najmniej o pięć lat, więc był czas na pomyślenie o nowych nasadzeniach. To zaniechanie nie obciąża wprawdzie obecnej władzy, ale czy w tej materii zmieniło się cokolwiek poza zapisaniem w strategii, że Konin jest miastem zieleni?!

Problem nie kończy się zresztą na terenach miejskich, bo  - jak zawiadamiają mnie czytelnicy – wycinane są stare drzewa na cmentarzu przy ulicy Kolskiej. Tylko że ich usunięcia domagają się dysponenci mogił, nad którymi one rosną, bo brudzą i niszczą nagrobki! Sprawa nie jest więc prosta i mamy tu klasyczny konflikt interesów. Jego rozstrzygnięcie wymaga rozmowy między stronami i zapewne pieniędzy, bo zastosowanie bardziej skomplikowanych niż wycięcie metod pielęgnacji drzewostanu kosztuje.

Z trawnikami czy też murawami i kwietnymi łąkami, gdyby chcieć je zakładać, sprawa też wcale nie jest tak prosta i oczywista. Mieszkańcy Konina nie mają wiedzy na ten temat, ba!, nie mają jej nawet ludzie, którzy koszą trawę. Trzeba im jej dostarczyć i rozmawiać, bo być może większość mieszkańców Konina nad motyle kolory i świergot ptaków wyżej ceni sobie krótką trawę. Tego nie wiem ani ja, ani władze miasta.

Nie wiem również, dlaczego do tej pory władze Konina nie zrobiły nic, żeby opracować zasady postępowania z terenami zielonymi. Uczynienie z Konina zielonego miasta wydaje się wszak najłatwiejszym do osiągnięcia z trzech wyznaczonych w strategii celów.

Robert Olejnik

poprzednia
strona 2/2
Kosiarki wraz z trawą niszczą życie - motyli, pszczół i... ptaków
Slajd 1/5

Kosiarki wraz z trawą niszczą życie - motyli, pszczół i... ptaków

slajd 1 z 5

Coraz trudniej spotkać w mieście motyla, coraz mniej jest ptaków, rzadkością są nawet pospolite niegdyś wróble, wszyscy alarmują, że giną pszczoły. Kto by pomyślał, że jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest... zbyt niskie koszenie trawników.

Kosiarki wraz z trawą niszczą życie - motyli, pszczół i... ptaków

slajd 2 z 5

Coraz trudniej spotkać w mieście motyla, coraz mniej jest ptaków, rzadkością są nawet pospolite niegdyś wróble, wszyscy alarmują, że giną pszczoły. Kto by pomyślał, że jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest... zbyt niskie koszenie trawników.

Kosiarki wraz z trawą niszczą życie - motyli, pszczół i... ptaków

slajd 3 z 5

Coraz trudniej spotkać w mieście motyla, coraz mniej jest ptaków, rzadkością są nawet pospolite niegdyś wróble, wszyscy alarmują, że giną pszczoły. Kto by pomyślał, że jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest... zbyt niskie koszenie trawników.

Kosiarki wraz z trawą niszczą życie - motyli, pszczół i... ptaków

slajd 4 z 5

Coraz trudniej spotkać w mieście motyla, coraz mniej jest ptaków, rzadkością są nawet pospolite niegdyś wróble, wszyscy alarmują, że giną pszczoły. Kto by pomyślał, że jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest... zbyt niskie koszenie trawników.

następny slajdpoprzedni slajd

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@portal.lm.pl, tel. 730 000 130

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Konin jest Nasz,   zieleń miejska



DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

A niedawno pisali, że Konin zarośnięty jak feministki... I bądź tu mądry...
Dodano: 10.06.2021 19:19    Przez: konik
Trawa powinna być koszona ale nie tak krótko, a koszący ryją dosłownie ziemię, to skandal.
Dodano: 10.06.2021 19:55    Przez: Trawnik
Mało który temat mnie tak denerwuje, jak trawniki w naszym mieście. Nie wiem, czy kosiarze mają taki przykaz, czy to ich inwencja własna, golić do łysego, jak się tylko pokaże odrobina zieleni. Pamiętam z dzieciństwa jak kładliśmy się z dzieciakami w trawie i to miłe uczucie, jakby się leżało na łóżku. Pełno było drzew i krzaków, w których się kryliśmy. Teraz trawniki wygolone, krzewy jedynie ozdobne i to w małych ilościach, beton, beton, beton.
Dodano: 10.06.2021 19:50    Przez: Maria Ogórek
Mieszkam na ZATORZU, gdzie trawy się nie kosi a wyrywa z korzeniami. Ziemię wysuszona przez słońce ubija się ciężkim sprzętem .A czy może być inaczej ? Można. Wystarczy przejść się na nasze ''jeziorko',' gdzie zieloną pomimo upałów trawę koszą gęsi. Wiem, że są tacy, którzy domagają się koszenia ale chyba nie do zamieniania trawników w klepisko / ?/. No i dmuchawy. Czy ktoś to nadzoruje ?
Dodano: 10.06.2021 20:46    Przez: Alfred Michalczyk
Przede wszystkim to nie tylko problem samej trawy. Następuje betonowanie naszych miast, każdy skrawek musi pozwalać na to, aby mogła przejść pani w szpilkach. To chore. Zabetonowany teren nie przyjmuje wody, powoduje, że wody gruntowe zanikają, a przynajmniej nie ulegają uzupełnieniu. To powoduje stepowienie gleby. Niszczenie poprzez bezmyślne budowanie korytarzy wentylacyjnych w miastach. Kraków jest tu idealnym przykładem. Teraz ten lewak z Poznania, Jaśkowiak, wymyślił sobie , że zniszczy - lobbing deweloperów - tzw. słynne zielone kliny w Poznaniu. To unikalny na skalę europejską pomysł przedwojennych poznańskich przyrodników. Powodował on min., że tereny zielone w mieście się łączyły. I sama kwestia trawy, dlaczego nie zasiewa się terenów tzw. trawą łąkową ? Poza tym o zieleń trzeba dbać. Na Sosnowej straszą kikuty wyschniętych świerków.
Dodano: 11.06.2021 10:40    Przez: Tomaszek55

KOMENTARZE

ci co zrobili na podwórkach kostkę brukową też nie szanują zieleni ! powinna rosnąć tam trawa i zwierzątka. Może jakiś nowy podatek od pszczół motyli i ptaków ? bo nie każdy sobie życzy takie owady mieć ! Chore spaczenia
Dodano: 10.06.2021 19:06    Przez: aaa aaa
Ty jesteś chory człowieku, zacznij się leczyć, tylko nie szczepionką Biontech-Pfajzer.
Dodano: 10.06.2021 19:51    Przez: Ugur Sahin
A niedawno pisali, że Konin zarośnięty jak feministki... I bądź tu mądry...
Dodano: 10.06.2021 19:19    Przez: konik
To ta z PiS-u tak pisała, Jaworska czy jak jej tam.
Dodano: 10.06.2021 19:53    Przez: PiS-owiec
Mało który temat mnie tak denerwuje, jak trawniki w naszym mieście. Nie wiem, czy kosiarze mają taki przykaz, czy to ich inwencja własna, golić do łysego, jak się tylko pokaże odrobina zieleni. Pamiętam z dzieciństwa jak kładliśmy się z dzieciakami w trawie i to miłe uczucie, jakby się leżało na łóżku. Pełno było drzew i krzaków, w których się kryliśmy. Teraz trawniki wygolone, krzewy jedynie ozdobne i to w małych ilościach, beton, beton, beton.
Dodano: 10.06.2021 19:50    Przez: Maria Ogórek
Trawa powinna być koszona ale nie tak krótko, a koszący ryją dosłownie ziemię, to skandal.
Dodano: 10.06.2021 19:55    Przez: Trawnik
Przede wszystkim to nie tylko problem samej trawy. Następuje betonowanie naszych miast, każdy skrawek musi pozwalać na to, aby mogła przejść pani w szpilkach. To chore. Zabetonowany teren nie przyjmuje wody, powoduje, że wody gruntowe zanikają, a przynajmniej nie ulegają uzupełnieniu. To powoduje stepowienie gleby. Niszczenie poprzez bezmyślne budowanie korytarzy wentylacyjnych w miastach. Kraków jest tu idealnym przykładem. Teraz ten lewak z Poznania, Jaśkowiak, wymyślił sobie , że zniszczy - lobbing deweloperów - tzw. słynne zielone kliny w Poznaniu. To unikalny na skalę europejską pomysł przedwojennych poznańskich przyrodników. Powodował on min., że tereny zielone w mieście się łączyły. I sama kwestia trawy, dlaczego nie zasiewa się terenów tzw. trawą łąkową ? Poza tym o zieleń trzeba dbać. Na Sosnowej straszą kikuty wyschniętych świerków.
Dodano: 11.06.2021 10:40    Przez: Tomaszek55
Mieszkam na ZATORZU, gdzie trawy się nie kosi a wyrywa z korzeniami. Ziemię wysuszona przez słońce ubija się ciężkim sprzętem .A czy może być inaczej ? Można. Wystarczy przejść się na nasze ''jeziorko',' gdzie zieloną pomimo upałów trawę koszą gęsi. Wiem, że są tacy, którzy domagają się koszenia ale chyba nie do zamieniania trawników w klepisko / ?/. No i dmuchawy. Czy ktoś to nadzoruje ?
Dodano: 10.06.2021 20:46    Przez: Alfred Michalczyk
Co się dziwić niefachowcom-w ubiegłym roku rozmawiałem z panem Oblizajkiem,o pryskania całego parku przeciw komarom (podobno pan zadzwonił do UM z pretensjami, że go ugryzł komar).Pan kierownik pocieszył mnie,że wprawdzie pryskają,ale budki też stawiają.Tak sobie pożartowaliśmy...
Dodano: 10.06.2021 21:57    Przez: Grzech Walerian
Zapraszam z aparatem na ul brunatną 😏
Dodano: 11.06.2021 08:10    Przez: Xxx
Kosiarze posługując się kosiarkami żyłkowymi, przy okazji koszenia trawnika, uszkadzają pnie drzew, tych dopiero co posadzonych. Dowodów nie trzeba szukać daleko, wystarczy obejrzeć nowo posadzone drzewa na skarpie koło jeziorka Zatorze.
Dodano: 11.06.2021 13:07    Przez: Henryk Szczepankiewicz
Jestem działkowiczem i wiem, że działka, trawnik to żywy organizm, którego nie da się traktować w sposób ''przemysłowy'' Potrzeba trochę finezji. Zamiana nieużytków w łąki kwietne to w Koninie śpiew przyszłości. A warto by spróbować choćby na niewielkim areale. Obok niszczonych przez podkaszarki drzew widać jak zarastają chodniki. Z perspektywy traktorzysty nikt tego nie dostrzeże ale pieszym daje po oczach.
Dodano: 11.06.2021 17:04    Przez: Alfred Michalczyk