Skocz do zawartości
LM.plWiadomościDieta bezglutenowa - poznaj najważniejsze zasady

Dieta bezglutenowa - poznaj najważniejsze zasady

Materiał promocyjny

Dodano:
Dieta bezglutenowa - poznaj najważniejsze zasady

Dla osób z nietolerancją glutenu i chorych na celiakię ścisła dieta bezglutenowa jest niezbędna, aby odzyskać zdrowie i komfort życia. Chociaż wiąże się z eliminacją wielu produktów z jadłospisu, to nie jest wcale taka trudna do zbilansowania. Dieta bez glutenu może okazać się łatwa i przyjemna, jeśli będziemy przestrzegać kilku ważnych zasad.

Kto powinien przestrzegać diety bezglutenowej?

Bezwzględna dieta bezglutenowa jest wskazana przede wszystkim dla osób zmagających się z chorobą trzewną (celiakią). Taki sposób odżywiania zalecany jest również osobom nietolerującym glutenu (tzw. nieceliakalna nadwrażliwość na gluten) oraz uczulonym na pszenicę. Według badań dieta bezglutenowa może przynieść korzyści zdrowotne także osobom zmagającym się z chorobami autoimmunologicznymi, np. niedoczynnością tarczycy typu Hashimoto czy reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Dieta bezglutenowa – zasady

 1. Wyeliminuj ze swojego jadłospisu wszystkie zboża glutenowe, czyli: pszenicę (również orkisz, płaskurkę i samopszę), żyto oraz jęczmień. Sięgaj po bezglutenowe płatki owsiane.
 2. Stwórz listę produktów wskazanych i zakazanych na diecie bezglutenowej. Kieruj się nią podczas zakupów.
 3. Uważaj na zanieczyszczenia glutenem w żywności. Wybieraj tylko sprawdzone, godne zaufania produkty. Uważnie czytaj etykiety – gluten może pojawić się nawet w składzie wędliny.
 4. Wybieraj produkty niskoprzetworzone i przygotowuj z nich potrawy samodzielnie.
 5. Jeżeli nie masz czasu na gotowanie, to skorzystaj z usług cateringu dietetycznego.
 6. Kupuj chleby bezglutenowe o potwierdzonej jakości, które na żadnym z etapów produkcji nie miały styczności z glutenem. Takie pieczywo znajdziesz w sklepach ze zdrową żywnością, i coraz częściej, w dobrych piekarniach.
 7. Zadbaj o dobrze zbilansowaną, urozmaiconą dietę bez glutenu. Poza tym, że produkty zawierające gluten, zastąpisz bezglutenowymi, jedz zgodnie z ogólnymi zasadami prawidłowego odżywania. Podstawą Twojego jadłospisu powinny być warzywa i owoce, wybieraj chude mięsa, sięgaj po ryby, orzechy, nasiona i zdrowe tłuszcze. Unikaj dużych ilości cukru i utwardzonych tłuszczów.
 8. Eksperymentuj w kuchni. Nie ma nic gorszego dla diety bezglutenowej niż monotonia na talerzu. Jeżeli będziesz jeść ciągle to samo, szybko się znudzisz i trudniej będzie Ci wytrwać w diecie. Pomysłów na potrawy szukaj w książkach kulinarnych i Internecie. Nie bój się zmienić czegoś w przepisie.
 9. Przekonaj do takiego sposoby odżywania domowników. Łatwiej będzie Ci przestrzegać zasad diety bezglutenowej, jeśli całkowicie pozbędziesz się z domu produktów zawierających gluten. To ważne, zwłaszcza w przypadku diety przy celiakii, ponieważ nawet małe zanieczyszczenie potrawy glutenem (np. przez używanie tych samych naczyń) mogą spowodować nawrót ostrych objawów choroby.

Zobacz także: https://foodsbyann.com/Levann-Supplements-ccms-pol-95.html

Co jeść na diecie bezglutenowej?

Podstawą są naturalne produkty bez glutenu, m.in. warzywa i owoce, ryż, kukurydza, ziemniaki, bataty, gryka, proso, amarantus, sago, sorgo, tapioka, maniok, soja, soczewica, ciecierzyca, fasola, orzechy, pestki, mięso, ryby, jaja.

Gluten znajduje się we wszystkich gatunkach pszenicy, żyta i jęczmieniu oraz we wszystkich produktach je zawierających. Owies natomiast bardzo często zostaje zanieczyszczony glutenem podczas zbiorów, transportu i przetwarzania. Dlatego jeśli lubisz produkty owsiane, to sięgaj po płatki i musli bezglutenowe, na których opakowaniu jest to wyraźnie zaznaczone.

Istnieje wiele produktów, które z pozoru wydają się bezglutenowe, a w rzeczywistości takie nie są. Komponując bezglutenową dietę, uważaj szczególnie na:

 • wędliny i inne wyroby mięsne – dodaje się do nich gluten jako wypełniacz,
 • kukurydziane płatki śniadaniowe – mogą zawierać słód jęczmienny,
 • piwo – również może zawierać słód jęczmienny, a także pszeniczny,
 • produkty mleczne,
 • gotowe sosy i dresingi,
 • mieszanki przypraw,
 • słodycze,
 • słone przekąski,
 • wszelkie produkty wysokoprzetworzone.
Czytaj więcej na temat:
zdrowie, dieta
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole