Dzisiaj jest środa 28 lipca 2021, imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (15744) SPORT FORUM FIRMY (5612) PRACA (73) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
22 / 20oC
Jutropogoda
24 / 17oC
Pojutrzepogoda
23 / 17oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Marcin Muzykiewicz: „Zespół jest cały czas w budow ... (0)Wierzbinek. Serce dla Moniki wypełnione. Zbiórka t ... (2)

Rozpoczynamy inwestowanie w fundusze

Materiał promocyjny

Dodano: 12.06.2021 11:07

Fundusze inwestycyjne to instrumenty finansowe, które mogą być naprawdę zyskownym rozwiązaniem i to nie tylko w okresie zerowych stóp procentowych. Podpowiadamy, o czym pamiętać, gdy dopiero zaczynamy lokować swoje pieniądze.

Z danych serwisu analizy.pl wynika, że na koniec 2020 r. firmy oferujące fundusze inwestycyjne miały 3,6 mln klientów. To najwięcej w historii. Z tym że w tej liczbie są również uczestnicy (ok. 1,4 mln osób) nowego rozwiązania emerytalnego, tj. PPK. Ich oszczędności wynosiły łącznie 290,5 mld zł.

Fundusze inwestycyjne na fali

Pandemia zwiększyła zainteresowanie ofertą podmiotów zbiorowego inwestowania. Luty br. był 10. kolejnym miesiącem, w którym TFI zanotowały dodatnie saldo napływu środków. Innymi słowy: klienci więcej do nich wpłacali, niż z nich wypłacali.

W dobie niemal nieoprocentowanych depozytów i podwyższonej inflacji Polacy szukają sposobów nie tylko na osiągnięcie nominalnego zysku, ale też ochronę majątku przed utratą siły nabywczej, czyli realnie dodatnią stopę zwrotu.

W ub.r. niektóre fundusze inwestycyjne zanotowały okazałe wyniki. Przykładowo te działające na rynkach akcji krajów rozwiniętych przyniosły średnio 18-proc. zysk., czyli tylko nieco mniej niż rok wcześniej (+22 proc.). Lider, czyli Skarbiec Spółek Wzrostowych, dał zarobić 122 proc.

Dla porównania, jak podaje NBP, na rocznej lokacie banki oferowały ok. 0,5 proc. Przy czym z każdym miesiącem było to coraz mniej (od 1,46 do 0,16 proc.). Natomiast wg GUS-u ceny w sklepach urosły w ciągu roku średnio o 3,4 proc.

Pięć zasad udanego inwestowania w fundusze

Jeśli również myślimy o przeniesieniu swoich pieniędzy z banku do funduszu inwestycyjnego, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach. Ich przestrzeganie uchroni nas przed bolesnymi niespodziankami.

1. Nie mylić z lokatą

Żaden fundusz, bez względu na swój profil, nie daje gwarancji realizacji celu inwestycyjnego, czyli wypracowania zysku. Klient nie może się więc spodziewać tego, że tak jak na lokacie bankowej po upływie określonego czasu odbierze włożony kapitał z odsetkami.
Mało tego, przejściowo fundusze mogą generować stratę, czyli spaść poniżej ceny, po jakiej je kupiliśmy. Dotyczy to nawet funduszy bezpiecznych, inwestujących w papiery skarbowe, co potwierdzają wydarzenia z ostatnich miesięcy. W ich przypadku wywołany obawą o wyższą inflację i podwyżkę stóp procentowych wzrost rentowności obligacji doprowadził do ich wyprzedaży, czyli spadku cen.

2. Inwestować w długim terminie

Z uwagi na możliwość wystąpienia w krótkim okresie dużej zmienności notowań instrumentów finansowych i klas aktywów fundusze traktujmy jako rozwiązanie długoterminowe. Dobrą strategią będą systematyczne wpłaty. Unikajmy wchodzenia na rynek jednorazowo z większą sumą. Rozłóżmy je na kilka transz realizowanych w pewnym odstępie.

W okresach spadków możemy nawet zwiększyć kwoty zasileń. W ten sposób uśrednimy cenę kupowanych jednostek i zneutralizujemy wpływ tzw. dołków i górek na całościowy wynik, których wystąpienia nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Pamiętamy krach na rynkach wiosną 2020. Ten, kto nie wytrzymał i wypłacił środki, przegapił najszybsze w historii odbicie na giełdach. W efekcie poniósł realną stratę, bo nie spodziewał się, że już po kilku miesiącach kursy akcji wrócą do poziomów sprzed pandemii.

3. Nie lokować wszystkich oszczędności w fundusze

Z powodu omówionej zmienności fundusze powinny być tylko jednym z elementów naszego portfela inwestycyjnego. Ten powinien zawierać również bezpieczne rozwiązania, czyli lokaty, konta oszczędnościowe i gotówkę. Tworzą one poduszkę bezpieczeństwa, po którą sięgniemy w awaryjnych sytuacjach. W funduszach powinniśmy trzymać tylko te pieniądze, które nie będą nam potrzebne w perspektywie przyjętego horyzontu inwestycyjnego.

4. Dywersyfikować

Chodzi o ograniczenie ryzyka bez znacznego uszczerbku dla pożądanej stopy zwrotu. W praktyce osiąga się to, kupując jednostki funduszy o odmiennym profilu, działające w różnych sektorach gospodarki, na wielu rynkach zagranicznych. Najlepiej wybierać fundusze różnych TFI, które wykazują się największą stabilnością wyników w długim okresie.

5. Nie kierować się nazwą funduszu

Choć twórcy poszczególnych funduszy starają się w nazwach odzwierciedlać ich profil inwestycyjny, nie zawsze może się to pokrywać z naszymi wyobrażeniami. Dlatego przed zakupem jednostek konkretnego podmiotu zerknijmy do jego prospektu informacyjnego albo chociaż karty funduszu (ang. KIID).

Nota prawna

Niniejsze opracowanie przygotowane przez F-Trust S.A. z siedzibą w Poznaniu ma charakter wyłącznie reklamowy i informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks Cywilny. Niezależnie od informacji zamieszczonych w materiale, Inwestor zobowiązany jest do określenia i oceny ryzyka inwestycji , potencjalnych korzyści oraz ewentualnych strat, jak również w szczególności charakterystyki, konsekwencji prawnych i księgowych transakcji, konsekwencji zmieniających się czynników rynkowych oraz w sposób niezależny ocenić, czy jest w stanie sam lub po konsultacjach ze swoimi doradcami, podjąć takie ryzyko. Towarzystwo oraz Fundusz nie gwarantuje realizacji określonego celu i wyniku inwestycyjnego, a uczestnik ponosi ryzyko utraty części poniżej piszemy też o całości wpłaconych środków. Ostateczna decyzja, co do zawarcia transakcji, horyzontu inwestycyjnego oraz wielkości zaangażowanych środków należy wyłącznie do Inwestora. W celu obliczenia rzeczywistego wyniku inwestycji należy uwzględnić ewentualne opłaty i prowizje związane z inwestycją.

Niniejsze opracowanie nie stanowi także porady inwestycyjnej, ani jakiejkolwiek innej formy zalecenia inwestycyjnego dotyczącego danego instrumentu finansowego. Niniejsze opracowanie nie stanowi także jakiejkolwiek innej porady w szczególności prawnej bądź podatkowej.

F-Trust S.A. informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością częściowej utraty wpłaconych środków. Indywidualna stopa zwrotu uczestnika nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu i jest uzależniona od dnia zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa oraz od poziomu pobranych opłat oraz innych obciążeń dochodów z inwestycji w fundusze, w szczególności podatku od dochodów kapitałowych. Szczegółowy opis czynników ryzyka znajduje się w odpowiednim dla danego funduszu prospekcie informacyjnym oraz kluczowych informacjach dla inwestorów.

Dysponentem wszelkich autorskich praw majątkowych do niniejszego opracowania jest F-Trust S.A. Powielanie lub publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody F-Trust S.A. jest zabronione. F-Trust S.A. informuje, że dołożył wszelkich starań aby zamieszczone w niniejszym opracowaniu informacje były przedstawione rzetelnie i były oparte na kompetentnych, powszechnie dostępnych źródłach, jednak nie może zagwarantować ich poprawności, zupełności i aktualności. F-Trust S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne błędy lub braki w niniejszym opracowaniu, ani za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte w związku z tym opracowaniem. 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:inwestycje,   fundusze,   pieniądzeDODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.