Dzisiaj jest piątek 30 lipca 2021, imieniny: Julity, Ludmiły, Rościsława WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (14942) SPORT FORUM FIRMY (5612) PRACA (75) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
23 / 17oC
Jutropogoda
24 / 17oC
Pojutrzepogoda
20 / 16oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Zielonym do góry. Zobacz najnowszy odcinek (0)ZE PAK otrzyma dofinansowanie na budowę instalacji ... (0)

Hrabia Poniatowski w Koninie. Potomek królewskiej rodziny o rodzinie, przyjaźni i książce

Dodano: 20.06.2021 12:31
Źródło: LM.pl

Potomek brata króla Stanisława Augusta Poniatowskiego odwiedził niedawno Konin. Hrabia Guillaume de Louvencourt Poniatowski pojawił się tu przy okazji wesela, na które został zaproszony.

Hrabia Guillaume de Louvencourt Poniatowski jest potomkiem polsko-francuskiej szlachty. Jego matką była Konstancja Poniatowska, a dziadkiem Andre Poniatowski. Natomiast w dalszej kolejności jest potomkiem Kazimierza Poniatowskiego, brata króla Polskiego – Stanisława Augusta Poniatowskiego, który rządził w latach 1764 – 1795 i był ostatnim władcą Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

- Mój dziadek ze strony mamy był dyrektorem Biblioteki Polskiej w Paryżu. Dzięki niemu poznałem i pokochałem literaturę polską. Brat mamy – Marie-Andre był żołnierzem 1 Dywizji Pancernej w armii generała Maczka – mówi Guillaume de Louvencourt Poniatowski. - Jestem związany od dzieciństwa z Polską poprzez relacje rodzinne. Mój dziadek do śmierci nosił mundur polski. Przynajmniej raz w roku przyjeżdżam do Polski, jest mecenasem sztuki, pomagam starszym ludziom i młodzieży – dodaje.

Jego przewodnikiem po Polsce jest poznany 11 lat temu przyjaciel.

- Interesowałem się stroną Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej. Guillaume szukał tam potomków swojej rodziny w Polsce. Znałem język francuski tylko trochę, bo miałem w tym kraju ciocię. Napisałem do niego i tak się zaczęliśmy kontaktować. Do dzisiaj nie mówię dobrze po francusku, Guillaume nie mówi dobrze po polsku, ale bariera językowa nam nie przeszkadza – mówi Tomasz Przybysz z Kościana. - Guillaume przyjeżdża do Polski przynajmniej raz w roku. Często zatrzymuje się u mnie i planujemy wyjazdy po kraju. On wspiera fundacje, stowarzyszenia, udziela pomocy finansowej, przekazuje dary, odwiedzamy Domu Pomocy Społecznej i Domy Dziecka. To jest normalny człowiek, który nie zachowuje się jak hrabia. Nie chce być też jakoś specjalnie traktowany – dodaje.

O Koninie hrabia Poniatowski dowiedział się 2 lata temu, podczas Salonu Polskiego w naszym partnerskim mieście Hénin-Beaumont.

- Skorzystałem z okazji, że jestem zaproszony na ślub i wesele do Lisewa. Nie mogłem nie przybyć też do Konina – mówi Guillaume de Louvencourt Poniatowski.

Na pl. Wolności hrabia spotkał się z prezydentem Piotrem Korytkowskim. Zwiedził konińską starówkę, ale pojechał też do Gosławic i Lichenia. Jak podkreślał, postara się w przyszłym roku również odwiedzić Konin. W tym roku w Polsce pojawi się jeszcze w październiku. Będzie promował swoją książkę pod tytułem „Książę Andre Poniatowski (1864 – 1954) i jego potomkowie“. Wszystkie pieniądze z jej sprzedaży zostaną przekazane fundacji pomagającej biednym rodzinom.

  • Hrabia Poniatowski w Koninie. Potomek królewskiej rodziny o rodzinie, przyjaźni i książce
  • Hrabia Poniatowski w Koninie. Potomek królewskiej rodziny o rodzinie, przyjaźni i książce
  • Hrabia Poniatowski w Koninie. Potomek królewskiej rodziny o rodzinie, przyjaźni i książce
  • Hrabia Poniatowski w Koninie. Potomek królewskiej rodziny o rodzinie, przyjaźni i książce

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Ale żenada. Prezydent się lansuje, bo hrabiego zobaczył. Hahahahahahaha. Naprawdę, niektórzy to nadal żyją w świecie pana, wójta i plebana.
Dodano: 20.06.2021 19:31    Przez: Maria Ogórek

KOMENTARZE

Jak tak patrzę na tego pana hrabiego-to już wolę być tym,kim jestem.
Dodano: 20.06.2021 17:24    Przez: Zappa
Ale żenada. Prezydent się lansuje, bo hrabiego zobaczył. Hahahahahahaha. Naprawdę, niektórzy to nadal żyją w świecie pana, wójta i plebana.
Dodano: 20.06.2021 19:31    Przez: Maria Ogórek
Według teorii Junga,przodkowie wszystkich-chłopów,robotników,hrabi i królów latali kiedyś po drzewach,śmierdzieli i kradli.Więc niech mi tu chłopina nie wymac**je jakimś szpargałkiem,bo taki można było kiedyś kupić na stadionie w Warszawie.
Dodano: 20.06.2021 22:52    Przez: szkarlatyna
Ej,system-hrabiów,kurde.
Dodano: 21.06.2021 10:24    Przez: szkarlatyna

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.