Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Popkowski, a następnie Korytkowski. Kandydaci odpowiedzą na wasze pytania

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościMalowanie kaloryferów - instrukcja krok po kroku

Malowanie kaloryferów - instrukcja krok po kroku

Materiał promocyjny

Dodano:
Malowanie kaloryferów - instrukcja krok po kroku

Zaniedbane i pożółknięte kaloryfery potrafią odebrać uroku nawet najpiękniejszym wnętrzom. Jeżeli działają jednak bez zarzutu – zapewniają Ci komfort cieplny i nie przeciekają – nie ma powodu, aby wymieniać je na nowe! Wysokiej jakości farba do grzejników oraz odrobina wolnego czasu wystarczą, aby odświeżyć ich wygląd.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak wybrać najlepszą farbę do kaloryferów,
  • jak pomalować kaloryfer krok po kroku.

Farba do grzejników – tylko specjalistyczny produkt

Do malowania kaloryferów nie powinieneś używać przypadkowej emalii! Dobrym wyborem będą jedynie specjalistyczne produkty, przeznaczone dokładnie do tego celu. Dlaczego?

  • Powierzchnia grzejników nieustannie poddawana jest działaniu wysokich temperatur. W takich warunkach zwykła farba bardzo szybko straci swoje właściwości, będzie łuszczyć się, odpadać i zmieniać kolor (żółknąć).
  • Elementy centralnego ogrzewania narażone są na kontakt z wodą, np. przy konserwacji i odpowietrzaniu grzejników. Ponadto, mogą zostać zalane w przypadku awarii, czy chociażby… pozostawienia otwartego okna podczas opadów. Powłoka, jaką pokryte są kaloryfery, musi być odporna na działanie wody!
  • Kaloryfery narażone są na uszkodzenia mechaniczne, uderzenia czy zarysowania. Emalia powinna tworzyć na powierzchni kaloryferów powłokę, która przez długi czas będzie odporna na tego typu czynniki.

Specjalistyczna farba do malowania kaloryferów sprawdza się we wszystkich przypadkach, jakie wymieniliśmy powyżej. Wysokiej jakości produkty odporne są na wysokie temperatury (zachowują swoje właściwości nawet w temperaturze sięgającej 80 stopni Celsjusza!), a przy tym są także wyjątkowo wytrzymałe.

W ofercie najlepszych producentów znajdziesz zarówno tradycyjna farby do grzejników, jak i niezwykle wygodne w używaniu emalie w sprayu.

Warto wiedzieć

Czy kaloryfer trzeba zdjąć ze ściany, aby go pomalować? Nie, nie jest to konieczne. O ile dobrze zabezpieczysz ścianę, możesz pomalować wiszący grzejnik. Jeżeli masz jednak możliwość, aby go zdemontować, warto rozważyć tę opcję. Dzięki zdjęciu kaloryfera ze ściany będziesz mógł dokładnie pokryć go farbą z każdej ze stron, a także zmniejszysz ryzyko zabrudzenia powierzchni, które go otaczają.

Jak pomalować kaloryfer – krok po kroku

Samodzielne malowanie kaloryferów może być pewnym wyzwaniem, jednak odpowiednie produkty, narzędzia i poniższa instrukcja na pewno ułatwią Ci osiągnięcie sukcesu. Sprawdź, jak pomalować kaloryfer krok po kroku!

  1. Zakręć termostat i odczekaj, aż kaloryfer będzie zupełnie zimny (jeżeli planujesz malowanie w okresie grzewczym). Farby w żadnym wypadku nie można nakładać na rozgrzaną powierzchnię! Maksymalna temperatura, jaką może mieć malowany grzejnik to 30 stopni Celsjusza.
  2. Zabezpiecz powierzchnie w otoczeniu grzejnika – ścianę wokół urządzenia oklej taśmą malarską, na podłodze rozłóż folię lub kartony i przyklej je taśmą, aby nie przesuwały się podczas pracy. Jeżeli w pobliżu urządzenia znajdują się meble lub elementy dekoracyjne (np. zasłony), postaraj się je przesunąć lub zabezpieczyć.
  3. Usuń zanieczyszczenia i kurz z powierzchni kaloryfera. Wystarczy, że umyjesz go przy pomocy wody z delikatnym detergentem.
  4. Sprawdź, czy na powierzchni kaloryfera widoczna jest rdza lub luźne fragmenty farby. Ogniska rdzy usuń przy pomocy drucianej szczotki. Łuszczące się fragmenty starej powłoki usuń, używając papieru ściernego.
  5. Przetrzyj całą powierzchnię grzejnika papierem ściernym, aby ją zmatowić i zapewnić lepszą przyczepność nowej farbie.
  6. Usuń pył, który powstał podczas matowienia. Możesz zrobić to np. odkurzaczem.
  7. Odtłuść powierzchnię kaloryfera, przecierając ją benzyną ekstrakcyjną.
  8. Nałóż pierwszą warstwę farby. Jeżeli zdecydujesz się na tradycyjny produkt, nanieś cienką warstwę przy pomocy pędzla – najlepszy będzie model o zakrzywionej rączce (dzięki której dotrzesz pomiędzy żebra grzejnika) i miękkim włosiu. Malowanie sprayem rozpocznij od nałożenia 2-3 cienkich warstw z odległości 25-30 cm.
  9. Nałóż drugą, nieco grubszą warstwę emalii. Zwykłą farbą możesz malować po odczekaniu około 4 godzin od nałożenia pierwszej warstwy. W przypadku sprayu zwykle nie musisz czekać tak długo – wystarczy, że pierwsza warstwa będzie sucha w dotyku.

Po malowaniu odczekaj co najmniej 24 godziny, zanim ponownie włączysz kaloryfer. Gotowe! Twoje wnętrze właśnie zyskało nowy, świeży wygląd – bez wymiany kaloryferów na nowe!

Czytaj więcej na temat:dom, mieszkanie, remont, malowanie
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole