Skocz do zawartości
LM.plWiadomości5 cech wydajnego magazynu

5 cech wydajnego magazynu

Materiał promocyjny

Dodano:
5 cech wydajnego magazynu

Zasadnicza funkcja jaką spełnia magazyn koncentruje się na przechowywaniu produktów przed ich eksportem lub dystrybucją. Tak większość z nas postrzega magazyn i uważa proces magazynowania za dość nieskomplikowany. Jednak prowadzenie dobrze zorganizowanego i wydajnego magazynu wymaga wdrożenia wielu przemyślanych rozwiązań. Przyjrzyjmy się bliżej 5 elementem, o które warto zadbać, aby zmaksymalizować wydajność magazynu.

Bezpieczeństwo personelu i przechowywanych towarów

Bezpieczeństwo pracowników magazynu powinno być priorytetem. Często personel magazynu pracuje intensywnie z uwagi na napięte terminy, ma do czynienia z wielkogabarytowymi towarami w otoczeniu wózków widłowych czy innych pojazdów. Kluczowe są tu takie kwestie jak chociażby właściwy podział magazynu. Wytyczenie dróg komunikacyjnych umożliwi sprawną realizację obowiązków przy zachowaniu bezpieczeństwa pracowników, którzy będą mieć świadomość gdzie mogą się spodziewać np. wózka widłowego.  Odpowiednia odzież i oznakowanie hali magazynowej to kolejne elementy przyczyniające się do zwiększenia bezpieczeństwa pracowników. Należy przeprowadzić gruntowne szkolenie z zakresu bezpieczeństwa pracy a każdy nowy członek personelu powinien zostać przetestowany pod kątem znajomości protokołu bezpieczeństwa po ukończeniu szkolenia. Kolejną kwestią jest zapewnienie bezpieczeństwa przechowywanych towarów. Instalacja kamer monitorujących obejmujących swym zasięgiem różne obszary zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz magazynu jest krokiem jakiego nie należy pominąć. Dobre oświetlenie, blokady zamków i częste inspekcje również pomogą zadbać o właściwe zabezpieczenie towarów przed kradzieżą.

Lokalizacja

Magazyn powinien znajdować się w dobrze skomunikowanym i łatwo dostępnym obszarze. Obiekt położony w zasięgu ważnych szlaków komunikacyjnych ułatwi sprawny transport i okaże się nieocenionym atutem w bliższej i dalszej perspektywie. Jednym z bardziej atrakcyjnych miast w województwie wielkopolskim jest Kalisz. Firma Tel RED ma w swojej ofercie wynajem hal magazynowych które również dzięki swojej przemyślanej lokalizacji, będą dobrym miejscem na rozwijanie działalności nie tylko w skali lokalnej i krajowej, ale również międzynarodowej. Oprócz gotowych magazynów na wynajem czy też sprzedaż w ofercie firmy znajduje się także budowa hal magazynowych, zakładów, parków przemysłowych i centrów logistycznych na zamówienie Klienta - zgodnie z indywidualnymi potrzebami i oczekiwaniami, czyli w systemie „build-to-suit”. Tel RED ma do zaoferowania również tereny inwestycyjne, których jest bezpośrednim właścicielem.

Projekt

Jeśli decydujemy się na budowę obiektu od zera, dużą wagę powinniśmy przyłożyć do fazy projektowej.  Np. gdy w magazynie będą przechowywane wielkogabarytowe przedmioty, system regałowy powinien być tak zaprojektowany, aby ich przechowywanie było zarówno bezpieczne jak i wydajne. System chłodzenia będzie priorytetem w przypadku przechowywania żywości wymagającej zachowania odpowiednio niskiej temperatury w celu zachowania świeżości produktów. Niezależnie jednak od rodzaju przechowywanych towarów należy upewnić się, że magazyn został tak zaprojektowany, aby uwzględniać wszelkie niezbędne uwarunkowania.

Przestrzeń magazynowa

Efektywne prowadzenie magazynu wymaga również dostępu do przestrzeni magazynowej, która pozwoli na swobodną realizację procesów i uporządkowane składowanie towarów. Odpowiednio duża przestrzeń ma wpływ nie tylko na organizację czy efektywny przepływ towarów, ale również bezpieczeństwo pracowników.

Organizacja

Właściwa organizacja jest kluczowa, jeśli chcemy zapewnić właściwy przepływ materiałów i towarów przechowywanych w magazynie. Przestrzeń magazynowa podzielona na sektory i lokalizacje to tylko jeden z aspektów, które należy dobrze przemyśleć i zaplanować. Organizacja stref przyjęć, składowania, kompletacji i wydań powinna uwzględniać specyfikę działania danego przedsiębiorstwa. Bardzo pomocne w zakresie organizacji oraz wykorzystania magazynu są wszelkie systemy informatyczne, które są  m.in. źródłem danych z zakresu stanów magazynowych.  Za ich pomocą możemy wydawać odpowiednie polecenia dotyczące kompletowania oraz wysyłki danych partii produktów.  Sprawne działanie dostosowanego programu informatycznego pozwala zoptymalizować działanie oraz zyski przedsiębiorstwa.

Czytaj więcej na temat:magazyn, biznes, logistyka, transport
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole