Skocz do zawartości
LM.plWiadomościBędzie referendum w Kleczewie! Komisarz Wyborczy ogłosił termin

Będzie referendum w Kleczewie! Komisarz Wyborczy ogłosił termin

Dodano: , Żródło: LM.pl
Będzie referendum w Kleczewie! Komisarz Wyborczy ogłosił termin

19 września w gminie Kleczew odbędzie się referendum ws. odwołania Rady Miejskiej. Postanowienie wydał Komisarz Wyborczy w Koninie na wniosek mieszkańców gminy.

Już wcześniej informowaliśmy, że grupa mieszkańców gminy Kleczew wyszła z inicjatywą referendum ws. odwołania Rady Miejskiej. Najpierw odpowiednie pismo zostało skierowane do burmistrza, a następnie mieszkańcy zbierali wymagane podpisy, by referendum rozpisać. Potrzebowali ich niecałe osiemset, a w niecały tydzień zebrali ponad tysiąc. – Nie spodziewaliśmy się aż tak wielkiego odzewu w tak krótkim czasie. To oznacza, że miarka się przebrała i mieszkańcy naprawdę mają dość Rady Miejskiej w obecnym składzie – oceniała wtedy Ilona Paszek-Hajdrych, jedna z inicjatorek referendum.

Podpisy z wnioskiem skierowane zostały do Komisarza Wyborczego w Koninie, a ten w poniedziałek wydał postanowienie o rozpisaniu referendum. Wyznaczona została data – będzie to niedziela 19 września. Mieszkańcy w referendum odpowiadać będą na jedno pytanie: „Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Rady Miejskiej w Kleczewie przed upływem kadencji?”. Do zaznaczenia będą kratki „Tak” lub „Nie”.

By referendum było ważne musi wziąć w nim udział 3/5 głosujących w wyborach samorządowych w 2018 roku, czyli 3238 osób. Jeżeli więcej, niż połowa ważnie oddanych głosów będzie w referendum na „Tak”, kadencja całej Rady Miejskiej ulegnie skróceniu, a następnie zarządzone zostaną wybory. Jeżeli więcej, niż połowa ważnie oddanych głosów będzie na „Nie” dotychczasowi radni nadal będą pełnić swoją funkcję.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole