Skocz do zawartości
LM.plWiadomościOszuści mają kolejny pomysł na wyciąganie pieniędzy poprzez link

Oszuści mają kolejny pomysł na wyciąganie pieniędzy poprzez link

Dodano:
Oszuści mają kolejny pomysł na wyciąganie pieniędzy poprzez link

Tym razem ofiarą oszustów padła młoda mieszkanka Konina, która została oszukana sposobem na zaległości wobec Państwowej Grupy Energetycznej.

Kobieta otrzymała wiadomość SMS z nieznanego numeru z informacją o zaległości wobec Państwowej Grupy Energetycznej. Oszust straszył odłączeniem prądu ze względu niewielką zaległość, którą rzecz jasna może uregulować, klikając w link. Kobieta odruchowo aktywowała link, lecz nie wpisała swoich danych osobowych. Następnego dnia otrzymała telefon od mężczyzny, który przedstawił się jako pracownik departamentu bezpieczeństwa banku i poinformował ją, że w ktoś włamał się na jej rachunek bankowy i że ma natychmiast zmienić hasło oraz zainstalować aplikację AnyDesk. Mężczyzna poinformował kobietę, że na jej koncie widnieje zadłużenie ponad 17 tysięcy złotych, ale może on anulować wyłudzony kredyt, wystarczy że będzie stosowała się do jego poleceń. Oszust instruował kobietę, że za każdym razem musi podać mu kod BLIK. W ten sposób mężczyzna mając wgląd do konta regularnie wyprowadzał z niego oszczędności.

Nie tylko osoby starsze padają ofiarami oszustów. Pośpiech, roztargnienie, czy też nieuwaga często doprowadza do kliknięcia w niepożądany link (tak jak miało to miejsce w tym przypadku), który niejednokrotnie może skończyć się utratą oszczędności, bądź zaciągnięciem niechcianego kredytu.

Jak się uchronić przed tego typy metodami? Nie klikać w otrzymane linki. Nigdy nie logować się za ich pośrednictwem do kont bankowych. Nie wypełniać formularzy, w których należy podać numer karty płatniczej, numer CVV oraz nasze dane osobowe. Pamiętajmy, że przelew bankowy wykonuje się z konta na konto i poza jego numerem inne dane nie są potrzebne. Nie potwierdzajmy otrzymanych SMS kodów z naszego banku oraz nie wyrażajmy zgody na dostęp do aplikacji BLIK z innego urządzenia.

Fot. KMP w Koninie 

Czytaj więcej na temat:
policja Konin, oszustwo,
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole