Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Popkowski, a następnie Korytkowski. Kandydaci odpowiedzą na wasze pytania

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościMuzeum Gosławice - koncert kameralny

Muzeum Gosławice - koncert kameralny

Dodano: , Żródło: LM.pl
Muzeum Gosławice - koncert kameralny
Piątkowy wieczór okazał się, mimo przesądów o feralności piątku 13-tego, jednym ze szczęśliwszych dni dla miłośników muzyki klasycznej.
Piątkowy wieczór okazał się, mimo przesądów o feralności piątku 13-tego, jednym ze szczęśliwszych dni dla miłośników muzyki klasycznej. W konińskim muzeum w Gosławicach odbył się kameralny koncert w wykonaniu Bogumiły Dziel-Wawrowskiej (sopran), Roberta Morawskiego (fortepian) oraz pochodzącego z Konina, światowej sławy, skrzypka Janusza Wawrowskiego.

Muzyk ten, jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków młodego pokolenia, naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 6 lat. W 2004 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie profesora Mirosława Ławrynowicza. Od 2003 roku studiuje w Kunstuniversität w Grazu (KUG), w klasie profesora Yaira Klessa, a od listopada 2007 u Salvatore Accardo we Włoszech.

Janusz Wawrowski jest laureatem czołowych nagród w wielu krajowych i międzynarodowych konkursach skrzypcowych. Występuje jako solista na koncertach kameralnych i symfonicznych w salach koncertowych Polski i Europy, zbierając przychylne opinie krytyków muzycznych. Janusz Wawrowski jest zapraszany regularnie do wszystkich polskich filharmonii. Towarzyszą mu największe polskie orkiestry (Sinfonia Varsovia, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia 'Amadeus', Polska Orkiestra Radiowa) prowadzone przez wybitnych dyrygentów, wśród których są Gabriel Chmura, Krzesimir Dębski, Agnieszka Duczmal i Jerzy Maksymiuk. Nagrywa dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej.

Janusz Wawrowski jest jedynym polskim skrzypkiem, który wykonuje podczas koncertów komplet Kaprysów op.1 Niccolo Paganiniego. Wolfgang Marschner stwierdził, że jego interpretacje można porównywać z grą 'tylko kilku renomowanych europejskich skrzypków'. Konstanty Andrzej Kulka napisał: '...Już sam fakt wykonania wszystkich 24 Kaprysów wzbudza podziw i jest godny uznania. Sposób w jaki Pan Janusz Wawrowski wykonuje owe Kaprysy pozwala spokojnie patrzeć w przyszłość polskiej wiolinistyki'. Swoją opinię wyraziła także wielka Ida Haendel: '...Pan Janusz Wawrowski jest skrzypkiem o wyjątkowej wartości, który zasłużył sobie na wspaniałą karierę na scenie koncertowej'. W roku 2007 ukazała się debiutancka płyta artysty z 24 Kaprysami Niccolo Paganiniego. Nagrał również solową partię skrzypiec do filmu 'Evening' (Wieczór) autorstwa Jana Kaczmarka.

Wszystkich zainteresowanych twórczością Janusza Wawrowskiego zapraszam na stronę www.wawrowski.com.

Podczas koncertu artyści wykonali utwory:
- Zygmunta Noskowskiego (sonata na skrzypce i fortepian a-moll, pieśni do słów Stanisława Wyspiańskiego, pieśni do poezji Mariana Gawalewicza),
- pochodzącego z Konina kompozytora Witolda Friemana (utwory na skrzypce i fortepian: romans a-dur, romans a-moll i taniec góralski)'
- Johannes'a Brahms'a (III Sonata na skrzypce i fortepian d-moll op.108),
- Henryka Wieniawskiego (wariacje na temat własny op.15),
- Rudolfa Sieczyńskiego ('Wiedeń, miasto moich marzeń'),
- Ferene Lehar ('Kto me usta całuje, ten śni' z operetki 'Giuditta'),
- Imre Kalman (Czardasz z operetki 'Księżniczka Czardasza').

autor: Piotr Pęcherski
Muzeum Gosławice - koncert kameralny
Muzeum Gosławice - koncert kameralny
Muzeum Gosławice - koncert kameralny
Czytaj więcej na temat:koncert, muzyka poważna
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole