Dzisiaj jest sobota 31 lipca 2021, imieniny: Ignacego, Ernesty, Lubomira WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (15300) SPORT FORUM FIRMY (5612) PRACA (74) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
17 / 17oC
Jutropogoda
21 / 15oC
Pojutrzepogoda
22 / 16oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Pożar kombajnu na polu. Działania gaśnicze ponad d ... (0)Aktywne i bezpieczne wakacje dla kolonistów z koni ... (0)

Zamiast domu dziecka – rodzina zastępcza

Dodano: 8.10.2008 09:26
Źródło: LM.pl
Kiedy rodzice nie radzą sobie z zapewnieniem należytej opieki własnym dzieciom, jedynym ratunkiem jest pomoc ludzi, którzy dadzą maluchom poczucie bezpieczeństwa stwarzając dla nich rodzinę zastępczą. Starostwo Powiatowe w Koninie organizuje właśnie szkolenia dla osób, które zechcą podjąć się takiego zadania.

Szkolenie organizowane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Koninie obejmuje cykl spotkań trwających około trzech miesięcy, w ramach których realizowana jest obszerna tematyka przygotowująca do pełnienia roli rodziców zastępczych, pomagająca rozwinąć szczególną wiedzę i umiejętności, które są ważne przy sprawowaniu opieki zastępczej nad dziećmi. Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Mogą z niego skorzystać zarówno małżeństwa, jak i osoby samotne. Szkolenie kończy się wydaniem zaświadczenia o jego ukończeniu i certyfikatu upoważniającego do podjęcia opieki nad dzieckiem - po uzyskaniu pozytywnej kwalifikacji z Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego w Koninie.

Warto przypomnieć, że celem tworzenia rodziny zastępczej jest zapewnienie dziecku opieki z powodu wystąpienia w jego rodzinie naturalnej różnego rodzaju sytuacji kryzysowych. Rodziny zastępcze dążą w swym działaniu do tego, by dziecko mogło wrócić do rodziny naturalnej wzmocnione i wyposażone między innymi w umiejętności tworzenia trwałych związków emocjonalnych. Sprawowanie opieki zastępczej nie powoduje powstania więzi rodzinno-prawnej pomiędzy opiekunami a dzieckiem. Oznacza to, że stan cywilny dziecka nie ulega zmianie, dziecko nie przyjmuje nazwiska opiekunów a rodzina zastępcza nie przyjmuje pełni władzy rodzicielskiej nad dzieckiem, nie powstają też obowiązki i uprawnienia alimentacyjne czy dotyczące dziedziczenia.

Starostwo Powiatowe w Koninie zaprasza wszystkich zainteresowanych
przygotowaniem do pełnienia roli rodziców zastępczych do skontaktowania się
z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Koninie (III piętro budynku
starostwa przy alejach 1 Maja 9). Zgłoszenia przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30 oraz telefonicznie pod numerem: 0-63 243-03-07 lub 0-63 243-03-06.

  • Zamiast domu dziecka – rodzina zastępcza

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:rodziny zastępcze,   PCPRDODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Dlaczego, kiedy dziecko ląduje w rodzinie zastępczej, często z powodu biedy rodziców, to państwo wie ile kosztuje utrzymanie dziecka, a kiedy dziecko wychowują rodzice, to nagle potrzeby dziecka spadają do minimum???
Dodano: 24.06.2011 14:54    Przez: ~ssssssssdf
...a potem im biurokracja usra życie jak sie patrzy.
Dodano: 24.06.2011 16:15    Przez: ~matka poldka
Rodzina zastępcza dostaje około tysiąc zł na miesiąc za dziecko. Znam taka rodzinę. Z tym, ze oni wychowują chłopca z zespołem downa i jedno zdrowe dziecko. W sumie za 2 dostają ok 3,5 tys
Dodano: 24.06.2011 18:10    Przez: ~anonim
Nie mam nic przeciwko rodzinom zastępczym, ale dlaczego zwykłych rodzin w naszym kraju nikt nie wspiera?
Dodano: 24.06.2011 18:59    Przez: ~piotr
Piotr, popieram to co napisałeś wielkie akcje dotacje,ble,ble,ble,PR, a biednych rodzin nikt nie wspiera( patologia pojawia się dopiero później,pomoc państwa zapobiegnie patologii, domy dziecka i rodziny zastępcze to będą wyjątki
Dodano: 24.06.2011 23:46    Przez: ~b-en
nie powinno się zakładać biednych rodzin i tyle.
Dodano: 24.06.2011 10:23    Przez: ~rzeczułka
Jak może stworzyć rodzinę zastępczą dla swoich wnuków babcia, która sama nie potrafiła wychować właściwie swojej córki, jeśli odebrano jej prawa rodzicielskie? Babcia nie była dobrym przykładem do naśladowania dla swojej córki, która z kolei powieliła ten model w swojej rodzinie. Teraz trójka dorastających wnucząt ma się bardzo dobrze materialnie, ale babciunia nie ma żadnego wpływu na swoje wnuki, które robią co chcą za nasze podatników pieniądze.Zastanawia mnie, kto stworzył tę wspaniałą rodzinę zastępczą i w jakim celu? Rośnie nam bandziorstwo pod bokie ...
Dodano: 24.06.2011 21:17    Przez: ~Zbulwersowana
Ludzie dajcie sobie spokój z rodzinami zastępczymi.Zanm kilka. Pieniadze mają, ale te dzieci nie pozwalaja się wychowawać.Pierwsze 3 lata dziecka są decydujace o jego psychice.Późniejsza przysposobienie nic nie daje.Zmora dla rodziców zastępczych, ate dzieciaki i tak rosną na chuliganów, którym się wszystko należy od nas podatników.To chora sytuacja.
Dodano: 24.06.2011 21:34    Przez: ~obserwator

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.