Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościRok Berthierowski w Kazimierzu

Rok Berthierowski w Kazimierzu

Dodano:
W Wyższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Świętej Rodziny w Kazimierzu Biskupim uroczyście zainaugurowano nowy rok akademicki i formacyjny.
W Wyższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Świętej Rodziny w Kazimierzu Biskupim uroczyście zainaugurowano nowy rok akademicki i formacyjny.

Naukę rozpoczęło 26 studentów, w tym dwóch kamedułów z Bieniszewa. Na pierwszym roku, co nieco martwi władze zgromadzenia, jest tylko dwóch studentów. Uroczystej mszy św. dla alumnów i kadry profesorskiej przewodniczył biskup włocławski Wiesław Mering.

- Jeżeli nie będzie w waszych sercach entuzjazmu, zapału, jeżeli nie będzie gotowości do ofiary, to przegramy sprawę Jezusa – mówił w homilii do kleryków biskup Mering. W Kazimierzu rozpoczęto również Rok Berthierowski w zgromadzeniu. W tym roku przypada bowiem setna rocznica śmierci Sługi Bożego ks. Jana Berthiera, założyciela zakonu.

- Chcemy w każdym naszym domu zakonnym, w każdym miejscu, w którym pracują misjonarze Świętej Rodziny przybliżać wiernym postać i nauczanie naszego ojca założyciela. Ten rok ma być rokiem dziękczynienia za osobę, za nauczanie, ale również za dzieło, jakiego dokonał swoim życiem Jan Berthier – mówi ks. Piotr Krupa, prefekt kleryków w kazimierskim seminarium.

Ten francuski duchowny stawiał wiernym za wzór Świętą Rodzinę, co w XIX wieku było czymś zupełnie nowym w nauczaniu Kościoła, a widząc ilu młodych ludzi pragnie, a nie może z różnych powodów realizować się w służbie Bogu, stworzył Instytut Misyjny dla spóźnionych powołań. Dziś założone przez niego zgromadzenie liczy 900 księży, w tym dziewięciu biskupów.

Po mszy w kościele seminaryjnym ks. prowincjał Marian Kołodziejczyk odsłonił tablicę upamiętniającą ks. Berthiera. Kilkanaście jej kopii trafi do domów zakonnych i parafii księży misjonarzy w całej Polsce.

W listopadzie w Kazimierzu odbędzie się sesja naukowa, podczas której zostaną zaprezentowane wyniki badań archeologicznych prowadzonych w lipcu na terenie klasztoru, gdzie znaleziono kilkanaście średniowiecznych pochówków. W przyszłym roku na terenie między klasztorem a farą ma powstać park. Gmina przygotowuje już jego projekt. Samorządowcy chcieliby wybudować tam salę audiowizualną, małe muzeum, amfiteatr i pomnik Pięciu Braci Męczenników.
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole