Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPomoc dla osób niesłyszących i głuchoniemych

Pomoc dla osób niesłyszących i głuchoniemych

Dodano: , Żródło: LM.pl
Strażacy zbierają dane o osobach niesłyszących, by łatwiej im było porozumieć się z nimi, gdy będą wzywali pomocy. Fundacja Mielnica natomiast organizuje kolejne już bezpłatne szkolenie dla tłumaczy języka migowego.
Strażacy zbierają dane o osobach niesłyszących, by łatwiej im było porozumieć się z nimi, gdy będą wzywali pomocy. Fundacja Mielnica natomiast organizuje kolejne już bezpłatne szkolenie dla tłumaczy języka migowego.

By ułatwić wezwanie pomocy osobom głuchoniemym Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Koninie prosi je lub ich opiekunów o kontakt (faksem, telefonicznie lub listownie) w celu zebrania danych telefonicznych i adresowych. Z danych tych zostanie stworzony wykaz osób głuchoniemych z terenu powiatu konińskiego i miasta Konina, który zostanie wprowadzony do systemu powiadamiania co ułatwi służbom dyżurnym identyfikacje zgłaszającej osoby i szybszą interwencję służb ratowniczych.

Natomiast Fundacja Mielnica w Koninie organizuje kolejne już bezpłatne szkolenie dla tłumaczy języka migowego. Szkolenia, z których skorzystało już 215 osób, możliwe są dzięki dotacji Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Realizowane w ramach programu Partner III przedsięwzięcie ma na celu udzielenie pomocy osobom niesłyszącym przez asystentów porozumiewających się językiem migowym, co powinno przyczynić się do likwidacji barier i pomóc w rozwiązywaniu problemów życiowych. Jednocześnie służyć to będzie zwiększeniu aktywności zawodowej i społecznej takich osób poprzez podniesienie w nich wiary we własne możliwości. Ułatwi też funkcjonowanie rodzin osób niesłyszących, które do tej pory najczęściej same musiały załatwiać sprawy w imieniu osób bezpośrednio zainteresowanych.

Szkolenie skierowane jest do pracowników urzędów, szpitali i instytucji: MOPR, PCPR, policji, straży miejskiej, straży pożarnej, potencjalnych pracodawców i ich współpracowników zatrudniających osoby niesłyszące oraz osób zaangażowanych w proces rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Zajęcia odbywają się popołudniami w siedzibie Środowiskowego Domu Samopomocy Fundacji Mielnica dwa razy w tygodniu po trzy godziny dziennie (w sumie 50 godzin szkolenie). Kurs prowadzi osoba, która ma pełne kwalifikacje do nauki języka migowego.
Czytaj więcej na temat:Fundacja, Mielnica
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole