Dzisiaj jest poniedziałek 19 kwietnia 2021, imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17798) SPORT FORUM FIRMY (5594) PRACA (59) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
11 / 9oC
Jutropogoda
14 / 8oC
Pojutrzepogoda
14 / 5oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Bon ton również w pracy - „Czwartkowe spotkania z ... (1)MZK Konin i pierwsze w Polsce zamówienie na autobu ... (9)

Jednych zalewa, innym sucho

Dodano: 11.12.2008 08:23
Występująca z brzegów rzeczka Kiełbaska z jednej strony i wysychające Teleszyna, Kanał i Zalew Ruszkowski z drugiej - na takie negatywne skutki działania Kopalni Węgla Brunatnego Adamów w Turku skarżą się władze powiatu kolskiego.

- Zjawisko to dotyka przede wszystkim gminę Kościelec. W dużo mniejszym stopniu gminy Dąbie czy Koło, ponieważ sytuację ratuje Warta - mówi wicestarosta Marek Banaszewski.

Przyczyna tych anomalii, zdaniem samorządowców, tkwi w nierównomiernym odprowadzaniu wód z odkrywki Koźmin, znajdującej się w sąsiednim powiecie turkowskim. Obecnie pompowane są one tylko do Strugi Janiszewskiej, która łączy się z Kiełbaską. Dziś jest to 3,4 metra sześc./s (docelowo przewidziano 2,4 m sześc./s). Efekt jest taki, że woda nie mieści się w korycie. Jego regulację przewidziano dopiero po 2011 roku.

Wysychają również studnie. W tym roku pierwszy raz od niepamiętnych czasów zabrakło wody w zbudowanej na źródle studzience w Dobrowie. Zdaniem specjalistów na taki stan rzeczy miała wpływ nie tylko kopalnia, ale również susza.

Jak zapewnia Marian Jacolik, dyrektor konińskiego oddziału Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, sytuacja zmieni się już w pierwszym kwartale przyszłego roku, kiedy rowem łączącym odkrywkę Adamów ze zbiornikiem Przykona popłynie woda, która zasili Teleszynę. Zrzut wód jeszcze się zwiększy, kiedy kopalnia uzyska decyzję środowiskową oraz pozwolenie wodno-prawne i wykona renowację koryta rzeczki.

- Kopalnia ma program rewitalizacji Teleszyny. Zamierzamy odtworzyć przepływ wody w tej rzece, tylko wszystko to jest kwestią czasu - mówi dyrektor Zbigniew Rabęda z zarządu KWB Adamów. - Dysponujemy opracowaniem, które obejmuje całokształt stosunków wodnych począwszy od zapory w Jeziorsku poprzez zbiorniki lokalne, które powstały bądź powstaną jako zbiorniki poeksploatacyjne.

W opracowanej dla kopalni koncepcji planuje się też utworzenie w latach 2009-2023 kilku zbiorników retencyjnych. W miejscu odkrywki Koźmin powstał już zbiornik Janiszew, a przewidziane są jeszcze zbiorniki Koźmin, Głowy i Koźmin końcowy. - Kopalni nie można zarzucić, że tylko dewastuje środowisko. Jeżeli ktoś przejechałby się po terenie byłej kopalni, a kilka odkrywek już zamknęliśmy, byłby w szoku, ile tam zrobiono. Bo mamy zbiornik Bogdałów, zbiornik Przykona, jesteśmy na etapie opracowywania wyrobiska końcowego odkrywki Władysławów, która skończy się za parę lat - kwituje dyrektor Zbigniew Rabęda. - Nie pozostawiamy niczego własnemu losowi, tylko staramy się na środowisko wpływać, ale w taki sposób, żeby ci, co przyjdą po nas, byli zadowoleni.

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:KWB Adamów,   Koło,   Dąbie,   Teleszyna,   KiełbaskaDODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

no co wy przeciez kopalnia nie ma wplywu na wysychanie wod ..... Jak goplo ma nie wyschnac to tym bardziej Kiełbaska ?
Dodano: 24.06.2011 08:55    Przez: ~KWB
robimy zbiorniki pokopalniane i sprzedajemy,aby żaden zwykły obywatel nie miał tam wstępu.
Dodano: 24.06.2011 11:18    Przez: ~zarząd

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.