Dzisiaj jest wtorek 13 listopada 2018, imieniny: Stanisława, Mikołaja, Krystyna WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (21104) SPORT FORUM FIRMY (5250) PRACA (52) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
9 / 8oC
Jutropogoda
10 / 6oC
Pojutrzepogoda
9 / 6oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Ligi wojewódzkie. Trampkarze Górnika w barażu o li ... (5)Karate kyokushin. Koniński klub obchodził 40-lecie ... (6)

Nowy Konin zaczął się w Czarkowie

Dodano: 24.09.2011 21:35
Źródło: LM.pl

Wracamy do wspomnień o dawnym Koninie, które tak żywo zainteresowały naszych Czytelników. Tym razem zapraszamy do podróży po Czarkowie, gdzie zbudowano pierwsze bloki nowego Konina.

Choć Czarków, a więc wieś, na miejscu której powstały pierwsze osiedla nowego Konina, została włączona do miasta dopiero w latach czterdziestych ubiegłego wieku, Konin pojawił się tam już dwadzieścia lat wcześniej. W 1922 roku w leżącym w gminie Gosławice Czarkowie zbudowano dworzec przy linii kolejowej łączącej Kutno i Strzałkowo. Na budynku zawieszono tablicę „Konin”.

Dworcową na dworzec

Uchwałę w sprawie budowy drogi z Konina do dworca ówcześni rajcy podjęli 28 września 1921 roku, a więc 88 lat temu. Wtedy też powstała wybrukowana kamieniami ulica Dworcowa, a przy niej legendarna Czarna Mańka, knajpa, która przetrwała do połowy lat sześćdziesiątych, i strażacka remiza, a między ulicą Polną (dzisiaj Aleje 1 Maja), a Kolejową - tartak. Bliżej Polnej magazynowane były bele drewna, dalej znajdowały się traki, a najbliżej dworca składowano tarcicę.

Na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych wybudowano też w Czarkowie kilka willi, w jednej z nich, przy Alejach 1 Maja, przez lata mieścił się później urząd stanu cywilnego a obecnie znajduje się restauracja Pałacyk. Do dzisiaj stoi też druga willa, schowana za gmachem Sądu Okręgowego.

Po Bydgoskiej zostały drzewa

Po prawej stronie ulicy Dworcowej, w miejscu, gdzie dzisiaj stoi Miejski Dom Kultury, znajdował się, położony na skarpie, cmentarz żydowski. W 1928 roku szczątki zmarłych zostały ekshumowane i przeniesione w nowe miejsce przy ulicy Nadrzecznej. Przez długi czas eksploatowano tam piasek, a dalej na północ, aż do skrzyżowania z ulicą Polną rozciągały się pola, jak to na wsi. Po drugiej stronie ulicy Polnej (gdzie teraz znajduje się sklep jubilerski Bajerskiego, a przez długie lata miała główną siedzibę poczta w nowym Koninie) rosły drzewa owocowe, a w połowie drogi między skrzyżowaniem, a dworcem kolejowym znajdowała się posesja. Na narożniku z ulicą Kolejową stał sklep, którego ściana frontowa była ustawiona ukośnie, pod kątem 45 stopni w stosunku do obu ulic.

strona 1 z 6
1 2 3 4 5 6
  • Nowy Konin zaczął się w Czarkowie
  • Nowy Konin zaczął się w Czarkowie
  • Nowy Konin zaczął się w Czarkowie
  • Nowy Konin zaczął się w Czarkowie
  • Nowy Konin zaczął się w Czarkowie
  • Nowy Konin zaczął się w Czarkowie
  • Nowy Konin zaczął się w Czarkowie
  • Nowy Konin zaczął się w Czarkowie

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Konin,   konińskie wspomnienia

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

KOMENTARZE

zdiecia by sie przydaly bo pamietam to jak przez mgle
Dodano: 24.06.2011 06:40    Przez: ~xzibi
dokładnie, przydały by się więcej zdjęć,może jakieś informacje o starym dworcu pkp ?
Dodano: 24.06.2011 10:37    Przez: ~:)
Na tym trzecim zdjęciu z tą kolejarską orkiestrą widać budynek w którym mieściła się ta słynna "Czarna Mańka " .To ten budynek z tyłu z dwuspadowym dachem i dwoma kominami .Jest to zdjęcie zrobione na zbiegu ulicy Dworcowej i Poznańskiej .
Dodano: 15.08.2014 10:17    Przez: ~stary
No to mamy porównanie jak się rozwijał Konin za czasów PRL powiedzmy przez pierwsze 20 lat po wojnie z okresem analogicznym (1989 - 2009) który okres wychodzi korzystniej ???? Co zrobiono takiego w mieście przez ostatnie 20 lat po za stawianiem marketów i zwalnianiem ludzi z likwidowanych zakładów......ehh
Dodano: 24.06.2011 07:49    Przez: ~"solidurność"
Twoje spostrzeżenie dotyczy większości regionów w Polsce. Co byłoby do sprzedania gdyby nie "komuna" i lata powojenne.
Dodano: 24.06.2011 15:50    Przez: ~zwolennik nowej lewicy
nazwijmy rzecz po imieniu , co by zostalo do rozgrabienia , gdyby nie budowano po wojnie
Dodano: 21.04.2012 10:17    Przez: ~markiz
Piękny artykuł. Oby takich więcej. Historia Konina o ile wogóle była znana przez koninian (szczególnie tych poniżej 50tki), to już została znacznie zapomniana, a przydałoby się by ci, którzy nazywają Konin "dziurą" poczytali ile wydarzyło się o, także ich, mieście. Przyznam, że z niecierpliwością, jako koninianin, czekam na inne lekcje historii Konina oraz, jako wielkopolanin, na inne miasta i gminy naszego regionu (Koło, Turek, Słupca czekają...)
Dodano: 24.06.2011 08:11    Przez: ~pecherski
ALE KOMUNISTA FE!!!!!
Dodano: 24.06.2011 12:38    Przez: ~X X X
nie koniecznie zaraz komunista, zwykły mieszkaniec, który pewnie widział jak to miasto rośnie od podstaw. Od chwili przeznaczenia terenów rolniczych pod budowę, do chwili gdy stanęły pierwsze osiedla, ulice i reszta infrastruktury z której korzystamy do dzisiaj.
Dodano: 24.06.2011 13:08    Przez: ~iii
widac pałkarz za długo siedzi na stołku trzeba nowych władz i nowych wizji zeby ruszyc cos w tym miescie inaczej bedziemy tu bidowac i wymierac
Dodano: 24.06.2011 08:13    Przez: ~pn
czy ktos wie gdzie można obejrzeć troche zdjęć z dawnych lat konina? czy sa jakies internetowe galerie albo jakies publikacje książkowe? pozdrawiam
Dodano: 24.06.2011 08:30    Przez: ~koninianin
Szperaj na konin-starowka.pl.
Dodano: 24.06.2011 08:45    Przez: ~lupa
możesz zobaczyć w Ratuszu albo wal do Biblioteki
Dodano: 24.06.2011 11:21    Przez: ~ten
Bardzo ciekawy artykuł. Tylko dlaczego tak mało zdjęć?!
Dodano: 24.06.2011 08:33    Przez: ~Qbek
Było szaro i siermięrznie - nic się nie zmieniło.
Dodano: 24.06.2011 09:01    Przez: ~icek
Szaro może i było, do końca lat osiemdziesiątych. Na początku 90-tych, tak się złożyło że musiałem z Konina wyjechać, na dość długi okres. W tym czasie miasto zaczynało być bardziej kolorowe, choćby na zasadzie coraz nowych reklam sklepów, gdzie wcześniej ich nie było. To już było coś. Było to coś fajnego, gdy przyjeżdża się po jakimś czasie i już po wyjściu z pociągu, widać coś innego, bardziej barwnego, a nie tylko szarość. To może dla niektórych nic nie znaczy, ale dla mnie znaczyło. To miasto zaczynało żyć czymś innym, nie wiadomo czy lepszym czy ...
Dodano: 24.06.2011 10:05    Przez: ~iii
Brawo Kurier Koniński!Wspaniały artykuł, naprawdę super.Interesuję się bardzo historią Konina i szukam starych zdjęć Konina.Bardzo dobrze by było gdyby więcej takich ciekawych informacji oraz zdjęć zamieszczonych byłoby w internecie o naszym mieście.Czy jest może jakieś wydanie ze zdjęciami i takimi informacjami co,gdzie,kiedy i jak dawniej wyglądał Konin?
Dodano: 24.06.2011 09:46    Przez: ~Koniniak
Tak jest coś co mogłoby Cię zainteresować. Niestety wydanie o starym wizerunku Konina było w niewielkim nakładzie i udostępniane wprawdzie nieodpłatnie, ale tylko gościom Urzędu Miejskiego. Proponuję zwrócić się z prośbą do działu "merketingu" urzędu miejskiego - wejście przez podwórze w pobliżu kościoła farnego (tego ze słupem drogowym). Może zostało im jeszcze kilka sztuk. Ja dostałem jeden egzemplarz ze względu na autora wielu z widokówek tam zawartych (brat dziadka :-) ). Było jeszcze jedno wydanie o Koninie, ale już współczesne - też warte polec ...
Dodano: 24.06.2011 10:54    Przez: ~pecherski
A teraz.... ludzie uciekają, najwieksze zakłady które dawały prace wielu ludziom upadły... obecnie jest coraz gorzej.....
Dodano: 24.06.2011 09:48    Przez: ~mieszkanka konina
Super.Oby więcej takich informacji.
Dodano: 24.06.2011 09:55    Przez: ~anonim
1 z 5
12345>>