Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościHałdy za unijne pieniądze

Hałdy za unijne pieniądze

Dodano: , Żródło: terazKonin.pl
Hałdy za unijne pieniądze
Konsultacje na temat zagospodarowania hałd pokopalnianych na Zatorzu to wstęp do opracowania projektu, który pozwoli pozyskać na ten cel fundusze unijne.
Konsultacje na temat zagospodarowania hałd pokopalnianych na Zatorzu to wstęp do opracowania projektu, który pozwoli pozyskać na ten cel fundusze unijne.

Dopiero z listu, jaki przysłał do naszej redakcji radny Jan Urbański, dowiedzieliśmy się, czemu mają służyć ogłoszone na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Koninie konsultacje. Otóż teren wokół jeziorka Zatorze nie został zagospodarowany do końca, czego przykładem jest choćby chodnik, który powinien je otaczać, a urywa się w połowie zachodniej części zbiornika wodnego. Inwestycji nie można było dokończyć z powodu braku pieniędzy.

- We wrześniu ubiegłego roku w jednej z interpelacji wskazałem prezydentowi Pałaszowi źródło finansowania inwestycji, ze środków pozabudżetowych - poinformował radny Jan Urbański. Mowa o funduszach unijnych przeznaczone na rozwój infrastruktury turystycznej. Okazało się jednak, że dokumentacja, którą posiada miasto, nie nadawała się do aplikowania o środki zewnętrzne. Temat więc upadł.

Można jeszcze starać się o dofinansowanie między innymi z działu „Rewitalizacja terenów poprzemysłowych i powojskowych” z unijnego funduszu Jessica. Wymagało to od miasta zmiany Kompleksowego Programu Rewitalizacji dla całego miasta i dostosowania go do wymogów tego funduszu, co już zostało zrobione. Następnym krokiem będzie opracowanie dokumentacji rewitalizacji konkretnego obszaru, w tym wypadku hałd pokopalnianych, na co miasto zaplanowało w tegorocznym budżecie 100 tys. zł.

- Jako zwolennik przejrzystości władzy i zwiększania wpływu mieszkańców na zarządzanie miastem, zaproponowałem kierownikowi Wydziału Drogownictwa i Gospodarki Komunalnej, aby przed określeniem warunków i ogłoszeniem przetargu dać mieszkańcom naszego miasta możliwość zgłaszania własnych pomysłów i wniosków do założeń tego projektu - wyjaśnił ideę konsultacji ogłoszonych przez miasto radny Jan Urbański. - Wychodzę z założenia że nikt nie jest nieomylny i taka dyskusja przed rozpoczęciem projektowania może tylko pomóc we właściwym wyborze kierunków zagospodarowania terenów rekreacyjnych, o których mówimy.

Przypomnijmy, że mowa o terenie wokół jeziorka Zatorze i położonych na północ od niego hałdach, ziemi kilkadziesiąt lat temu zdjętej znad pokładów węgla odkrywki Niesłusz. Obszar ów od zachodu sąsiaduje z zabudowaniami Międzylesia, a od północy - z pokopalnianym jeziorem Czarna Woda. Po jego wschodniej stronie znajduje się schronisko dla bezdomnych zwierząt i siedziba Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

Informacji o konsultacjach towarzyszą mapki, z których - jak się wydaje - jedna zawiera błąd, bo jako teren do zagospodarowania zaznaczono na niej również wschodnią część ogródków działkowych, którą miasto przekazało działkowiczom w latach osiemdziesiątych, w zamian za ziemię, na której pobudowano część ulicy Paderewskiego.
Hałdy za unijne pieniądze
Hałdy za unijne pieniądze
Czytaj więcej na temat:hałdy
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole