Dzisiaj jest poniedziałek 25 stycznia 2021, imieniny: Tatiany, Miłosza, Pawła WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17851) SPORT FORUM FIRMY (5574) PRACA (51) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
0 / -1oC
Jutropogoda
1 / 1oC
Pojutrzepogoda
2 / -1oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Porozmawiajmy o firmach i przedsiębiorcach w pande ... (2)Boso na śniegu. Zimowa sesja tancerzy konińskiego ... (4)

Hałdy za unijne pieniądze

Dodano: 1.02.2010 18:16
Źródło: terazKonin.pl
Konsultacje na temat zagospodarowania hałd pokopalnianych na Zatorzu to wstęp do opracowania projektu, który pozwoli pozyskać na ten cel fundusze unijne.

Dopiero z listu, jaki przysłał do naszej redakcji radny Jan Urbański, dowiedzieliśmy się, czemu mają służyć ogłoszone na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Koninie konsultacje. Otóż teren wokół jeziorka Zatorze nie został zagospodarowany do końca, czego przykładem jest choćby chodnik, który powinien je otaczać, a urywa się w połowie zachodniej części zbiornika wodnego. Inwestycji nie można było dokończyć z powodu braku pieniędzy.

- We wrześniu ubiegłego roku w jednej z interpelacji wskazałem prezydentowi Pałaszowi źródło finansowania inwestycji, ze środków pozabudżetowych - poinformował radny Jan Urbański. Mowa o funduszach unijnych przeznaczone na rozwój infrastruktury turystycznej. Okazało się jednak, że dokumentacja, którą posiada miasto, nie nadawała się do aplikowania o środki zewnętrzne. Temat więc upadł.

Można jeszcze starać się o dofinansowanie między innymi z działu „Rewitalizacja terenów poprzemysłowych i powojskowych” z unijnego funduszu Jessica. Wymagało to od miasta zmiany Kompleksowego Programu Rewitalizacji dla całego miasta i dostosowania go do wymogów tego funduszu, co już zostało zrobione. Następnym krokiem będzie opracowanie dokumentacji rewitalizacji konkretnego obszaru, w tym wypadku hałd pokopalnianych, na co miasto zaplanowało w tegorocznym budżecie 100 tys. zł.

- Jako zwolennik przejrzystości władzy i zwiększania wpływu mieszkańców na zarządzanie miastem, zaproponowałem kierownikowi Wydziału Drogownictwa i Gospodarki Komunalnej, aby przed określeniem warunków i ogłoszeniem przetargu dać mieszkańcom naszego miasta możliwość zgłaszania własnych pomysłów i wniosków do założeń tego projektu - wyjaśnił ideę konsultacji ogłoszonych przez miasto radny Jan Urbański. - Wychodzę z założenia że nikt nie jest nieomylny i taka dyskusja przed rozpoczęciem projektowania może tylko pomóc we właściwym wyborze kierunków zagospodarowania terenów rekreacyjnych, o których mówimy.

Przypomnijmy, że mowa o terenie wokół jeziorka Zatorze i położonych na północ od niego hałdach, ziemi kilkadziesiąt lat temu zdjętej znad pokładów węgla odkrywki Niesłusz. Obszar ów od zachodu sąsiaduje z zabudowaniami Międzylesia, a od północy - z pokopalnianym jeziorem Czarna Woda. Po jego wschodniej stronie znajduje się schronisko dla bezdomnych zwierząt i siedziba Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

Informacji o konsultacjach towarzyszą mapki, z których - jak się wydaje - jedna zawiera błąd, bo jako teren do zagospodarowania zaznaczono na niej również wschodnią część ogródków działkowych, którą miasto przekazało działkowiczom w latach osiemdziesiątych, w zamian za ziemię, na której pobudowano część ulicy Paderewskiego.

  • Hałdy za unijne pieniądze
  • Hałdy za unijne pieniądze

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:hałdyDODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.