Hałdy za unijne pieniądze
Dopiero z listu, jaki przysłał do naszej redakcji radny Jan Urbański, dowiedzieliśmy się, czemu mają służyć ogłoszone na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Koninie konsultacje. Otóż teren wokół jeziorka Zatorze nie został zagospodarowany do końca, czego przykładem jest choćby chodnik, który powinien je otaczać, a urywa się w połowie zachodniej części zbiornika wodnego. Inwestycji nie można było dokończyć z powodu braku pieniędzy.
Można jeszcze starać się o dofinansowanie między innymi z działu „Rewitalizacja terenów poprzemysłowych i powojskowych” z unijnego funduszu Jessica. Wymagało to od miasta zmiany Kompleksowego Programu Rewitalizacji dla całego miasta i dostosowania go do wymogów tego funduszu, co już zostało zrobione. Następnym krokiem będzie opracowanie dokumentacji rewitalizacji konkretnego obszaru, w tym wypadku hałd pokopalnianych, na co miasto zaplanowało w tegorocznym budżecie 100 tys. zł.
- Jako zwolennik przejrzystości władzy i zwiększania wpływu mieszkańców na zarządzanie miastem, zaproponowałem kierownikowi Wydziału Drogownictwa i Gospodarki Komunalnej, aby przed określeniem warunków i ogłoszeniem przetargu dać mieszkańcom naszego miasta możliwość zgłaszania własnych pomysłów i wniosków do założeń tego projektu - wyjaśnił ideę konsultacji ogłoszonych przez miasto radny Jan Urbański. - Wychodzę z założenia że nikt nie jest nieomylny i taka dyskusja przed rozpoczęciem projektowania może tylko pomóc we właściwym wyborze kierunków zagospodarowania terenów rekreacyjnych, o których mówimy.
Przypomnijmy, że mowa o terenie wokół jeziorka Zatorze i położonych na północ od niego hałdach, ziemi kilkadziesiąt lat temu zdjętej znad pokładów węgla odkrywki Niesłusz. Obszar ów od zachodu sąsiaduje z zabudowaniami Międzylesia, a od północy - z pokopalnianym jeziorem Czarna Woda. Po jego wschodniej stronie znajduje się schronisko dla bezdomnych zwierząt i siedziba Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.
Informacji o konsultacjach towarzyszą mapki, z których - jak się wydaje - jedna zawiera błąd, bo jako teren do zagospodarowania zaznaczono na niej również wschodnią część ogródków działkowych, którą miasto przekazało działkowiczom w latach osiemdziesiątych, w zamian za ziemię, na której pobudowano część ulicy Paderewskiego.
*** *** ***
Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.
Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus
*** *** ***
Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.
KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE