Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościWygrał pomysł na Konwart

Wygrał pomysł na Konwart

Dodano: , Żródło: terazKonin.pl
Wygrał pomysł na Konwart
Projekt zagospodarowania terenów po Konwarcie wygrał konkurs architektoniczny, zorganizowany wspólnie przez Politechnikę Poznańską i miasto Konin.
Projekt zagospodarowania terenów po Konwarcie wygrał konkurs architektoniczny, zorganizowany wspólnie przez Politechnikę Poznańską i miasto Konin.

Trzeba przy tym podkreślić, że miasto oddało do dyspozycji studentom trzeciego roku wydziału architektury teren znacznie większy, bo mieszczący się między torami magistrali kolejowej Warszawa-Poznań oraz linią kolejową do Kazimierza Biskupiego, od północy ograniczony skrzyżowaniem ulicy Przemysłowej z Okólną a od południa sięgający kościoła Najświętszej Marii Panny i siedziby KM PSP.

- Chcieliśmy stworzyć przestrzeń dla ludzi - wyjaśnił Paweł Dymitrowski, który razem z Przemysławem Nowakiem zdobył pierwszą nagrodę w konkursie - a jednocześnie tak to zaprojektować, by było możliwe do zrealizowania.

By zrealizować zwycięski projekt, trzeba by wyburzyć całą istniejącą zabudowę i to nie tylko dawną remizę w Niesłuszu, razem ze sklepem i kilkoma domami po zachodniej stronie ulicy Przemysłowej, ale i budynek po Konwarcie i domy znajdujące się przy starej drodze z Niesłusza do Kurowa. Na ich miejsce studenci architektury zaprojektowali osiedle mieszkaniowe w części północnej, natomiast po obu stronach nowej drogi, łączącej Zatorze z piątym osiedlem, która powstałaby po wybudowaniu wiaduktu, przewidują biura. Ona sama, na odcinku między torami a ulicą Przemysłową, zostałaby schowana w tunelu wewnątrz budynku.

Młodzi projektanci pozostawili tylko jedną z trzech funkcjonujących obecnie stacji paliw, tę po zachodnio-północnej stronie skrzyżowania, a na północ od niej zaplanowali budowę domów mieszkalnych. Na fragmencie terenu leżącego między ulicą Paderewskiego, a budynkiem KM PSP Paweł i Przemek zaplanowali gmach dla instytucji kultury. Ciekawa jest też ich propozycja zagospodarowania nasypu pod wiaduktem od strony piątego osiedla, który sąsiaduje z licznymi tam garażami. Chcą oni, by znalazły tam miejsce parkingi samochodowe.

Spośród 33 prac, jakie zgłoszono na trzeci już z kolei konkurs organizowany wspólnie przez Politechnikę Poznańską i miasto Konin, jedna trzecia dotyczyła zagospodarowania właśnie terenu po Konwarcie. Największym zainteresowaniem młodych architektów cieszył się natomiast teren po Cukrowni „Gosławice” (dziewiętnaście prac) i projekt jego zagospodarowania, autorstwa Nadii Kopańskiej i Moniki Kuszyńskiej, zdobył drugą nagrodę. On też cieszył się największym uznaniem mieszkańców Konina, którzy wzięli udział w głosowaniu.

- Chciałyśmy stworzyć przestrzeń wielofunkcyjną, dla różnych odbiorców - tłumaczyła założenia wspólnej pracy Monika Kuszyńska. - Jest centrum biurowe, handlowe, amfiteatr, no i część rekreacyjna, korzystająca z bliskości jeziora.

Autorki projektu, mieszkanki Konina - jak się okazało w trakcie naszej rozmowy, zaplanowały nad wodą klub sportowy z wypożyczalnią sprzętu wodnego, jachtklub, boiska, marinę, ośrodek wypoczynkowy i hotel. Blisko wody są też pomieszczenia biurowe. W centrum projektowanego terenu znajduje się osiedle domków jednorodzinnych, a w pobliżu niego centrum handlowe, park, amfiteatr i skatepark.

Tylko trzy projekty dotyczyły zagospodarowania doliny Warty, od mostu na kanale Ulgi po amfiteatr przy ulicy Wyszyńskiego i jeden z nich zdobył uznanie Kazimierza Lipińskiego, który ufundował trzy nagrody, po jednej w każdej kategorii projektów.

Czy któryś z nagrodzonych projektów zostanie zrealizowany? W całości najłatwiej będzie zagospodarować tereny nad Wartą, bo to miasto może sfinansować z własnego budżetu, podobnie jak to się stanie z bulwarem nadwarciańskim, którego projekt jest wynikiem takiego właśnie konkursu. Jak wynikało zresztą z wypowiedzi przedstawicieli miasta, nie chodzi wcale o to, by realizować w całości przedstawione przez studentów architektoniczne koncepcje. One maja inspirować, podpowiadać kierunki rozwiązań, jak w przypadku położonych nad jeziorem terenów po Cukrowni „Gosławice”, gdzie miasto chciałoby stworzyć ogólnodostępne kąpielisko, którego tak bardzo brakuje po sprzedaży kopalnianego ośrodka w Pątnowie.
Wygrał pomysł na Konwart
Wygrał pomysł na Konwart
Wygrał pomysł na Konwart
Wygrał pomysł na Konwart
Wygrał pomysł na Konwart
Wygrał pomysł na Konwart
Wygrał pomysł na Konwart
Wygrał pomysł na Konwart
Wygrał pomysł na Konwart
Wygrał pomysł na Konwart
Wygrał pomysł na Konwart
Wygrał pomysł na Konwart
Czytaj więcej na temat:architektura
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole