Skocz do zawartości
LM.plWiadomościKopalnia uruchomiła Tomisławice

Kopalnia uruchomiła Tomisławice

Dodano: , Żródło: terazKonin.pl
Kopalnia uruchomiła Tomisławice
Tomisławice to dziesiąta w historii konińskiej kopalni odkrywka węgla brunatnego. Przeciwko jej uruchomieniu protestowali, wspierani przez Greenpeace, mieszkańcy pobliskich gmin .
Tomisławice to dziesiąta w historii konińskiej kopalni odkrywka węgla brunatnego. Przeciwko jej uruchomieniu protestowali mieszkańcy pobliskich gmin, którzy obawiają się o jej negatywny wpływ na Gopło i pozostałe jeziora.

Złoże Tomisławice położone jest w większości na terenie gminy Wierzbinek, w województwie wielkopolskim. Zawiera węgiel utworzony w środkowym miocenie - przemysłowe zasoby węgla oszacowano na 41 mln ton.

- Uruchamiamy pierwszą odkrywkę od czasu, kiedy jesteśmy w Unii Europejskiej, przy obowiązywaniu nowych unijnych przepisów. A nie są to łatwe wymogi, o czym najlepiej wie zarząd i kadra kierownicza kopalni - powiedział wiceminister skarbu Jan Bury, który uruchomił ciąg nadkładowy odkrywki.Ciąg nadkładowy odkrywki (nazywany układem KTZ) składa się z wielonaczyniowej koparki kołowej (KWK 1500s), przenośników taśmowych o łącznej długości 3,5 km i zwałowarki (A2RsB 8800). Pierwszy węgiel z odkrywki Tomisławice trafi do Zespołu Elektrowni PAK w przyszłym roku. Zakończenie eksploatacji odkrywki nastąpi około roku 2030.

- Budowa odkrywki prowadzona była zgodnie z bardzo dziś rygorystycznymi wymogami prawnymi - podkreślił prezes Sławomir Mazurek. - Szczególnie dużo uwagi poświęciliśmy sprawie wpływu odkrywki na otoczenie. Cały czas prowadzimy monitoring przyrodniczy i dlatego możemy być pewni, że nasza działalność górnicza nie stanowi zagrożenia dla otoczenia kopalni, zwłaszcza dla Gopła.

Już od chwili rozpoczęcia zdejmowania nadkładu na odkrywce prowadzone są prace związane z przyszłą rekultywacją techniczną i biologiczną wyrobiska. Po zakończeniu eksploatacji w miejscu odkrywki powstanie między innymi kompleks obiektów sportowo-rekreacyjnych oraz zbiornik wodny.

- Miałem dziś okazję zobaczyć tereny po innych odkrywkach kopalni - powiedział minister Jan Bury. - Muszę przyznać, że z podziwem i radością patrzyłem na to, co po sobie zostawiacie. To działania na bardzo wysokim poziomie, które możemy pokazać za wzór niejednemu krajowi unijnemu.

W otwarciu odkrywki Tomisławice uczestniczył także minister w kancelarii premiera Eugeniusz Grzeszczak i wójt gminy Wierzbinek Paweł Szczepankiewicz.

Ĺąródło: KWB Konin
Zdjęcia: P. Ordan
Kopalnia uruchomiła Tomisławice
Kopalnia uruchomiła Tomisławice
Kopalnia uruchomiła Tomisławice
Kopalnia uruchomiła Tomisławice
Kopalnia uruchomiła Tomisławice
Czytaj więcej na temat:wideo, Tomisławice, KWB
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole