Skocz do zawartości
LM.plWiadomościAlkohol z grilla

Alkohol z grilla

Dodano:
Alkohol z grilla
Do Sądu Okręgowego w Koninie wpłynęły dwa akty oskarżenia wobec grup zajmujących się przemytem i sprzedażą skażonego alkoholu oraz papierosów bez akcyzy.
Do Sądu Okręgowego w Koninie wpłynęły dwa akty oskarżenia wobec grup zajmujących się przemytem i sprzedażą skażonego alkoholu oraz papierosów bez akcyzy. Ich działalność naraziła Skarb Państwa na utratę około 2 mln zł.

W pierwszej z zakończonych przez Prokuraturę Okręgową w Koninie spraw oskarżonych jest dziesięć osób. Wśród nich znalazł się 45-letni Roman R. z Koła. Mężczyzna od lutego do listopada zeszłego roku w Kole, Dąbiu, Ruszkowie i innych miejscowościach województwa Wielkopolskiego kierował grupą przestępczą, która wprowadziła do obrotu 800 litrów skażonego alkoholu etylowego i milion sztuk papierosów bez polskiej akcyzy. Tym samym Sarb Państwa stracił ponad pół miliona złotych. Jak informuje Marek Kasprzak, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Koninie, w toku śledztwa nie udało się ustalić dokładnego źródła, z którego papierosy i spirytus były sprowadzane. Wiadomo natomiast, że Roman R. przewoził towar zza wschodniej granicy. – Alkohol przeznaczony był do celów przemysłowych. Miał służyć do produkcji podpałek do grilla i rozpuszczalników. Kierownik grupy organizował dostawy rozcieńczalnika, który sprzedawano jako alkohol spożywczy – mówi Marek Kasprzak.

Szef grupy dostarczał zamówione wcześniej papierosy i alkohol 56-letniemu Mirosławowi M., który przekazywał go 41-letniemu Andrzejowi J. Jak ustalili śledczy, dostawy były przywożone do Dąbia przez młodych mężczyzn z akcentem ukraińskim. Poza współpracującą ze sobą trójką, prokuratura oskarżyła jeszcze siedem innych osób z Koła i Turku, które zamieszane były w proceder nielegalnego handlu.

Konińska prokuratura wystąpiła również do sądu z aktem oskarżenia przeciwko 47-letniemu Zygmuntowi D. i piętnastu osobom, które działały w jego grupie przestępczej, zajmującej się również przemytem i sprzedażą alkoholu oraz papierosów bez akcyzy. Mechanizm działania obu grup był podobny. Od stycznia do listopada 2007 roku Zygmuntowi D. i jego współpracownikom udało się wprowadzić do obrotu ponad 3,3 mln sztuk papierosów z ukraińską banderolą, około 550 kg tytoniu oraz ponad 4,6 tys. litrów spirytusu. Towar sprzedawany był m.in. w Kole, Kłodawie, Chełmnie, Turku i Dąbiu. Działalność grupy naraziła Skarb Państwa na utratę ponad 1,2 mln zł.

Członkowie obu grup przestępczych zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego. Zastosowano wobec nich środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego, dozoru policyjnego i zakazu opuszczania kraju. Grozi im do 8 lat więzienia. Szefowie grup czekają na proces w aresztach. W więzieniu mogą spędzić 10 lat.
Alkohol z grilla
Czytaj więcej na temat:prokuratura
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole