Dzisiaj jest sobota 25 maja 2019, imieniny: Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (19404) SPORT FORUM FIRMY (5334) PRACA (65) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
18 / 9oC
Jutropogoda
15 / 13oC
Pojutrzepogoda
20 / 12oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Spławie. Zderzyły się dwa samochody. Jedna osoba z ... (3)Rokitnikowy projekt się rozwija. Kolejne krzewy na ... (9)

Wielkość i upadek konińskiej brykietowni

Z HISTORII KONIŃSKIEJ KOPALNI

Dodano: 17.02.2013 10:24
Źródło: Kurier Koniński

W lipcu 2005 roku zburzono komin, ostatni ślad po brykietowni, która przez prawie sześćdziesiąt lat była częścią kopalni i krajobrazu Konina. Dwa lata wcześniej wysadzono w powietrze budynek hali pras i suszarek oraz rozebrano kilka innych budynków.

Do dzisiaj słychać głosy, że brykietownię wyburzono niepotrzebnie, że można ją było zagospodarować z pożytkiem dla społeczeństwa i urody architektonicznej miasta. Ale miasto brykietowni nie chciało, a kopalnia płaciła za każdy zabudowany metr kwadratowy 15 zł, natomiast ze względu na uciążliwość dla środowiska dalsza produkcja brykietów nie była możliwa. Ostatecznie, po wyburzeniu komina, teren po brykietowni sprzedano prywatnemu przedsiębiorcy z Konina. Czy naprawdę nie było innego wyjścia i z krajobrazu Konina musiał zniknąć niezwykle oryginalny ślad rozwoju przemysłowego naszego miasta? Spróbujmy prześledzić dzieje konińskiej wytwórni brykietów i dać odpowiedź na to pytanie.

Wspomnienie z dzieciństwa

Budowę brykietowni rozpoczęli w 1942 roku Niemcy, którzy mieli wówczas wieloletnie doświadczenie w wydobyciu i przeróbce węgla brunatnego. Samej produkcji nie zdążyli już uruchomić, zmuszeni do ucieczki przez Armią Czerwoną, i rozruch brykietowni przeprowadzili w 1946 roku – po licznych zresztą perturbacjach – Polacy. Przez następnych kilkanaście lat, do uruchomienia w 1958 roku elektrowni Konin, węgiel brunatny służył głównie właśnie do produkcji brykietów. Czyli czego? – zapyta zapewne większość ludzi młodych.

Sam pamiętam jeszcze z dzieciństwa stosik czarnych, podłużnych kostek, pojawiający się każdą jesienią przed piwnicznym okienkiem domu przy ulicy Kolejowej w Koninie, w którym mieszkaliśmy w latach sześćdziesiątych u moich dziadków Bartkowiaków. Piece w kuchni były wtedy normą nawet w nowo budowanych blokach trzeciego osiedla, a w poniemieckich domach przy Kolejowej pokoje były jeszcze ogrzewane piecami kaflowymi. Do dzisiaj szczęśliwe dzieciństwo kojarzy mi się z ogniem, kładącym wieczorem migotliwe cienie na ścianach kuchni i ciepłem bijącym od pieca. Pieca, przy którym - nomen omen – ogniskowało się życie całej rodziny. A ciepłą kąpiel można było wziąć dopiero, kiedy się napaliło w wielkim łazienkowym bojlerze.

Na to wszystko potrzebny była odpowiednia ilość opału: węgla kamiennego lub dużo od niego tańszych brykietów węgla brunatnego. A brykiety te to nic innego, jak sprasowany węgiel brunatny, który w naturalnej postaci dość trudny jest do spalenia w zwykłym piecu, gdyż po wysuszeniu rozpada się na niewielkie cząsteczki, które przelatują przez tradycyjne ruszty. Jeśli jednak te węglowe drobinki sprasuje się w zgrabne cegiełki, idealnie nadaje się do spalania w domowych piecach.

Fabryka z Klettwitz

Nazwa „brykiet” – jak tłumaczy Zygmunt Kowalczykiewicz w broszurze „Brykietownia Kopalni Węgla Brunatnego Konin 1946-1996” – pochodzi od francuskiego słowa „la brique” – cegiełka. Zanim jednak węgiel trafi do prasy, która formuje z niego zgrabne cegiełki, trzeba go rozdrobnić, a następnie osuszyć. Ponieważ w suszarkach jego temperatura podnosi się do 80 stopni Celsjusza, musi teraz zostać schłodzony. Wtedy dopiero trafia do matrycy, gdzie pod dużym ciśnieniem przekształcany jest w owe cegiełki. Przy tym brykietownia to nie tylko ciąg technologiczny do produkcji samych brykietów, ale i elektrownia, która miała zaopatrywać w energię również kopalniane maszyny.

strona 1 z 5
1 2 3 4 5
  • Wielkość i upadek konińskiej brykietowni
  • Wielkość i upadek konińskiej brykietowni
  • Wielkość i upadek konińskiej brykietowni
  • Wielkość i upadek konińskiej brykietowni
  • Wielkość i upadek konińskiej brykietowni
  • Wielkość i upadek konińskiej brykietowni
  • Wielkość i upadek konińskiej brykietowni
  • Wielkość i upadek konińskiej brykietowni
  • Wielkość i upadek konińskiej brykietowni

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

KOMENTARZE

taki obiekt z cegiełki zmarnować! Wstyd i hańba, za 5 lat ktoś by to kupił i przerobił na lofty, nawet w Koninie są ludzie których na to stać!
Dodano: 24.06.2011 10:47    Przez: ~lu
No ale po co jakieś lofty... Ciekawe kiedy następne centrum handlowe tam otworzą... Dawno nic nie otwiuerali...
Dodano: 24.06.2011 10:52    Przez: ~killjoey
Na stronie petycje.pl jest petycja "SOS dla zabytków Konina". Podpiszcie petycję, żeby wymusić działania na rzecz rozpadających się: Pałacu w Koninie przy ul. Woj. Polskiego i dworu w Koninie przy ul. Gospodarczej (Maliniec).
Dodano: 24.06.2011 19:29    Przez: ~skiciu
Słyszałem ma tam powstać OBI
Dodano: 24.06.2011 11:03    Przez: ~/
No Olejnik ty to masz,ale koneksje rodzinne,nie wstyd ci się nimi "chwalić"?Bartkowiaki,Bo tu zagląda mało "starych"-mam na myśli urodzonych i wychowanych w tym mieście- koninian.
Dodano: 24.06.2011 11:11    Przez: ~Hans Kloss
Przynajmniej się podpisuje z imienia i nazwiska.
Dodano: 24.06.2011 13:27    Przez: ~Silver
Może sprawdzić czy nabywca terenów po brykietowni wywiązał się warunków przetargu?CBA w Urzędzie MIasta???
Dodano: 24.06.2011 11:17    Przez: ~Kar
Za decyzje o wyburzeniu brykietowni ktos powinien mocno beknąć.Przecież to był unikat w skali europejskiej,malo gdzie można spotkac takie urządzenia jak były w brykietowni a teraz ktoś to wziął za marne grosze.Wstyd dla Konina,nie umiemy niczego uszanować i dla paru groszy sprzedajemy własną historię!
Dodano: 24.06.2011 11:27    Przez: ~wit
czy brykieciarki to kobiety produkujące brykiety?
Dodano: 24.06.2011 11:39    Przez: ~podpis
Lubię sobie poczytać o tych starych dziejach. Brykiet pamiętam, dziadek pracował w kopalni i dostawał w deputacie właśnie takie czarne cegiełki. Jak byliśmy dziećmi to układaliśmy z tych cegiełek różne budowle na podwórku. Nie rozumiem dlaczego zniszczono tą fabrykę... W centrum się nie mieściła, wiec komu to przeszkadzało? Pojęcia nie mam...
Dodano: 24.06.2011 11:41    Przez: ~tadex
Ano dlatego, Panie tadex, że to pozostałość po poprzedniej epoce. Przecież była taka tendencja odgórna, aby zniszczyć wszystko, co kojarzyło się w jakiś sposób właśnie z poprzednią epoką. Tak zniszczono wiele cennych i wartościowych obiektów, np PGR-y. Wszyscy wiemy, że rzeczywiście niektóre miały marne wyniki, ale były także wręcz wzorcowe gospodarstwa, które z powodzeniem mogły do dziś funkcjonować i dawać ludziom zatrudnienie. A komu przeszkadzał zakład szyjący w Koninie koszule? Czy on także dymił i kurzył? Wystarczy. Resztę przykładów każdy znajdzie ...
Dodano: 24.06.2011 11:25    Przez: ~Kazet
W koninie czas sie zatrzymał w 60 roku ???????????? czy cały czas musimy wspominac wydobycie torfu !!!!! i niszczycielskie działania !!! pomyslec na czym chleb urosnie !!!!!!! na pustyni ????????
Dodano: 24.06.2011 11:52    Przez: ~piekarz
Na co komu jakaś brykietownia czy fugo albo huta. My chcemy kolejnych marketów i kejefsi
Dodano: 24.06.2011 11:55    Przez: ~Koniniank
To PNy jeżdżom kóńmi z wózami?
Dodano: 24.06.2011 11:57    Przez: ~zatorze
1 z 4
1234>>

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.