Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: WIECZÓR WYBORCZY KONIN 2024 - II TURA - NIEDZIELA 20:55

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościWszystko o noblistce

Wszystko o noblistce

Dodano: , Żródło: LM.pl
Wszystko o noblistce
Finał konkursu wiedzy o życiu, działalności i dokonaniach Marii Skłodowskiej-Curie odbył się w konińskim ratuszu. Do konkursu przystąpiło ponad 400 uczniów z czterech powiatów.
Finał konkursu wiedzy o życiu, działalności i dokonaniach Marii Skłodowskiej-Curie odbył się w konińskim ratuszu. Do konkursu przystąpiło ponad 400 uczniów z czterech powiatów: konińskiego, kolskiego, tureckiego i słupeckiego.

Konkurs zorganizowano w ramach Roku Marii Skłodowskiej-Curie. Otwierając go senator Ireneusz Niewiarowski opowiedział w jaki sposób noblistka pojawiła się w jego życiu. - Po zdobyciu Mont Blanc w Alpach miałem mały wypadek i znalazłem się w szpitalu. Tam spotkałem kobietę, która powiedziała mi, że niedaleko stąd zmarła Maria Skłodowska-Curie, a mało kto na świecie o tym wie. Wiadomość ta nie dawała mi spokoju. Dotarłem do wielu środowisk, polityków, ambasady, władz Zakopanego. Finałem tych prac jest tablica w brązie upamiętniająca śmierć noblistki w miejscowości Passy – powiedział Ireneusz Niewiarowski.

Konkurs odbył się na trzech płaszczyznach: plastyczny dla uczniów szkół podstawowych, wiedzy dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz scenariusza lekcji dla nauczycieli. Do konkursu plastycznego zgłoszono 221 prac. W kategorii klas 1 – 3 pierwsze miejsce zdobyła Joanna Wagner, drugie – Jakub Szymański, a trzecie – Jasmina Wasilewska. W kategorii klas 4 – 6 najlepsza była Patrycja Kurczoba, drugie miejsce zdobyła Magda Brandt, a trzecie Anna Mielewczyk.

Do finału wiedzy zakwalifikowało się 14 gimnazjalistów i 10 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Pierwsze miejsce wśród gimnazjalistów zdobyła Marta Dębowska, drugie – Daria Nyzio i trzecie – Cyntia Szymańska. Najlepsza wśród uczniów szkół średnich była Joanna Jachnik, drugie miejsce zajął – Sylwester Śniak, a trzecie – Joanna Ratajczyk. - To była wyjątkowa uczona, ale też feministka. Jako pierwsza tak wiele zrobiła dla innych kobiet – powiedział Joanna Ratajczyk, finalistka z II LO w Koninie.

Piętnastu nauczycieli z 9 szkół przysłało scenariusze lekcji o Marii Skłodowskiej-Curie. Wszystkie zostaną wydane w specjalnym biuletynie przez ODN w Koninie. Wyróżniono cztery z nich, napisane przez: Małgorzatę Nożewską, Anetę Nowak, Katarzynę Bider i Anetę Górską.
Finaliści konkursu w nagrodę pojadą z senatorem do Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie i Centrum Kopernika w Warszawie.

Wszystko o noblistce
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole