Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościSamochody zamiast wagonów

Samochody zamiast wagonów

Dodano: , Żródło: LM.pl
Samochody zamiast wagonów
Węgiel z odkrywki Tomisławice ma być przewożony do Lubstowa ciężarówkami. Budzi to zaniepokojenie władz Wierzbinka oraz mieszkańców gminy.
Węgiel z odkrywki Tomisławice ma być przewożony do Lubstowa ciężarówkami. Budzi to zaniepokojenie władz Wierzbinka oraz mieszkańców gminy.

Jak powiedział Jarosław Czyż, naczelni inżynier do spraw rozwoju KWB Konin, wydobycie węgla na odkrywce Tomisławice powinno się rozpocząć na przełomie sierpnia i września. - W lipcu najprawdopodobniej kończymy eksploatację odkrywki Kazimierz Północ. Potrzebny będzie nam węgiel, aby dostarczać do elektrowni – powiedział Jarosław Czyż.

W planach węgiel miał trafić do elektrowni za pośrednictwem linii kolejowe. Ta jedna nie powstanie w najbliższym czasie, gdyż na 120 właścicieli działek, dwóch nie wyraziło na to zgody. Jak powiedział Jarosław Czyż, domagali się oni kilkukrotni większych kwot niż wynikało to z wyliczeń rzeczoznawców. Dlatego prowadzona będzie procedura wywłaszczeniowa. Jednak do czasu zakończenia sporu i wybudowania linii kolejowej, węgiel będzie transportowany ciężarówkami. Z Tomisławic będzie trafiał do Lubstowa, skąd dalej będzie dowożony pociągami. - Według naszych wyliczeń, do końca roku trzeba będzie przewieźć 800 tysięcy ton węgla. Oznacza to, że średnio co sześć minut pojedzie ciężarówka. Chcemy jednak, aby jeździły w konwojach po trzy pojazdy, by przerwy między nimi były większe – powiedział Jarosław Czyż.

Samochody będą musiały pokonać trasę o długości 16 kilometrów. W przyszłości wykorzystywana ma być do tego droga technologiczna, która ma biec przy torach. Jednak na razie pojazdy poruszać się będą po drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Trwają uzgodnienia z administratorami dróg.

Faktem wzmożonego ruchu ciężarówek zaniepokojeni są mieszkańcy, którzy zgłaszają się do władz gminy. Wójt Paweł Szczepankiewicz mówi, że najbardziej ucierpią mieszkańcy Wierzbinka i Boguszyc. - Rozmawiamy z kopalnią o sfinansowaniu pewnych inwestycji poprawiających bezpieczeństwo. Zależy nam szczególnie na wybudowaniu chodnika oraz zatoczek autobusowych przy gimnazjum w Boguszycach, aby uczące się tam dzieci nie były narażone na niebezpieczeństwo. Chcemy też, aby powrotne kursy samochodów odbywały się inną drogą.

Ponadto gmina domaga się, żeby KWB zatrudniała w pierwszej kolejności mieszkańców gminy. Do tej pory prace w kopalni znalazło już 50 osób z gminy Wierzbinek. - Walczymy o interes gminy. Chcemy, aby kopalnia naprawiła szkody i zatrudniła mieszkańców. Wtedy opór mieszkańców jeśli chodzi o transport węgla będzie mniejszy – powiedział Paweł Szczepankiewicz.
Samochody zamiast wagonów
Czytaj więcej na temat:KWB, Tomisławice
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole