Dzisiaj jest czwartek 6 sierpnia 2020, imieniny: Jakuba, Sławy, Sykstusa WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17068) SPORT FORUM FIRMY (5515) PRACA (58) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
20 / 18oC
Jutropogoda
27 / 21oC
Pojutrzepogoda
28 / 21oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

PILNE:

IMGW: Upał od 07.08 do 11.08. Temperatura w dzień 30 - 32°C, w nocy 18 - 20°C

Polecamy:

Konin-Celle: Dwadzieścia lat wymiany

Dodano: 18.09.2011 21:27
Dla uczczenia dwudziestu już lat wymiany z niemieckim gimnazjum za kilka dni wyjedzie do Celle w Dolnej Saksonii ponad czterdziestoosobowa delegacja z Konina.

Po raz pierwszy młodzież z I Liceum w Koninie wyjechała do Niemiec 19 października 1991 roku. - Gdy upadła niemiecko-niemiecka granica, trafiła do Celle ówczesna studentka filologii germańskiej Agnieszka Matyba – o tym, jak doszło do kontaktu obu szkół opowiada Grzegorz Szopa, nauczyciel języka niemieckiego w I Liceum oraz uczestnik pierwszej wymiany w 1991 roku, wówczas jeszcze w roli ucznia. - Znajomość z państwem Peters, których dzieci były uczniami Kaiserin–Auguste–Victoria Gymnasium w Celle, zaowocowała wizytą w tej szkole. Dyrektor Bernd Ostermeyer z radością przyjął propozycję nawiązania współpracy z konińskim liceum.

Rok później, już jako nauczycielka I Liceum w Koninie, Agnieszka Matyba zaproponowała młodzieży wyjazd do Celle. Przez dwadzieścia lat Polskę i Niemcy odwiedziło około ośmiuset uczennic i uczniów szkół po obu stronach Odry. - Clausa Martina Beeckena pobyt w Polsce zainspirował do tego stopnia, że kiedy już skończył gimnazjum, przyjechał do Konina na cały rok szkolny 1993/94 – opowiada Marzena Grzybowska, germanistka z I Liceum. - W czasie tego roku szkolnego zarabiał na życie w złotówkach jako lektor języka niemieckiego w naszym Liceum. Przy okazji nauczył się języka polskiego na tyle dobrze, że z powodzeniem sprawdzał się w roli pośrednika językowego między dyrekcją obu szkół.

Claus Martin ukończył studia historyczne i slawistyczne w Kilonii, był również stypendystą Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu. Do dziś, gdy prywatnie przyjeżdża do Konina, prowadzi w I Liceum jedyne w swoim rodzaju lekcje niemieckiego.

Do roku 1999 wyjazdy trwały po dwa tygodnie, ale od 2000 roku skrócono je o połowę. - Od początku wymiany, licząc wszystkie programy, miało miejsce czterdzieści spotkań – wylicza Grzegorz Szopa. - Po obu stronach Odry spędziliśmy ze sobą 474 dni, czyli jeden rok i 109 dni. W spotkaniach wzięło udział łącznie około 800 osób.

Na przestrzeni tych wszystkich lat miało miejsce wiele ciekawych wydarzeń i przedsięwzięć. Wśród najważniejszych należałoby wymienić wizytę w 1995 roku 70-osobowej grupy Orkiestry Instrumentów Dętych, Chóru i Big Bandu KAV-Gymnasium w Koninie. Nauczyciele i uczniowie szkoły występowali w I Liceum, kościele św. Bartłomieja i ówczesnym Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych (którego następcą jest PWSZ). Dwa lata później polscy uczniowie wystawili w Celle „Serenadę” Sławomira Mrożka, który był korespondencyjnym konsultantem inscenizacji. Z kolei w 2002 Dariusz Przybylski, uczeń I Liceum, dał koncerty organowe w klasztorze w Kazimierzu Biskupim oraz w kościele katolickim w Celle (wraz z chórem KAV–Gymnasium).

- Odbywamy wspólne lekcje w języku obcym (geografia, matematyka) – wylicza dalej Grzegorz Szopa - realizujemy projekty krajoznawczo–geograficzne (Słowiński Park Narodowy, Tatry), lekcje muzealne (Toruń), wyjazdy studyjne do Warszawy (Willy Brandt, Powstanie w Getcie, Powstanie Warszawskie), Gdańska (Günter Grass) i Krakowa. Partnerzy niemieccy organizują dodatkowo wyjazdy do Hamburga, Bremy, Hanoweru, Heide Park Soltau, Autostadt Volkswagen Wolfsburg.

W skład delegacji, która wyruszy w najbliższy czwartek do Celle, wejdzie dziewięcioro uczniów I Liceum, którzy znów pokażą tam „Serenadę” Sławomira Mrożka, około dwadzieścioro absolwentów I Liceum, uczestników wymiany z poprzednich dwudziestu lat, troje przedstawicieli Rady Miasta Konina, nauczyciele języka niemieckiego oraz dyrekcja (również z lat poprzednich). – A na miejsce zawiezie nas ten sam kierowca, który jechał z nami do Celle dwadzieścia lat temu – dodaje Marzena Grzybowska.


  • Konin-Celle: Dwadzieścia lat wymiany
  • Konin-Celle: Dwadzieścia lat wymiany
  • Konin-Celle: Dwadzieścia lat wymiany
  • Konin-Celle: Dwadzieścia lat wymiany

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:oświata,   I Liceum,   Celle

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

byłem 3 razy i za każdym razem było extra. coś nowego do zobaczenia za każdym razem, fajny klimat miasta i ogólnie si, fajnie powspominać stare dobre czasy
Dodano: 18.09.2011 22:15    Przez: ~absolwent I LO
Super wymiana! Byłem, wspominam z łezką w oku :)
Dodano: 18.09.2011 23:03    Przez: ~P
Konin jest 100 lat wstecz w porównaniu do Celle i całych Niemiec. Szydera na maksa. Oni się podniecają wyjazdem a Niemcy..... sami wiecie.
Dodano: 18.09.2011 23:34    Przez: ~zawiodłem się na po ...
Pozdrowienia dla pani Agnieszki Matyby!
Dodano: 19.09.2011 11:21    Przez: ~aaaa
Ta wymiana jest naprawdę niesamowita! Na samo wspomienie poprzedniej mam gęsią skórkę z podniecenia. Nie mogę doczekać się czwartku, kiedy kolejny raz z wielkim uśmeichem na twarzy odwiedzę Celle (ten mur pruski! Przepiekniy!). Kawał dobrej roboty. Gratuluje wszystkim organizatorą tak wyjątkowego przedsięwzięcia. :)
Dodano: 19.09.2011 12:08    Przez: ~absolwentka
Absolwentka, napisz jeszcze że zdałaś maturę to pęknę ze śmiechu, bo byki walisz że ho ho. Żeby ci ułatwić poszukiwania błędu wskazuję ci wyraz w twojej pisowni oryginalnej cyt: "organizatorą" a powinno być organizatorom.
Dodano: 20.09.2011 07:01    Przez: ~też absolwent
To może się przeprowadź.
Dodano: 19.09.2011 14:29    Przez: ~1939
Super wspomnienia!!! :)
Dodano: 19.09.2011 18:41    Przez: ~;)
To spotkanie z naszymi rówieśnikami z Niemiec kilka lat temu umocniło we mnie przekonanie,że wszyscy jesteśmy tacy sami - kupa wspaniałych ludzi, wgląd w kulturę zaledwie odrobinkę różną od naszej i cudowna zabawa w międzynarodowej grupie. Bardzo się cieszę, że mogłam w tym uczestniczyć.
Dodano: 19.09.2011 19:25    Przez: ~Dorotchen
Dwadziescioro absolwentow czyli rozumiem,ze z kazdego roku wymiany jeden absolwent czy tak?
Dodano: 19.09.2011 19:55    Przez: ~tez absolwent
Wymiany mają niesamowity klimat. Swoją drogą może warto by było przygotować ulotkę je promującą - nie znałem tych faktów a o Pani Agnieszce−Założycielce mówiło się jedynie w kuluarach...
Dodano: 21.09.2011 00:19    Przez: ~Michał B.
1 z 2
12>>

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.