Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościCichy zabójca

Cichy zabójca

Dodano: , Żródło: PSP Konin
Cichy zabójca
Wraz ze spadkiem temperatur powietrza coraz częściej dochodzi do pożarów, spowodowane wadami lub niewłaściwą eksploatacją urządzeń grzewczych oraz do śmiertelnych zatruć czadem. 
Wraz ze spadkiem temperatur powietrza coraz częściej dochodzi do pożarów, spowodowane wadami lub niewłaściwą eksploatacją urządzeń grzewczych oraz do śmiertelnych zatruć czadem. 
 
- Czad, utleniający się tlenek węgla, to największy cichy morderca w okresie jesienno–zimowych chłodów. Jest bezbarwny, bezwonny i silnie toksyczny – tłumaczą strażacy. - Przed okresem zimowym wiele osób uszczelnia wszystkie mieszkania, a niektórzy, w pogoni za oszczędnością, zakrywają również wszelkie kratki wentylacyjne. W ten sposób prawie całkowicie likwidują naturalny ruch powietrza.
 
Kiedy w takiej sytuacji odkręcimy w łazience wodę, gazy spalinowe z pieca ogrzewającego nie mają wystarczającego ujścia na zewnątrz. W pomieszczeniu szybko zużywa się tlen, a gromadzi tlenek węgla, mogący w krótkim czasie spowodować śmiertelne zatrucie.
 
Niebezpieczeństwo zatrucia czadem niesie ze sobą nie tylko użytkowanie gazowych grzejników wody przepływowej. Tlenek węgla powstaje również przy nieprawidłowym montażu lub obsłudze pieców i kotłów. Każde urządzenie posiada  instrukcję użytkowania. Niestety większa część osób zaraz po zakupie chowa ją do szuflady, zamiast gruntownie  przeanalizować i stosować w praktyce. Instrukcja określa między innymi zasady bezpiecznej eksploatacji, częstotliwość przeglądów okresowych oraz to, kto powinien je wykonywać. Bardzo często  pożary, wybuchy i zatrucia są następstwem napraw przeprowadzonych przez osoby do tego nieupoważnione, bywa że przy wykorzystaniu niewłaściwych części zamiennych i eksploatacyjnych.
 
Główne objawy zatrucia tlenkiem węgla to duszność, zawroty głowy, nudności, wymioty, osłabienie. Przy ciężkim zatruciu występuje utrata przytomności, śpiączka, a w konsekwencji porażenie ośrodka oddechowego. Leczenie polega na tlenoterapii, a w razie konieczności zastosowaniu sztucznej wentylacji.
 
W przypadku eksploatacji urządzeń grzewczych zasilanych energią elektryczną lub gazem należy ponadto pamiętać aby:
- używane urządzenia elektryczne były sprawne, miały atest i krajowe dopuszczenie do użytkowania, stosowne przeglądy techniczne przeprowadzone przez uprawnione osoby oraz w czasie pracy były dozorowane,
- były ustawione na podłożu niepalnym i w odległości nie mniejszej niż pół metra od materiałów palnych.
 
Zabrania się:
- przechowywania więcej niż dwóch butli gazowych o ładunku przekraczającym 11 kg w pomieszczeniu do tego nieprzeznaczonym,
- przechowywania butli z gazem w pomieszczeniach położonych poniżej poziomu terenu, np. w piwnicach,
- ustawiania butli z gazem w odległości mniejszej niż 1 metr od urządzeń grzewczych,
- ogrzewania pomieszczeń kuchnią gazową – może to doprowadzić do zatrucia organizmu,
- używania urządzeń grzewczych promiennikowych wyposażonych w katalizatory w pomieszczeniach o powierzchni mniejszej niż 40 m kw. , przeznaczonych na stały pobyt ludzi,
- stosowania bezpieczników topikowych o innych parametrach niż wskazane oraz „watowania” bezpieczników,
- jednocześnie używać zbyt dużej liczby odbiorników o nadmiernym poborze mocy,
- używać przerabianych lub prowizorycznych instalacji elektrycznych i przedłużaczy.
 
Największe zagrożenie pożarowe powodują, używane w wielu budynkach mieszkalnych, piece i kominki zasilane paliwem stałym. Zasady bezpiecznego stosowania tego typu urządzeń dotyczą przede wszystkim:
- używania sprawnych technicznie urządzeń grzewczych i kominowych,
- przeprowadzania co najmniej raz w roku kontroli sprawdzającej stan techniczny przewodów kominowych przez osobę wykwalifikowaną,
- usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych: od palenisk opalanych paliwem stałym - co najmniej raz na 3 miesiące; od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym - co najmniej raz na 6 miesięcy; od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych - co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej.
- układania materiałów palnych bezpośrednio przy piecu,
- prowadzenia przewodów spalinowych przez palne elementy konstrukcyjne budynku, np. stropy drewniane.
Cichy zabójca
Czytaj więcej na temat:pożar, czad, tlenek węgla, PSP
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole