Dzisiaj jest sobota 29 lutego 2020, imieniny: Romana, Oswalda, Cyryla WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (20686) SPORT FORUM FIRMY (5461) PRACA (50) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
2 / 5oC
Jutropogoda
8 / 4oC
Pojutrzepogoda
7 / 4oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Koniec sezonu II ligi w Koninie. KKF wciąż w walce ... (0)Zmarła Łucja Pawlicka-Nowak. Przez wiele lat szefo ... (0)

Wojna polsko-polska

Dodano: 13.12.2011 16:51
Źródło: LM.pl
W szpitalu protestowali a dziennikarzom zaproponowano broń. Jak wyglądał w regionie poranek 13 grudnia 1981 roku? Co dziś myślą o stanie wojennym uczestnicy tamtych wydarzeń?

Rozmawialiśmy o tym z Ryszardem Białkowskim - dziś radnym Konina a wtedy działaczem Solidarności, Ireneuszem Niewiarowskim - dziś senatorem RP, wówczas działaczem NSZZ Solidarność oraz Ryszardem Sławińskim - dziennikarzem, wówczas redaktorem naczelnym Przeglądu Konińskiego.





  • Wojna polsko-polska

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:stan wojenny,   reportaż

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Postulat strajkujących: budynek komendy przekazać na szpital. Ciekawe z kim na głowy się pozamieniali?
Dodano: 13.12.2011 17:33    Przez: ~aleubaw
avatar Jacy to byli bohaterowie widać to po Geremku ,Bolku czy Aktorze.Prawdziwymi bohaterami byliśmy my POLACY,ludzie Solidarności a nie SB-cy kapusie czy polskojęzyczna hołota.W 1980 roku my POLACY mogliśmy naprawdę odzyskać wolność ,ale komuna była od nas sprytniejsza,wprowadziła w nasze szeregi Bolka, Geremka,Michnika i inny antypolski element.Byliśmy wtedy zbyt łatwowierni, powinniśmy wtedy owych zdrajców na latarniach powiesić,za to że tego nie zrobiliśmy moich RODAKÓW przepraszam.1989 rok to już tylko oszustwo i uwłaszczenie nomenklatury oraz legitymizacja zdrady.Nigdy już na czas dłuższy jak 2 lata my POLACY wolno ...
Dodano: 15.12.2011 10:09    Przez: Tomasz Kobrzycki
To były ciekawe czasy, coś się działo, były zadymy, a teraz ? Teraz jest bieda i nuda.
Dodano: 13.12.2011 18:28    Przez: ~ Józef Nadwarciańsk ...
i tacy wyborcy decydują kto rządzi Koninem, niestety... :( Ciekawe co 30 lat temu robił Józef N? czy też przebierał się w grudniu za Mikołaja?
Dodano: 13.12.2011 18:57    Przez: ~koleś
Piękne zdjęcie i artykuł o Polanexie. Zapewne niejeden zapyta gdzie ten zakład się znajduje.? Może komuna go rozwaliła? Gdzie są pracownicy , gdzie są ludzie, którym nie podobały się kilkuzłotowe podwyżki. Dzisiaj miód z nieba nam leci, podwyżek żadnych. Kraj mlekiem i miodem ocieka. Nie ma o co strajkować.Ot bieda.
Dodano: 13.12.2011 19:45    Przez: ~zatrzymany
Polanex rozwaliły rządy solidarności. w rocznicę jego upadku zapytajcie Białkowskiego gdzie wtedy był, dlaczego Polanexu nie bronił ?
Dodano: 14.12.2011 07:42    Przez: ~świadek historii
mróz czołgi wojsko och działo się polsko dziś nie ma teleranka jak tamtego ranka pan dziś nas generale przeprasza lecz POLSKA była i jest nasza
Dodano: 13.12.2011 19:52    Przez: ~andrzej
"patriota" też rymuje mi się z takim ładnym słowem-a więc od jednych i drugich raczej z daleka...
Dodano: 14.12.2011 08:43    Przez: ~szary ob
czy Panowie: Białkowski, Niewiarowski czy Sławiński to jedyni działacze byłego regionu konińskiego ówczesnej Solidarności??? Ciągle tylko oni na waszych "łamach" się prezentują, a mnie się wydaje, że wielu pomijacie... wstyd
Dodano: 13.12.2011 20:41    Przez: ~Adam
jaki wstyd? o co ci chodzi. jak masz coś do powiedzenia, to się sam zgłoś.
Dodano: 13.12.2011 21:11    Przez: ~frru
Strajk w Hucie Aluminium Konin miał miejsce 13 i 14 grudnia 1981 w Hucie Aluminium Konin. Był to największy w Wielkopolsce strajk, przeprowadzony w reakcji na wprowadzenie stanu wojennego. Funkcję przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ „S” Huty Aluminium pełnił wówczas Jerzy Jarzyński, natomiast wiceprzewodniczącymi byli: Adam Cieluch i Marek Sroczyński. Około godz. 3.00 w nocy 13 XII 1981 Jerzy Jarzyński został poinformowany, że władze konińskiej „S” oraz członkowie „S” przebywający w szpitalu wojewódzkim zostali aresztowani. W związku z tym, w obawie przed aresztowaniem, Jerzy Jarzyński udał się do Hu ...
Dodano: 13.12.2011 21:34    Przez: ~Adam
Przetrącili kręgosłup komuchy Polakom i teraz jest jak jest,a w tym mieście to szczególnie widać
Dodano: 13.12.2011 22:44    Przez: ~Rej Manzarek
Do czego to doszło - Ryszard Sławiński, dziennikarz, wówczas redaktor naczelny Przeglądu Konińskiego, członek PZPR bohaterem stanu wojennego. Jedna wielka kpina . Wtedy redaktorem naczelnym gazety mógł zostać tylko ktoś całkowicie podporządkowany władzy, należący do PZPR albo esbek. Tego co przygotował ten materiał filmowy należałoby zamknąć za fałszowanie historii.
Dodano: 13.12.2011 22:59    Przez: ~best
a pół Polski kocha Lecha Kaczyńskiego profesora prawa pracy na UW i nikt się nie pyta co to za prawo pracy on tam wykładał - kapitalistyczne czy komunistyczne? Nikt się nie zastanawia, że rodzina Kaczyńskich takie ładne i duże mieszkanie miała a Jarka nawet nikt nie chciał internować. A dziś ikony Solidarności.
Dodano: 14.12.2011 09:55    Przez: ~LO
i tak splidarnosc rozpieprzyla polske nygusom pracowac sie niechcialo a teraz by chcieli pracowac ale pracy brak i kraj sprzedany rozebrany syf kila mogila
Dodano: 14.12.2011 08:32    Przez: ~m.o.
robotnicy walczyli o kapitalizm,kościół o pieniądze,polak chciał mordować polaka.wtedy była to paranoja-dziś normalka.
Dodano: 14.12.2011 08:48    Przez: ~szary ob
a teraz robotnik niema pracy albo jest niesamowity wyzysk a do kosciola chodzi mniej ludzi niz za komunistow
Dodano: 14.12.2011 09:35    Przez: ~or.mo.
Próbkę tego co by się działo,gdyby nie wprowadzono stanu wojennego, mieliśmy 11-go listopada.
Dodano: 14.12.2011 08:50    Przez: ~szkarlatyna
1 z 3
123>>