Dzisiaj jest niedziela 26 maja 2019, imieniny: Filipa, Pauliny, Eweliny WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (19750) SPORT FORUM FIRMY (5334) PRACA (65) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
7 / 13oC
Jutropogoda
20 / 12oC
Pojutrzepogoda
14 / 12oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Młodzież nie zapunktowała. Szósty mecz bez zwycięs ...Konflikt na terenie ogródków działkowych przy ul. ...

Mecenas z sikawką

Dodano: 6.02.2012 12:13
Źródło: LM.pl
Jego ojciec uciekł w 1909 roku z Konina, by uniknąć wcielenia na 25 lat do carskiej armii, więc przyszły mecenas Tadeusz Antecki urodził się w... Chicago.

W konińskich księgarniach ukazały się niedawno „Wspomnienia konińskiego adwokata”, spisane przez Jacka Wiśniewskiego, a wydane przez Firmę Księgarską MAWI. Tadeusz Antecki (1916-1992) był znanym konińskim adwokatem, który wybrał ten zawód mimo tego, że w dzieciństwie się jąkał.

Z lat swojej młodości wspomina o rewolucji - jak pisała o tym prasa - w powiecie konińskim, do jakiej doszło w 1936 roku Wyszynie w obronie Wawrzyńca Sielskiego, emerytowanego sędziego i polityka Stronnictwa Narodowego. Ponieważ ówczesny starosta koniński, chcąc zmusić starszego pana do stawienia się w Koninie, wysłał po niego trzystu policjantów, cała wieś stanęła w obronie powszechnie szanowanego obywatela. W wyniku rozruchów Wawrzyniec Sielski został zastrzelony przez policjanta, co skutkowało dalszymi wydarzeniami, opisanymi we „Wspomnieniach konińskiego adwokata”.

Najciekawszą częścią wspomnień mecenasa Anteckiego są jednak sprawozdania z sali sądowej. Na przykład z procesu zabójcy, gdzie jako okoliczność obciążającą prokurator wymienił fakt, że zmarły nie będzie już mógł wykonać swojej części... planu pięcioletniego. Obrońca ripostował, że skazanie siedmiu oskarżonych spowoduje jeszcze większe straty w gospodarce narodowej. Ciekawą postacią był Maryś T., notoryczny oszust, który został oskarżony o sprzedaż między innymi pięciu foteli z sali rozpraw Sądu Powiatowego w Koninie. - Ale proszę się nie niepokoić, nabywca zabierze je dopiero po zakończeniu procesu – odparł bezczelnie oskarżony na pytanie sądu, czy przyznaje się do zarzucanego mu czynu. Maryś T. jest bohaterem jeszcze kilku anegdot z sali sądowej, spisanych przez Jacka Wiśniewskiego we „Wspomnieniach konińskiego adwokata”.

Tadeusz Antecki był też zapalonym strażakiem ochotnikiem i do legendy przeszedł jego wyskok przez okno z sali sądowej w trakcie własnej przemowy obrończej, którą przerwał w pół słowa na dźwięk strażackiej syreny. A jego strażackie wyczyny znane były nie tylko mieszkańcom Konina, ale dotarły nawet do Warszawy.

Jacek Wiśniewski spisał wspomnienia Tadeusza Anteckiego pod koniec lat osiemdziesiątych, kiedy był jeszcze dziennikarzem Przeglądu Konińskiego. Z zawodu reportera zrezygnował kilka lat później, kiedy razem z Jerzym Majewskim założył księgarnię MAWI. Teraz firma zdecydowała się poszerzyć działalność o wydawanie książek, Oprócz „Wspomnień konińskiego adwokata” ukazały się jeszcze kolejne wydania dwóch pozycji: „Znani i nieznani w Koninie” Stefana Rusina i Andrzeja Majewskiego „Rosłem razem z moim miastem”. O obu tych pozycjach wkrótce napiszemy szerzej. Wszystkie nabyć można w większości konińskich księgarń.

  • Mecenas z sikawką

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:MAWI,   Tadeusz Antecki

KOMENTARZE

Gdzie mozna nabyc ksiazki.....prosze podpowiedziec.....
Dodano: 06.02.2012 14:56    Przez: ~HR...
w koninskich ksiegarniach oczywiscie ...
Dodano: 06.02.2012 15:40    Przez: ~xx
przepraszam nie tylko w koninskich takze w kole, turku i słupcy
Dodano: 06.02.2012 15:51    Przez: ~xx
w Centrum Informacji Turystycznej na ul. Dworcowej 2 pod KDK
Dodano: 06.02.2012 15:59    Przez: ~CIT
Oczywiscie, gdyby nie fakt ze to Wasze centrum jest otwarte w takich godzinach kiedy ludzie siedza w pracy. Nie ma to jak dopasowac godziny pracy do turystow.... *** Poza sezonem turystycznym, tj. od października do maja CIT otwarty jest w godzinach: 8:00 – 16:00 (poniedziałek – piątek)***
Dodano: 06.02.2012 17:07    Przez: ~Małgosia
Bo potrzebne były jakies działania, to zrobili w Koninie CIT. ;)
Dodano: 06.02.2012 19:06    Przez: ~hahaha
co za naiwniak! przeciez CITu nie robili dla TURYSTOW tylko dla URZEDNIKOW (a to mozna sie pochwalic otwarciem, a to zalatwic zatrudnienie trzem pociotkom i dwom czlonkom sztabu wyborczego, a to dac komus na przyklad zarobic). az dziwne ze po wyborach tego nie zamkneli :) (pewnie glupio bylo pociotkow zwollnic, hehe)
Dodano: 06.02.2012 19:14    Przez: ~olazkola
miałem okazję słyszeć tego pana na sali sądowej-też się jąkał ,mimo wszystko był dobrym adwokatem
Dodano: 06.02.2012 19:46    Przez: ~63-latek
Osobiście znałem adwokata Anteckiego, uważam, że to zacny i prawy obywatel m. Konina, społecznik i osoba wrażliwa na krzywdy ludzi. Organizował nam wraz ze swoją siostrą, także druhną Ochotniczej Straży Pożarnej w Koninie zawody sprawnościowe i strzeleckie z wiatrówki na żużlowym wówczas placu straży. Są z tych lat bardzo miłe chwile wspomnień, ćwiczenia strażaków ochotników, zjazd se wspinalni w tzw. rękawie i sam widok rozpościerający się na Konin z ostatniego pietra wspomnianej wspinalni oraz wiszące, przewieszone w oknach węże strażackie suszące się po powrocie strażaków z akcji. Wszystko to m ...
Dodano: 06.02.2012 23:16    Przez: ~Eugeniusz
Takich adwokatów już nie ma.Co mam na myśli, ci, co "adwokatami" są, wiedzą.
Dodano: 07.02.2012 23:33    Przez: ~ewf
Doskonała pozycja, szybciutko się czyta i daje ogromną dozę radości, skłania do zastanowienia. Polecam wszystkim z całą stanowczością. Kolego Wiśniewski - proszę o więcej do czytania w tego typu klimatach.
Dodano: 07.02.2012 09:00    Przez: ~Bad Max
W 1909 roku nie obowiązywała już 25-letnia służby w armii carskiej.Z tego co wiem do armii rosyjskiej brano w tym okresie poborowych na 3 lata.
Dodano: 13.12.2013 20:42    Przez: ~Nemo

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.