Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: WIECZÓR WYBORCZY KONIN 2024 - II TURA - NIEDZIELA 20:55

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościOd prezerwatywy do strategii

Od prezerwatywy do strategii

Dodano: , Żródło: LM.pl
Od prezerwatywy do strategii
Jeszcze w tym roku powstanie strategia rozwoju Konina. Sto pięćdziesiąt tysięcy złotych na jej opracowanie zdobyło stowarzyszenie Akcja Konin.
Jeszcze w tym roku powstanie strategia rozwoju Konina. Sto pięćdziesiąt tysięcy złotych na jej opracowanie zdobyło stowarzyszenie Akcja Konin.
 
Stowarzyszanie zdobyło grant od The Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe (Fundacji na rzecz Społeczeństwa Obywatelskiego w Centralnej i Wschodniej Europie). – Nad strategią dla Konina chcemy pracować razem z władzami miasta – powiedział Waldemar Duczmal, wiceprezes zarządu Akcji Konin. - Udało się nam pozyskać doświadczonych ludzi, którzy potrafią prowadzić badania i analizować ich wyniki. Mamy nadzieję, że nasza wspólna praca przyczyni się do rozwoju Konina, do nakreślenia ścieżki jego rozwoju.
 
W styczniu minął rok od założenia przez kilkanaście osób Akcji Konin. Mówili wówczas, że chcą działać na rzecz swojego miasta ponad różnicami politycznymi i światopoglądowymi. Już wtedy zapowiadali, że starają się o fundusze na opracowanie strategii rozwoju swojego miasta. Są jednak zwolennikami konkretnych działań – zarówno wielkich jak i całkiem skromnych przedsięwzięć - zaczęli więc od posprzątania cmentarza niemiecko-rosyjskiego z okresu I wojny światowej przy ulicy Szpitalnej w Koninie. Kilka miesięcy później posprzątali miejsca kaźni Żydów z powiatu konińskiego w lesie kazimierskim i rudzickim.

O Akcji Konin zrobiło się głośno 4 marca ubiegłego roku, kiedy jej aktywiści założyli na fontannę na placu Zamkowym... atrapę prezerwatywy. Poprzez happening „Przywróćmy Fromma miastu - lekko naciągana akcja promocyjna" stowarzyszenie chciało przypomnieć mieszkańcom Konina o Juliusie Frommie, urodzonym w Koninie wynalazcy lateksowej prezerwatywy. Akcja odbiła się szerokim echem w mediach lokalnych, krajowych i światowych.

W maju stowarzyszenie zorganizowało kolejny happening - Bekkeriadę. Na placu Zamkowym „wylądował” model pojazdu księżycowego, nawiązujący do pojazdu, który był używany przez amerykańskich kosmonautów do eksploracji księżyca, a skonstruowany został przez zespół prof. Mieczysława Bekkera, który mieszkał i kształcił się w Koninie. - Nie udało nam się wtedy zaprosić pierwszego i jedynego jak dotąd polskiego kosmonauty gen. Mirosława Hermaszewskiego, ale ten pomysł, przy naszej współpracy, zrealizował w październiku Dom Kultury „Oskard”. 
 
W tym samym miesiącu Akcja Konin zorganizowała też (wspólnie z naszym portalem i portalem konin-starowka.pl) zbiórkę książek. Dzięki temu kilkaset tytułów trafiło bezpłatnie do rąk mieszkańców miasta podczas Dni Konina. Doroczne święto miasta stowarzyszenie wykorzystało również na zbieranie podpisów pod wnioskiem o nadanie planowanemu na Glince rondu imienia doktora Piotra Janaszka. Podpisało się prawie 600 osób.
 
W czerwcu Akcja Konin zorganizowała debatę na temat udziału obywateli w rozwoju społeczności lokalnej, w której wzięli między innymi udział: Henryk Wujec, Nathalie Bolgert, Katarzyna Batko i Bogna Frąszczak. Miesiąc później stowarzyszenie opublikowało na swojej stronie internetowej programy wyborcze radnych i władz miasta, a w październiku - programy parlamentarzystów. - To szerszy projekt, obliczony na kilka lat, mający umożliwić mieszkańcom sprawdzenie realizacji wyborczych obietnic na koniec ich kadencji – poinformował Bartosz Jędrzejczak, prezes zarządu Akcji Konin. - Od listopada znajdują się tam też imienne zestawienia głosowań konińskich radnych w sprawie poszczególnych uchwał.

Wreszcie w październiku Akcja Konin wygrała konkurs, organizowany przez firmę Dulux (producenta farb), na przemalowanie dworca PKP w Koninie, co powinno nastąpić wiosną, jak tylko poprawi się pogoda. – Równocześnie realizujemy drugi podobny projekt – dodał Bartosz Jędrzejczak. - Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Obywatel udało się pozyskać fundusze na przemalowanie jednej z kamienic na konińskiej starówce w szkocką kratę. Projekt ma na celu upamiętnienie szkockiej gminy, która swego czasu wiele w Koninie znaczyła. Wzór swojej kraty rodzinnej, na prośbę Akcji Konin, udostępnił Fish, były wokalista zespołu Marillion. Trwają intensywne prace nad tym projektem i nad uzyskaniem stosownych zezwoleń.
 
Oprócz Juliusa Fromma i Mieczysława Bekkera Akcja Konin przypomniała też postać Michaela Goldwassera, którego wnuk Barry Goldwater w 1964 roku rywalizował z Lyndonem Jonsonem o fotel prezydenta USA. Stowarzyszenie uczestniczy obecnie w próbie powołania na terenie Konina Rady Pożytku Publicznego. - Rozmowy i spotkania w tej sprawie są mocno zaawansowane – poinformował Waldemar Duczmal.
 
Akcja zamierza zakończyć prace nad strategią dla Konina jesienią tego roku. - Zostało mało czasu, ale damy radę – zapewnia Bartosz Jędrzejczak. - Jednym z punktów projektu jest przetłumaczenie dokumentu, który powstanie, na pięć języków, w tym chiński i rosyjski. Mamy nadzieję, że ułatwi to potencjalnym inwestorom właściwą ocenę naszego miasta.

Na koniec ubiegłego roku stowarzyszenie Akcja Konin liczyło 18 członków.
Od prezerwatywy do strategii
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole