Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Wybór prezydenta Konina zależy od tych, którzy... pozostaną w domach

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKopalnia idzie na północ

Kopalnia idzie na północ

Dodano: , Żródło: LM.pl
Kopalnia idzie na północ
Konińska kopalnia chce wejść z wydobyciem na teren gminy Piotrków Kujawski, leżącej już w województwie kujawsko-pomorskim. Znajduje się tam około jednej czwartej zasobów złoża, z którego czerpie odkrywka Tomisławice
Konińska kopalnia chce wejść z wydobyciem na teren gminy Piotrków Kujawski, leżącej już w województwie kujawsko-pomorskim. Znajduje się tam około jednej czwartej zasobów złoża, z którego czerpie odkrywka Tomisławice
 
Odkrywka Tomisławice położona jest w większości na terenie gminy Wierzbinek. Całe złoże zawiera około 50 mln ton węgla, z czego około 11 mln ton znajduje się na terenie gminy Piotrków Kujawski. Tomisławice to pierwsza i jedyna zbudowana w Polsce od czasu wejścia do Unii Europejskiej odkrywka węgla brunatnego w Polsce. - Budowa odkrywki prowadzona była zgodnie z bardzo dziś rygorystycznymi wymogami prawnymi – podkreślał prezes Sławomir Mazurek podczas odbywającego się w dniach 5-6 marca w Toruniu XIX Forum Ekonomicznego. - Szczególnie dużo uwagi poświęciliśmy sprawie wpływu odkrywki na otoczenie. Cały czas prowadzimy monitoring przyrodniczy, dlatego możemy być pewni, że nasza działalność górnicza nie stanowi zagrożenia dla otoczenia kopalni, zwłaszcza dla tak ważnego w polskiej tradycji jeziora Gopło. Zastrzeżenia formułowane ze strony Komisji Europejskiej są bezpodstawne i wkrótce strona polska ustosunkuje się do nich w oficjalnym dokumencie.
 
Węgiel brunatny to szansa także dla mieszkańców i firm z regionu – w kopalni Konin znalazło pracę około 100 mieszkańców z gminy Wierzbinek. Kopalnia planuje także zatrudnienie dodatkowych osób z terenów, na których dojdzie do eksploatacji węgla, w tym z gminy Piotrków Kujawski.
Inwestycje prowadzone przez KWB Konin S.A. to także zlecenia dla miejscowych firm. W  Wierzbinku zlecenia na roboty towarzyszące odkrywce Tomisławice (remonty dróg, usługi komunalne) prowadzą spółki gminne – co stanowi dodatkową korzyść dla budżetu gminy.
 
- Uzyskanie koncesji na wydobycie może być szansą dla lokalnej społeczności i przyspieszenie rozwoju regionu poprzez dodatkowe wpływy do budżetu z tytułu podatków, czy opłat od nieruchomości. Sama tylko opłata eksploatacyjna, z której średnio 1 zł za 1 tonę kierowana jest do gminy, daje około 2,5 mln zł rocznie. Drugie tyle może trafić do kasy gminy Piotrków Kujawski z podatków – powiedziała naszej redakcji Ewa Galantkiewicz, rzeczniczka KWB Konin.
 
Jak zapowiada zarząd firmy, w wyrobisku końcowym odkrywki Tomisławice powstanie zbiornik wodny, który może być źródłem dodatkowych dochód ze sprzedaży atrakcyjnych działek turystycznych i daje ciekawe możliwości zagospodarowania terenu pod kątem rekreacyjnym, wzbogacając infrastrukturę.
 
Zakończenie eksploatacji odkrywki Tomisławice planowane jest około 2030 roku.
Kopalnia idzie na północ
Czytaj więcej na temat:KWB, Tomisławice, Piotrków Kujawski
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole