Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościLicheń. Koncerty organowe

Licheń. Koncerty organowe

Dodano:
Licheń. Koncerty organowe
Pielgrzymi, wierni i goście, którzy przybędą do Lichenia, będą mogli poczuć moc płynącą z organów znajdujących się w bazylice

Pielgrzymi, wierni i goście, którzy przybędą do Lichenia,  będą mogli poczuć moc płynącą z organów znajdujących się w bazylice. Od 15 czerwca, przez całe lato, trzy razy dziennie, będą odbywać się koncerty na największym tego typu instrumencie w Polsce.

Od kilku lat studenci i absolwenci Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie i Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu przyjeżdżają do Lichenia, aby szlifować swoje muzyczne umiejętności. - Kiedy parę lat temu powstały w Licheniu największe w Polsce organy od razu zrodził się pomysł, aby pokazywać je szerszej publiczności. Podzcas wakacji przyjeżdżają tu studenci i absolwenci uczelni muzycznych, którzy codziennie dają półgodzinne recitale -  powiedział Jakub Stefek, student Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, który jako pierwszy w tym roku koncertuje na licheńskich organach.

Wśród utworów, które można usłyszeć w licheńskiej bazylice, będą doskonale znane kompozycje, jak chociażby „Ave Maria” czy „Toccata” Jana Sebastiana Bacha. Nie zabraknie oczywiście utworów polskich. - Gram utwory polskiego kompozytowa Mariana Sawy, trochę francuskiej muzyki symfonicznej i różne utwory z popularnej literatury ponieważ do Lichenia przyjeżdżają ludzie głównie na pielgrzymki i chcieliby usłyszeć coś znanego na organach. Dlatego w repertuarze są takie utwory, które na pewno będą się podobały -  dodał solista.

Dla Jakuba Stefka tegoroczny pobyt w Licheniu w charakterze koncertującego organisty jest jego drugim z kolei. W ten sposób zdobywa praktykę, a jednocześnie przygotowuje się do konkursów, w których bierze udział pod koniec wakacji.

Koncerty organowe będą odbywać się trzy razy dziennie - o godz. 11.00, 14.00 i 20.00. Każdy z nich będzie trwał około 30 minut. Licheńskie organy noszą imię bł. Jana Pawła II. Ich budowa trwała cztery lata. Projektantem instrumentu jest prof. Andrzej Chorosiński - były rektor Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Instrument od podstaw wykonała firma „Zych” z Wołomina. Składa się on z pięciu części. Całe organy mają 157 głosów i a w ich skład wchodzi 12.323 piszczałek. Instrument główny, znajdujący się na chórze nad wejściem do świątyni, waży ok. 50 ton. Największa z piszczałek ma 10 metrów. Piszczałki powstały w Polsce, Portugalii i Holandii. Cześć z nich została odlana z 90-procentowej cyny.

Organy, przed oddaniem do użytku, zostały poddane ocenie specjalistów. W tym celu powołana została komisja złożona z organistów, dyrygentów, organmistrzów i księży muzykologów z Polski, Niemiec i Włoch. Znawcy organowego brzmienia przyznali, że licheński projekt jest brzmieniowo bardzo nowatorski. Wielką niewiadomą było, jak zachowa się w akustyce bazyliki. Komisja przyznała, że mimo kilkunastosekundowego pogłosu, instrument brzmi bardzo czytelnie.

Licheń. Koncerty organowe
Licheń. Koncerty organowe
Licheń. Koncerty organowe
Licheń. Koncerty organowe
Licheń. Koncerty organowe
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole