Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Popkowski, a następnie Korytkowski. Kandydaci odpowiedzą na wasze pytania

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKameduła wciąż ma szansę

Kameduła wciąż ma szansę

Dodano: , Żródło: LM.pl
Kameduła wciąż ma szansę
Jeszcze przez dwa dni można głosować na Kamedułę, dąb w Puszczy Bieniszewskiej, który walczy o tytuł Drzewa Roku Klubu Gaja.
Jeszcze przez dwa dni można głosować na Kamedułę, dąb w Puszczy Bieniszewskiej, który walczy o tytuł Drzewa Roku Klubu Gaja.
 
Finałowa jedenastka drzew została wybrana z 290 kandydatów nadesłanych z całej Polski przez różnorodne grupy społeczne, reprezentujące między innymi samorząd terytorialny, stowarzyszenia kulturalne, placówki edukacyjne, rowerzystów, mieszkańców spółdzielni. Najstarsze drzewo ma ponad tysiąc lat, najmłodsze - 60. - Konkurs Drzewo Roku jest częścią Święta Drzewa, programu edukacji ekologicznej Klubu Gaja dotyczącego zmian klimatycznych, ochrony i sadzenia drzew – tłumaczą organizatorzy plebiscytu na swojej stronie internetowej.
 
Kamedułę z puszczy Bieniszewskiej zgłosili do konkursu... rowerzyści. - Jedna ze szczelin w pniu Kameduły przypomina oko. To nim drzewo dogląda uważnie całej puszczy i swoich siedmiu braci, z których jeden, choć nadal stoi, jest już martwy i uschnięty – tłumaczy Andrzej Skrzypiński z Konińskiego Towarzystwa Sportów Rekreacyjnych „Sport Club Konin”. - Kameduła stracił już jeden ze swoich potężnych konarów. Odłamany fragment stał się symbolicznym wołaniem o pomoc dla niego i braci dębów.
 
Aleja dębowa, której Kameduła jest ważnym elementem, była w średniowieczu traktem z Gniezna do Kalisza. Dziś jest to urokliwy szlak turystyczny, przy którym rośnie osiem dębów w wieku od 500 do 700 lat. Kameduła jest największy z nich. - Ratujmy jeszcze, co można dla przyszłych pokoleń! Grupa nasza, która jest zafascynowana tą inicjatywą liczy już 25 osób i na tym nie koniec – mówią rowerzyści-przyrodnicy.
 
Kameduła ma około 530 lat, jest wysoki na 27 metrów, a w obwodzie liczy sobie 7,6 metrów. O tytuł Drzewa Roku Klubu Gaja rywalizuje z nim słynny Bartek z Bartkowa w gminie Zagnańsk i dwa inne dęby: Aleksander z Krościenka i Rozalia ze Świętej Rozalii (woj. mazowieckie). Są dwie lipy (Okręt z Motarzyna w woj. pomorskim i Wambierzyce z tejże miejscowości w woj. dolnośląskim) i dwie wierzby (Adam z Katowic i najmłodsze, bo zaledwie 60-letnie Legionowo z miejscowości o takiej samej nazwie w woj. mazowieckiem). O tytuł Drzewa Roku ubiegają się też dwa platany (Olbrzym z miejscowości Chojna w woj. zachodniopomorskim i ochrzczony nazwą miejscowości Kozy w woj. śląskim) oraz buk Drzewo Szczęścia z Istebnej w woj. śląskim.
 
Głównym przesłaniem konkursu na Drzewo Roku jest zmotywowanie społeczności lokalnej do ustalenia i odkrycia drzewa szczególnie ważnego ze względu na jego historię i wpływ na losy mieszkańców. Laureat będzie reprezentował Polskę w konkursie na Europejskie Drzewo Roku. Głosowanie na Drzewo Roku Klubu Gaja trwa przez cały czerwiec na stronie www.swietodrzewa.pl. Głos można oddać tylko raz z danego adresu e-mail.
 
Fot. M. Szumiński
96716_749
96717_6404
96718_2467
96719_3368
96720_kamedula6
96721_kamedula1
Przeczytaj również:Kameduła przegrał
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole