Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Wybór prezydenta Konina zależy od tych, którzy... pozostaną w domach

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

PILNE

Od godz. 13.30 wstrzymana z powodu awarii dostawa wody na ul. Karłowicza 5. Na czas przerwy będzie podstawiona cysterna.

LM.plWiadomościGospodynie w Licheniu

Gospodynie w Licheniu

Dodano:
Gospodynie w Licheniu
Z Podkarpacia, Lubelszczyzny, Kaszub, Śląska i Wielkopolski przybyły do Lichenia koła gospodyń wiejskich. W tegorocznym zjeździe uczestniczyło prawie 3000 kobiet z 57 kół z całej Polski.

Z Podkarpacia, Lubelszczyzny, Kaszub, Śląska i Wielkopolski przybyły do Lichenia koła gospodyń wiejskich. W tegorocznym zjeździe uczestniczyło prawie 3000 kobiet z 57 kół z całej Polski.

Na skwerze przy licheńskiej siedzibie KGW odbył się Jarmark Kulturowy. Zarówno gospodynie, jak i goście, którzy pojawili się tego dnia w Licheniu, mogli skosztować smakołyków przygotowanych specjalnie na tę okazję.

Wśród gości, którzy pojawili się w sobotnie popołudnie w Licheniu, znaleźli się m.in. burmistrz miasta i gminy Ślesin, Mariusz Zaborowski, oraz senator RP Ireneusz Niewiarowski, prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów. Jego zdaniem takie imprezy są bardzo potrzebne dla rozwoju polskiej wsi oraz organizacji, które tam aktywnie działają: - Cieszę się, że do Lichenia przyjeżdżają zorganizowane grupy. Zaczęli sołtysi, są Koła Gospodyń Wiejskich, ale są też środowiska uzależnionych, Ochotnicze Hufce Pracy, Solidarność. Myślę, że jak ludzie gromadzą się w takim miejscu, gdzie niezależnie od dyskusji między sobą, pokazania się, wystawiania, to przyjeżdżają się też pomodlić. Można zakładać, że wracając, na co dzień, będą innymi, lepszymi ludźmi. Ponieważ Licheń przyciąga polską wieś, można powiedzieć, że jest sanktuarium polskiej wsi, to obecność KGW jest naturalna.”

Podczas jarmarku można było podziwiać piękne, wielokolorowe stroje regionalne, w których występowały gospodynie. Dla smakoszy przygotowana była degustacja potraw regionalnych. Natomiast na scenie poszczególne koła prezentowały folklor regionalny.

Panie wysłuchały wykładu Ireny Bylickiej pt. „Społeczne i ekonomiczne aspekty życia i działalności w środowiskach wiejskich”. Następnie wzięły udział w uroczystej mszy w licheńskiej bazylice, której przewodniczył ordynariusz diecezji włocławskiej, bp Wiesław Alojzy Mering. Podczas nabożeństwa gospodynie przyniosły dary do ołtarza wyhodowane i przywiezione z polskich wsi – kwiaty, owoce, warzywa oraz pieczywo. Pielgrzymkę zakończyło wspólne zwiedzanie sanktuarium oraz odśpiewanie „Barki” pod pomnikiem Jana Pawła II.

Gospodynie w Licheniu
DSC00024
DSC00030
DSC00192
DSC00256
DSC00294
DSC00371
DSC00379
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole