Dzisiaj jest piątek 19 lipca 2019, imieniny: Alfreda, Wincentego, Wodzisława WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18666) SPORT FORUM FIRMY (5347) PRACA (50) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
13 / 17oC
Jutropogoda
26 / 21oC
Pojutrzepogoda
22 / 17oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Artystyczny dom. Rewitalizacja konińskiej starówki ... (0)Konin. Wjechał hulajnogą elektryczną na przejście. ... (3)

Napoleon przejechał przez bramę

Dodano: 16.09.2012 20:46
Źródło: LM.pl
Tego w Ślesinie jeszcze nie było! Przez odświeżony Łuk Triumfalny, w dwusetną rocznicę jego powstania, przejechał sam Napoleon Bonaparte.

Brama Napoleońska została wzniesiona w 1812 roku. Przywódca Francuzów, jak wynika ze źródeł historycznych był w Ślesinie dwa razy. Regionaliści twierdzą, że łuk powstał nie tylko na jego cześć, ale przede wszystkim miał symbolizować wolność.



Przez lata brama nie była remontowana. Na niespełna tydzień przed uroczystościami, ruszyły w końcu prace modernizacyjne. Łuk zmienił się nie do poznania. – Brama Napoleona odzyskuje swoją świetność. Staje się wizytówką regionu i całego województwa Wielkopolskiego. Dla nas jest największym dobrem – mówił Mariusz Zaborowski, burmistrz Ślesina.

Oficjalne uroczystości z okazji 200. rocznicy wybudowania bramy, odbyły się na ślesińskim rynku. Tam też pojawił się sam Napoleon Bonaparte. W towarzystwie swoich wojsk, Cesarz przejechał później przez Łuk Triumfalny i wziął udział w odsłonięciu własnego popiersia.

Pomnik stanął w parku nad jeziorem Ślesińskim.

  • Napoleon przejechał przez bramę
  • DSC_1288
  • DSC_1145
  • DSC_1148
  • DSC_1149
  • DSC_1158
  • DSC_1163
  • DSC_1169
  • DSC_1172
  • DSC_1176
  • DSC_1181
  • DSC_1183
  • DSC_1188
  • DSC_1191
  • DSC_1192
  • DSC_1198
  • DSC_1205
  • DSC_1216
  • DSC_1227
  • DSC_1232
  • DSC_1237
  • DSC_1241
  • DSC_1247
  • DSC_1248
  • DSC_1252
  • DSC_1256
  • DSC_1264
  • DSC_1269
  • DSC_1274
  • DSC_1282
  • DSC_1285

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Jakoś nikt nie zauważył zniszczenia dokonanego podczas malowania bramy , usunięto ozdobne elementy sztukaterii , brakowało jednego zamiast go odtworzyć rozbito pozostałe trzy , remont z elementami demolki.
Dodano: 16.09.2012 23:48    Przez: ~Spostrzegawczy
To nie sukces tylko wysztukowane w ostatniej chwili pieniądze uratowały honor gminy tak z łaski na uciechę jedyny sponsor to gmina Ślesin i z naszych to pieniędzy ten remont jak dokładny to widzimy to nie remont tylko dewastacja .A kiedy poseł zapłaci bo tak obiecał czyżby to slogan wyborczy Panowie w tym to jesteście Mistrzami Świata nawet większy sukces niż w klipę.
Dodano: 17.09.2012 07:15    Przez: ~OCHWEST
Zawsze beda narzekac jesli ktos za pieniadze podatnikow zabawia sie z mlodymi dziewczynami w godzinach pracy. Dziwie sie, ze jeszcze tam siedzi i ze go nie wywalili z zakazem pracy w budzetowce, Tyle w temacie.
Dodano: 16.09.2012 23:56    Przez: ~Slesiniak
Panie Burmistrzu potrzebę remontu Bramy Napoleona zgłaszał w poprzednim roku na sesji Rady, inny radny i nie nazywał się Ejma na kilka miesięcy przed Waszymi pomysłami nagłośnionymi w mediach. Pan i Pańska ekipa mieliście zdobyć fundusze na remont Bramy Napoleona razem z Panem Posłem Nowakiem. Minął rok, i wyszło jak zwykle. Nie potrafiliście nawet zdobyć 30000 zł na remont. Wstyd dla rodowitego Ślesiniaka , jak Pan siebie nazywasz. Na ostatniej sesji Rady Gminy, dzięki Radnym wiejskim, którzy głosowali za wydaniem środków z budżetu gminy na remont Bramy, został uratowany honor Miasta i Gminy Ślesin, a nie było to takie oczywiste.
Dodano: 17.09.2012 05:44    Przez: ~obserwator sesji
Fajna była zakamuflowana kampania przeciwników referendum w wystąpieniach Burmistrza, Pana Posła, Senatora oraz aktora. Jestem ciekawy jakie to kosmiczne posunięcia wykonał Burmistrz, Panie Pośle Nowak, może w inwestycjach lub ciągłym zaciąganiu nowych kredytów. Pochwalcie się Panie Burmistrzu i Panie Pośle Nowak ile konkretnie zdobyliście środków zewnętrznych na remont Bramy Napoleona. Radni przekazali 35 tyś. zł na ten cel, a wy ile.
Dodano: 17.09.2012 06:08    Przez: ~uczestnik igrzysk
Jak zwykle WIELKIE ZERO czyli normalnie NIC OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO tyle srodków zewnętrznych .Proszę teraz pomyśleć czym się fascynujemy i jakie to sukcesy 99% to propaganda a cała reszta to właściwa praca ot tak to obecnie jest.
Dodano: 17.09.2012 07:22    Przez: ~xyz
Flagi państwowe to wartość!! jakie to świeto narodowe że ktoś pozwolił na ich uzycie? obchody 200- lecia bramy? kto to wymyslił???lokalna publika i gra. Owszem świetnie, że brama wyremontowana, ale ze jest największym dobrem dla burmistrza to strasznie przykre i żenujące
Dodano: 17.09.2012 06:14    Przez: ~-zdegustowany-
Ciekawa impreza dla nas mieszkańców, a balety dla uczestników rejsu Pawełkiem z dalszym ciągiem w Termach Ślesińskich dla Świty Burmistrza i zaproszonych Gości, a było ich sporo. Ile z naszych podatków poszło na tą imprezkę w Termach.
Dodano: 17.09.2012 06:23    Przez: ~ślesiniak
Przecież w Termach mieszkańcy się nie zmieszczą.Wyborcy mają tylko głosować.
Dodano: 17.09.2012 08:02    Przez: ~ślesin2
W UBIEGŁYM ROKU NA ŚWIĘCIE SUMA W TERMACH BYŁ WSTĘP DLA WSZYSTKICH M.IN. NA DEGUSTACJĘ RYB I WÓDKI.ALE BYŁ TEŻ TŁUM WŁODARZY GMINNYCH,POSŁOWIE ITP GOŚCIE,A NAWET AKTOR PIECZYŃSKI(PODOBNO WEGETARIANIN!TO RYBKI CHYBA NIE ZJADŁ).BYŁO CIASNO,WIĘC TERAZ IMPREZA ZAMKNIĘTA ZAPEWNE.
Dodano: 17.09.2012 10:05    Przez: ~sum
a niektórzy nawet wynosili jedzenie do domu :)
Dodano: 17.09.2012 11:31    Przez: ~głodny
Ten gość w słomkowym kapeluszu to kto?
Dodano: 17.09.2012 08:23    Przez: ~kapelusik
To chyba jakiś redaktor?
Dodano: 17.09.2012 09:57    Przez: ~w kapelusiku
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ZWRÓĆCIE UWAGE JAK BRUDNO JEST !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! PIERWSZA SCENA FILMU CHODNIK ZAROŚNIĘTY STRASZNIE,DALEJ DOOKOŁA BRAMY SYF I WZDŁUŻ CHODNIKÓW TEŻ PIACH I ZAROŚNIĘTE TRAWĄ I CHWASTAMI.I TAK JEST W CAŁYM ŚLESINIE I GMINIE.EKIPA KIEROWNICZA ODPOWIEDZIALNA ZA SPRZĄTANIE DO PRACY SIĘ WEŻCIE-PANIE KOCAJ...
Dodano: 17.09.2012 08:41    Przez: ~BOJZAN WRÓĆ
WIDAĆ ŻE WŁODARZE MIASTA NIE ZNAJĄ DOKŁADNIE SWOJEJ HISTORII TU CYTAT " W 1807 roku miasto znalazło się w Księstwie Warszawskim. W 1812 mieszkańcy Ślesina na cześć cesarza zbudowali Łuk Triumfalny z autentycznym Orłem Napoleońskim, który do dziś jest najcenniejszym zabytkiem w mieście. Mieli przy tym nadzieję nie tylko na odzyskanie przez ojczyznę niepodległości, ale i na uchronienie się od wysokich danin na rzecz armii napoleońskiej przechodzącej przez miasteczko. Sam cesarz nigdy jednak nie zobaczył budowli. NIEŁADNIE
Dodano: 17.09.2012 09:31    Przez: ~ORE
Przecież ludzie leją ze śmiechu z tego naciągania historii.
Dodano: 17.09.2012 09:51    Przez: ~śmich
W Czeladzi mają bardzo ładny pomnik miejscowej czarownicy,oczyszczonej zresztą po śmierci z zarzutów.Usunięto ją,bo stała za blisko koscioła.Teraz jest na sprzedaż.Może przelatywała kiedyś nad Ślesinem to jej też można fajne miejsce tu przygotować.
Dodano: 17.09.2012 09:50    Przez: ~wiedżmin
2 z 6
<<123456>>