Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKompromisowe bilety

Kompromisowe bilety

Dodano:
Kompromisowe bilety
Z 2,60 do 2,80 zł., a nie jak planowano do 3 złotych, wzrośnie cena biletu MZK w Koninie. Droższe bilety będą obowiązywać prawdopodobnie od połowy listopada tego roku. 

Z 2,60 do 2,80 zł., a nie jak planowano do 3 złotych, wzrośnie cena biletu MZK w Koninie. Droższe bilety będą obowiązywać prawdopodobnie od połowy listopada tego roku. - To kompromis – mówią radni na propozycję MZK.

Nieznacznie wzrosną także ceny na różne bilety okresowe. Nie podniesiono natomiast ceny biletu sieciowego na wszystkie linie, który nadal będzie kosztował 88 złotych, a ulgowy 44 złotych. Bilet miesięczny zmieni się na 30-dniowy, czyli będzie można kupić każdego dnia miesiąca i będzie ważny przez 30 dni.

Podwyżka cen biletów poprzedzona była burzliwą dyskusją podczas sesji Rady Miasta. Efekt był pewnym kompromisem wobec pierwotnej propozycji. - Dla nas liczy się przede wszystkim pasażer – deklarował Mirosław Pachciarz, dyrektor MZK przekonując radnych do podwyżki cen biletów. - Potrzebujemy jednak środków aby normalnie funkcjonować. Mirosław Pachciarz podwyżkę cen biletów uzasadniał wzrastającą ceną oleju napędowego. - Różnica między ceną biletu a ceną oleju napędowego to 50 procent. MZK jest zakładem budżetowym. Nie mamy środków aby płynnie płacić za paliwo.

Podczas dyskusji pojawiło się kilka wersji poprawy sytuacji MZK. Jedna z nich zakładała nawet likwidację nierentownych kursów autobusowych. - MZK to wielokrotnie jedyny sposób dotarcia do szkoły i do pracy. Likwidacja to katastrofalne wyjście dla ludzi oddalonych od centrum – alarmował radny Marek Cieślak.- Ile trzeba wyłożyć z budżetu, żeby utrzymać usługi na tym samym poziomie zamiast podwyżki – pytał Zenon Chojnacki. - 1.200.00 złotych – brzmiała odpowiedź. W ramach zachęty do korzystania z biletów sieciowych, radny Kamil Szadkowski zaproponował ich obniżkę z 88  na 87 złotych. - W interesie miasta jest rozpropagowanie komunikacji miejskiej – przekonywała Monika Kosińska.- Proponuję przejrzeć ulgi, radni są zwolnieni z opłat za bilety, może to zmienić – proponowała Zofia Itman. Najwięcej do zarzucenia MZK miał radny Jan Urbański. - Najpierw zmiana formy własności, potem podwyżka cen biletów. Radni muszą mieć kontrolę, co w tej firmie się dzieje – mówił radny, .

W rezultacie, na wniosek prezydenta Józefa Nowickiego, głosowano nad pośrednią koncepcją, czyli podwyżką z 2,60 na 2,80, a w przyszłym roku do 3 złotych za bilet jednorazowy. Głosowało za tym 20 radnych, od głosu wstrzymał się tylko jan Urbański. Nie było "przeciw" . Nowa cena biletów będzie obowiązywać po uprawomocnieniu się uchwały, prawdopodobnie od połowy listopada tego roku. 

Kompromisowe bilety
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole