Dzisiaj jest niedziela 5 lipca 2020, imieniny: Karoliny, Antoniego, Filomeny WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17851) SPORT FORUM FIRMY (5503) PRACA (30) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
23 / 19oC
Jutropogoda
21 / 13oC
Pojutrzepogoda
16 / 11oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
"Z Maryją przez wieki" to jedna z wystaw w licheńs ... (0)Zielonym do góry EXTRA. Zaczarowany ogród w Konini ... (1)

Chcą wykorzystać szansę

Dodano: 2.01.2013 20:24
Źródło: LM.pl
To jak wygrana w totolotka. Tak o mieszkaniach w starej części miasta mówią jej lokatorzy. Poza własnym „M”, mieli szansę nauczyć się fachu, a teraz planują otwarcie spółdzielni socjalnej. Swoim zgraniem i zaangażowaniem łamią stereotyp mieszkańców lokali socjalnych.

Pod koniec maja  14 rodzin odebrało z rąk prezydenta klucze do nowych mieszkań w kamienicy na ul. Z. Urbanowskiej w Koninie. Po raz pierwszy, lokatorzy musieli je samodzielnie wykończyć. Takie było bowiem założenie ministerialnego programu, na realizację którego Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Koninie otrzymał 120 tys. zł dofinansowania. – Wygraliśmy pierwszą edycję programu aktywizacji społeczno-zawodowej na rzecz budownictwa socjalnego. Dostaliśmy 30 tys. zł z budżetu miasta i musieliśmy znaleźć 10 mieszkań socjalnych, a potem dobrać lokatorów którzy je wyremontują – mówi Anna Kwaśniewska, p.o. dyrektora MOPR w Koninie.

Głównym kryterium dobierania osób do projektu była ich sytuacja życiowa oraz fakt, że były to osoby długotrwale bezrobotne. Musiały one też mieć złożony wniosek do wydziału lokalowego o przydział mieszkania socjalnego. Po wyłonieniu dziesiątki szczęśliwców, została ona skierowani na kurs doszkalający. Potem, przystąpili do pracy. - Zakładaliśmy gumolity, umywalki, futryny, malowaliśmy, tynkowaliśmy. To były podstawowe remonty wykończeniowe – mówią lokatorzy.

Wspólna praca nie tylko czegoś ich nauczyła, ale też zintegrowała. Teraz myślą o założeniu spółdzielni socjalnej. – Spotykaliśmy się przez blisko rok i zaczęliśmy się kolegować, a nawet zaprzyjaźniać. Wiedzieliśmy, że będziemy razem mieszkać i spotykać się na co dzień. Później zobaczyliśmy, że się ze sobą dogadujemy. Chcemy się razem trzymać i wspólnie coś zrobić – mówi Daniel Michalak. – Planujemy pójść w pomoc ludziom niepełnosprawnym i w wykończenia wnętrz.

Pięciu lokatorów kamienicy na ul. Z. Urbanowskiej chciałoby zająć się dowożeniem dzieci niepełnosprawnych i dostosowywaniem dla nich mieszkań. Oprócz tego myślą o sprawach budowlanych i sprzątaniu miasta. – Jesteśmy na etapie poszukiwania pomysłu. Potem chcemy przygotować biznesplan. Jeśli się uda to będziemy objęci unijnym projektem, dzięki któremu będziemy mieli płacony ZUS. Mamy nadzieję, że zaczniemy działać w lutym, może w marcu – mówi Sławomir Szubert.
Aktywni mieszkańcy chcą przygotować się tak, żeby móc utrzymać się na rynku pracy. Jeśli im się uda to zamierzają przyjmować do pracy takich jak oni. – Zrobimy wszystko, żeby się rozwijać. Nie zmarnujemy danej nam szansy – twierdzą.

Swoim zaangażowaniem łamią też stereotyp lokatorów mieszkań socjalnych. Te, kojarzą się bowiem jedynie z pijaństwem i dewastacją. –  Fajnie dawać taki przykład. To, że ktoś jest biedny nie znaczy że musi dewastować to co ma. Każdy z nas wie, że musimy o to dbać. Ludzie, którzy demolują swoje mieszkania sami sobie robią źle – mówi Michalak. – Nie wiem, czy ludzie którzy mieszkają w jednej klatce i się do siebie nie odzywają są lepsi niż my, którzy się szanujemy i potrafimy sobie pomagać.

Ze swoich podopiecznych dumny jest Igor Antecki, pracownik socjalny z konińskiego MOPR. – Cieszę się, że oni są tak blisko siebie i planują coś dalej robić. Dobrze, że chcą wyjść na zewnątrz, żeby pracować i samemu się utrzymywać. Pomoc społeczna jest trampoliną, żeby człowiek się odbił i toczył swoje życie – mówi Antecki.

  • Chcą wykorzystać szansę
  • Chcą wykorzystać szansę
  • Chcą wykorzystać szansę
  • Chcą wykorzystać szansę
  • Chcą wykorzystać szansę

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

gufi stary i na necie hehehe
Dodano: 02.01.2013 20:41    Przez: ~michał
W totko najlepszy był niejaki bolus ,jego żona Danuta opisała w swojej książce że było ciężko ale bolek regularnie przynosił duze pieniądze z wygranych w lotko
Dodano: 03.01.2013 08:50    Przez: ~Multi
kryminaliści dostają mieszkania hahah
Dodano: 02.01.2013 20:45    Przez: ~xxx
Krew mnie zalewa, jak na to patrzę. Sam pracuję 7 dni w tygodniu, żeby na mieszkanie odłożyć, a takie chłopy, co na ułomków nie wyglądają, zamiast robić, to mieszkania za darmo od miasta dostają?
Dodano: 03.01.2013 16:31    Przez: ~Schorowany
Komu trzeba wpierdolić, zeby dostac mieszkanie?
Dodano: 04.01.2013 09:30    Przez: ~stan
gufi zawsze był i będzie bezrobotny bo kręci dobrą lewizne ;p
Dodano: 02.01.2013 20:47    Przez: ~sojer
W normalnym świecie na Starówce tworzy się miejsca dla biznesu, kwateruje elitę a w Koninie... Rozdawnictwo i nieudolność!
Dodano: 02.01.2013 21:01    Przez: ~Woland
no ten jeden mnie kiedyś..
Dodano: 02.01.2013 21:05    Przez: ~rafi
pod koperrasem
Dodano: 03.01.2013 00:03    Przez: ~maxim
co za zule.... az przykro patrzec...
Dodano: 02.01.2013 21:28    Przez: ~~ona~
Każdy tylko by krytykował ale wszyscy powinni mieć szansę
Dodano: 02.01.2013 21:29    Przez: ~Gremlins
Dokończ rafi
Dodano: 02.01.2013 21:39    Przez: ~mnie też
Jesli chodzi o dobro rodziny, to kazdy moze sie zmienic. Lepiej pozno niz wcale. Dobrze, ze chociaz probuja. Moze jednak zlamia ten stereotyp.
Dodano: 02.01.2013 21:44    Przez: ~julia***
jednego znam :) dobry ziom :)
Dodano: 02.01.2013 22:03    Przez: ~zdz
1 z 9
123456789>>

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.