Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościChcą wykorzystać szansę

Chcą wykorzystać szansę

Dodano: , Żródło: LM.pl
Chcą wykorzystać szansę
To jak wygrana w totolotka. Tak o mieszkaniach w starej części miasta mówią jej lokatorzy. Poza własnym „M”, mieli szansę nauczyć się fachu, a teraz planują otwarcie spółdzielni socjalnej. Swoim zgraniem i zaangażowaniem łamią stereotyp mieszkańców lokali socjalnych.
To jak wygrana w totolotka. Tak o mieszkaniach w starej części miasta mówią jej lokatorzy. Poza własnym „M”, mieli szansę nauczyć się fachu, a teraz planują otwarcie spółdzielni socjalnej. Swoim zgraniem i zaangażowaniem łamią stereotyp mieszkańców lokali socjalnych.

Pod koniec maja  14 rodzin odebrało z rąk prezydenta klucze do nowych mieszkań w kamienicy na ul. Z. Urbanowskiej w Koninie. Po raz pierwszy, lokatorzy musieli je samodzielnie wykończyć. Takie było bowiem założenie ministerialnego programu, na realizację którego Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Koninie otrzymał 120 tys. zł dofinansowania. – Wygraliśmy pierwszą edycję programu aktywizacji społeczno-zawodowej na rzecz budownictwa socjalnego. Dostaliśmy 30 tys. zł z budżetu miasta i musieliśmy znaleźć 10 mieszkań socjalnych, a potem dobrać lokatorów którzy je wyremontują – mówi Anna Kwaśniewska, p.o. dyrektora MOPR w Koninie.

Głównym kryterium dobierania osób do projektu była ich sytuacja życiowa oraz fakt, że były to osoby długotrwale bezrobotne. Musiały one też mieć złożony wniosek do wydziału lokalowego o przydział mieszkania socjalnego. Po wyłonieniu dziesiątki szczęśliwców, została ona skierowani na kurs doszkalający. Potem, przystąpili do pracy. - Zakładaliśmy gumolity, umywalki, futryny, malowaliśmy, tynkowaliśmy. To były podstawowe remonty wykończeniowe – mówią lokatorzy.

Wspólna praca nie tylko czegoś ich nauczyła, ale też zintegrowała. Teraz myślą o założeniu spółdzielni socjalnej. – Spotykaliśmy się przez blisko rok i zaczęliśmy się kolegować, a nawet zaprzyjaźniać. Wiedzieliśmy, że będziemy razem mieszkać i spotykać się na co dzień. Później zobaczyliśmy, że się ze sobą dogadujemy. Chcemy się razem trzymać i wspólnie coś zrobić – mówi Daniel Michalak. – Planujemy pójść w pomoc ludziom niepełnosprawnym i w wykończenia wnętrz.

Pięciu lokatorów kamienicy na ul. Z. Urbanowskiej chciałoby zająć się dowożeniem dzieci niepełnosprawnych i dostosowywaniem dla nich mieszkań. Oprócz tego myślą o sprawach budowlanych i sprzątaniu miasta. – Jesteśmy na etapie poszukiwania pomysłu. Potem chcemy przygotować biznesplan. Jeśli się uda to będziemy objęci unijnym projektem, dzięki któremu będziemy mieli płacony ZUS. Mamy nadzieję, że zaczniemy działać w lutym, może w marcu – mówi Sławomir Szubert.
Aktywni mieszkańcy chcą przygotować się tak, żeby móc utrzymać się na rynku pracy. Jeśli im się uda to zamierzają przyjmować do pracy takich jak oni. – Zrobimy wszystko, żeby się rozwijać. Nie zmarnujemy danej nam szansy – twierdzą.

Swoim zaangażowaniem łamią też stereotyp lokatorów mieszkań socjalnych. Te, kojarzą się bowiem jedynie z pijaństwem i dewastacją. –  Fajnie dawać taki przykład. To, że ktoś jest biedny nie znaczy że musi dewastować to co ma. Każdy z nas wie, że musimy o to dbać. Ludzie, którzy demolują swoje mieszkania sami sobie robią źle – mówi Michalak. – Nie wiem, czy ludzie którzy mieszkają w jednej klatce i się do siebie nie odzywają są lepsi niż my, którzy się szanujemy i potrafimy sobie pomagać.

Ze swoich podopiecznych dumny jest Igor Antecki, pracownik socjalny z konińskiego MOPR. – Cieszę się, że oni są tak blisko siebie i planują coś dalej robić. Dobrze, że chcą wyjść na zewnątrz, żeby pracować i samemu się utrzymywać. Pomoc społeczna jest trampoliną, żeby człowiek się odbił i toczył swoje życie – mówi Antecki.
Chcą wykorzystać szansę
Chcą wykorzystać szansę
Chcą wykorzystać szansę
Chcą wykorzystać szansę
Chcą wykorzystać szansę
Przeczytaj również:Cieplik w galeriowcu
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole