Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPamiętali o pisarce

Pamiętali o pisarce

Dodano:
Pamiętali o pisarce
Od kilku lat, w pierwszy dzień nowego roku, miłośnicy twórczości Zofii Urbanowskiej odwiedzają jej grób na cmentarzu przy ulicy Kolskiej w Koninie.

Od kilku lat, w pierwszy dzień nowego roku, miłośnicy twórczości Zofii Urbanowskiej odwiedzają jej grób na cmentarzu przy ulicy Kolskiej w Koninie.

1 stycznia 2009 Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie jako koordynator Roku Zofii Urbanowskiej zaproponowała spotkanie w 70 rocznicę śmierci pisarki obok jej grobowca. Odtąd corocznie miłośnicy twórczości konińskiej literatki z Konina (gdzie mieszkała) i z Kowalewka (gdzie się urodziła) oddają jej hołd i wymieniają się najnowszymi wieściami.

W 2012 roku Wydawnictwo Wielkopolskiej Biblioteki Publicznej w Poznaniu wydało "Wielkopolski alfabet pisarek", w którym zamieszczono hasło o pani Zofii. W 2010 r. wydano "Gucia zaczarowanego" z ilustracjami Bohdana Butenko. Niedawno ukazała się wersja czytana "Gucia zaczarowanego". Wydawcy zauważyli, że w 2009 roku minęło 70 lat od śmierci pisarki.

1 stycznia 2013 na cmentarz przybyli: Sławomir Lorek, zastępca prezydenta Konina, Andrzej Łącki, prezes Oddziału PTTK, Piotr Rybczyński, prezes Towarzystwa Przyjaciół Konina, Andrzej Grzeszczak, wójt gminy Rzgów, delegacja strażaków z Kowalewka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie Henryk Janasek, radna Teresa Kołodziejczak i spore grono czytelników. Komitet Renowacji Konińskich Nekropolii przy TPK reprezentował Piotr Pęcherski.

W imieniu Komitetu Obchodów 100 lat Krajoznawstwa Konińskiego znicz zapalili Mira Ewa Olszak i Michał Gruszczyński. Zebrani oddali hołd pani Zofii, a następnie wspólnie odwiedzili groby współzałożycieli konińskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, zawiązanego jeszcze pod zaborem rosyjskim w 1913 roku. Ze środków kwest i darczyńców zostały wyremontowane groby m.in. Stefanii Esse i Romana Ostrzyckiego. Wójt gminy Rzgów zaprosił na szlak Zofii Urbanowskiej do Kowalewka.

 

W 1953 roku powstał w Koninie Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego jako spadkobierca idei PTKraj sprzed 40 lat. - Głównym wydarzeniem roku jubileuszowego będzie uroczysta sesja popularnonaukowa jesienią 2013 roku, na którą serdecznie zapraszamy mieszkańców miasta i regionu - powiedział prezes Oddziału PTTK w Koninie Andrzej Łącki, dziękując przybyłym za udział w podniosłej uroczystości.  

Pamiętali o pisarce
urbano1
urbano2
urbano3
urbano4
urbano5
urbano6
urbano7
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole