Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościSalezjanie w Licheniu

Salezjanie w Licheniu

Dodano:
Salezjanie w Licheniu
Klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie przeżywali rekolekcje formacyjne w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu.

Klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego przeżywali rekolekcje formacyjne w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu. Uczestniczyli w nich klerycy z czterech polskich inspektorii księży salezjanów: krakowskiej, wrocławskiej, warszawskiej i pilskiej:

W trakcie rekolekcji poruszane były zagadnienia istotne z punktu widzenia przyszłej posługi duszpasterskiej. Rozważania na czas rekolekcji przygotował i przeprowadził ks. Łukasz Woźniak, salezjanin na co dzień posługujący w parafii pw. św. Teresy i św. Jana Bosko w Łodzi. Zostały one oparte w głównej mierze na doświadczeniach pracy duszpasterskiej rekolekcjonisty. Jak sam przyznał, miały zmierzać do tego, aby wskazać klerykom drogę, którą powinni podążać, aby dorastać do pełni wiary.

Zdaniem ks. Woźniaka charyzmat salezjanów, dany im przez św. Jan Bosko, wskazuje młodych ludzi jako tych, nad którymi księża salezjanie powinni szczególnie się pochylać i których powinni objąć swoją duszpasterską opieką. Jak wyjaśnił, księża salezjańskiego zgromadzenia dostrzegają problemy dzisiejszej młodzieży, które w znacznej mierze wynikają z braku oparcia w rodzinie i najbliższych.

Podczas pobytu w Licheniu klerycy mogli także spędzić czas na zwiedzaniu sanktuarium oraz bazyliki. Odwiedzili ponadto apartamenty papieskie, w których mieszkał Jan Paweł II podczas wizyty w Licheniu w 1999 roku. Jednym z elementów ich pobytu była także pielgrzymka do lasu grąblińskiego, miejsca objawień Matki Bożej pasterzowi Mikołajowi Sikatce.

Towarzystwo Salezjańskie (Towarzystwo św. Franciszka Salezego) zostało założone w 1859 przez ks. Jana Bosko w celu kontynuowania jego pracy z młodzieżą i dziećmi. Ks. Bosko swoje życie poświęcił najmłodszym, organizując dla nich oratoria (miejsca nauki, zabawy, modlitwy i pracy), a także szkoły dające zawód i szanse dalszej nauki. Dziś salezjanie w dalszym ciągu pracują z młodzieżą w szkołach, oratoriach, świetlicach, domach poprawczych, prowadzą parafie i wyjeżdżają na misje. W Polsce Towarzystwo Salezjańskie funkcjonuje od 1898 roku. W grudniu 1997 na 185 szkół katolickich w Polsce - 31 prowadzili salezjanie. Jednym z bardziej znanych ośrodków salezjańskich w naszym kraju jest klasztor w Lądzie n. Wartą, gdzie zakonnicy posługują od 1921 roku. Obecnie działa tam Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego, w którym klerycy przechodzą formacje przygotowującą do życia zakonnego.

 

Salezjanie w Licheniu
Przeczytaj również:Wakacje z rodziną
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole