Dzisiaj jest środa 22 maja 2019, imieniny: Heleny, Wiesławy, Romy WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (19279) SPORT FORUM FIRMY (5339) PRACA (57) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
13 / 14oC
Jutropogoda
15 / 9oC
Pojutrzepogoda
18 / 12oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Proces wchłonięcia Geotermii Konin przez MPEC powo ... (30)Piłka nożna. Symulacja ligowa. Kto spadnie, kto aw ... (2)

Spółdzielni przybywa

Dodano: 19.03.2013 13:54
Źródło: LM.pl

Trzy działające, dwie w planie i jedna, która nie przetrwała. Taki jest bilans spółdzielni socjalnych w Koninie i powiecie konińskim. - To coraz bardziej popularna i potrzebna forma przedsiębiorstwa społecznego – mówi Przemysław Piechocki, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych.

Pierwszą spółdzielnią, która powstała w Koninie była „Siódemka”. Bezrobotni, którzy zostali przeszkoleni przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, zajmowali się głównie sprzątaniem. Niestety, spółdzielnia upadła. - Myślę, że zabrakło tam lidera – mówi Przemysław Piechocki. - W każdej takiej grupie potrzebna jest osoba, która pociągnie za sobą innych. Ważne są kontakty międzyludzkie, ale też pomysł na spółdzielnię.

Porażka „Siódemki” nie zniechęciła innych. Powstała spółdzielnia „Otwarci”, w której niepełnosprawni zajmują się projektowaniem i szyciem ubrań dla innych niepełnosprawnych. W Kramsku natomiast ruszyła spółdzielnia „Razem do sukcesu”, która zajmuje się usługami gastronomicznymi i opiekuńczymi. Podobny zakres działania ma istniejąca od niedawna w Koninie spółdzielnia „Nowa Grodzka”. - Jest duża potrzeba tworzenia takich miejsc pracy, a poza tym ludzie chcą brać sprawy w swoje ręce – mówi Piechocki. - Spółdzielnie socjalne powstały dla osób długotrwale bezrobotnych, niepełnosprawnych, czy zagrożonych wykluczeniem społecznym. To specyficzne przedsiębiorstwo, bo jest oparte na pracy członków.

Możliwość realizacji pasji sportowej i przy okazji czerpania z tego korzyści finansowych to z kolei pomysł koszykarzy na wózkach. Stowarzyszenie „Mustang” jest jednym z tych, które planuje otworzyć spółdzielnię socjalną i zająć się sprzedażą sprzętu dla niepełnosprawnych. Sportowcy na wózkach otrzymali już dofinansowanie do swojej działalności i niedługo chcą otworzyć swój sklep.

Na wykańczanie wnętrz nastawiona jest natomiast spółdzielnia, którą planują otworzyć mieszkańcy kamienicy przy ul. Z. Urbanowskiej. - Oba pomysły mają szansę realizacji. W jednej i drugiej spółdzielni widać ogromne zaangażowanie i determinację. Wierzymy, że im się uda – mówi Paweł Piechocki.

W całej Wielkopolsce działa już około 70 spółdzielni socjalnych.

 

 

  • Spółdzielni przybywa
  • Spółdzielni przybywa
  • Spółdzielni przybywa
  • Spółdzielni przybywa

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Spółdzielnia jako forma prowadzenia działalności gospodarczej co do zasady od zawsze była oparta na pracy swoich członków i nic w tym specyficznego. Specyficzną zaś postacią spółdzielni są spółdzielnie socjalne, nieudolne protezy prawdziwej działalności gospodarczej istniejące tylko dzięki subwencjom i ulgom. Państwo teraz może ogłosić, oto patrzcie co robimy dla trwale bezrobotnych, wykluczonych i niepełnosprawnych, pozwalamy im zakładać spółdzielnie socjalne. Niestety, to tylko marny półśrodek, potrzebny jest rozwój gospodarczy, wtedy będzie praca dla tych wszystkich, którzy rzeczywiście chcą pracować.
Dodano: 19.03.2013 14:13    Przez: ~gregorianus
a dasz pracę niepełnosprawnemu jak już ta gospodarka się rozwinie? bo ja jestem niepełnosprawny, żaden, który wypowiada się tak jak Ty jeszcze mi pracy nie dał (wykształcenie mam wyższe -dodam)wieszacie psy na spółdzielniach, a nawet nie wiecie czym to jest, praca członków? nieudolne protezy prawdziwej działalności gospodarczej istniejące tylko dzięki subwencjom i ulgom? litości
Dodano: 25.03.2013 01:01    Przez: ~niepełnosprawny
sp. to fikcja i raj dla prezesow
Dodano: 19.03.2013 14:38    Przez: ~wykluczony
a wiesz ile zarabia prezes takiej spółdzielni?
Dodano: 19.03.2013 22:32    Przez: ~aerie
czy prezes powie ile zarabia ,to jest tajemnica.[ chroni go chore prawo]
Dodano: 20.03.2013 08:18    Przez: ~bezrobotny
a ja jestem prezesem takiej spółdzielni i zarabiam 345 zl miesięcznie ..... to spółdzielnia socjalna ludzie, nie komercja .... odrobina wiedzy nie zaszkodzi, a google nie boli.... dopiero potem osadzajcie
Dodano: 25.03.2013 00:52    Przez: ~sps
Co to za kraj, który nic już nie produkuje i nie wytwarza, a zajmuje się różnymi głupotkami.
Dodano: 19.03.2013 15:16    Przez: ~ania
POwołać jedynie słuszną spółdzielnię Bicia Piany na chwałę Donka i Komoruskiego Bronka !!!Prezesem POwołać Grodzką-Grodzkiego,jego zastepca niech będzie Środa a buchalterem Vincent na 1/4 etatu i dopiero będzie raj.
Dodano: 19.03.2013 19:28    Przez: ~appeldaun
spoldzielni przybywa a ludzie nadal pracy nie mają.
Dodano: 19.03.2013 22:11    Przez: ~belwerwer
RZĄD OD SZCZAWIU NA TACZKACH TRZA WYWIEŚĆ!
Dodano: 19.03.2013 23:31    Przez: ~!
Gierek tez zakładał spółdzielnie które dawno upadły. Teraz czas na spółdzielnie socjalne, bo widzę że fanatyków, lobbystów przybywa a funduszy coraz mniej.
Dodano: 20.03.2013 18:50    Przez: ~mm
Polska to kraj wykluczonych ,bezrobotnych,nic tylko zakładac
Dodano: 20.03.2013 19:56    Przez: ~nieporadny
Podobno w tych społdzielniach krecą niezłe lody
Dodano: 22.03.2013 12:44    Przez: ~BRUK
spoldzielnie korwa powstaja a ludzie korwa jak prawcy nie mnieli tak nie maja korwa wogole wolontariuszy nie peosza wogole o pomoc korwa .
Dodano: 10.04.2013 22:45    Przez: ~:{
1 z 2
12>>

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.