Dzisiaj jest środa 12 maja 2021, imieniny: Pankracego, Dominika, Domiceli WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17199) SPORT FORUM FIRMY (5594) PRACA (75) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
18 / 14oC
Jutropogoda
18 / 11oC
Pojutrzepogoda
13 / 7oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Powstaje nowy most w Bernardynce. Dobre tempo inwe ... (0)Sportowe nagrody rozdane. Miasto wyróżniło siedem ... (2)

Spółdzielni przybywa

Dodano: 19.03.2013 13:54
Źródło: LM.pl

Trzy działające, dwie w planie i jedna, która nie przetrwała. Taki jest bilans spółdzielni socjalnych w Koninie i powiecie konińskim. - To coraz bardziej popularna i potrzebna forma przedsiębiorstwa społecznego – mówi Przemysław Piechocki, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych.

Pierwszą spółdzielnią, która powstała w Koninie była „Siódemka”. Bezrobotni, którzy zostali przeszkoleni przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, zajmowali się głównie sprzątaniem. Niestety, spółdzielnia upadła. - Myślę, że zabrakło tam lidera – mówi Przemysław Piechocki. - W każdej takiej grupie potrzebna jest osoba, która pociągnie za sobą innych. Ważne są kontakty międzyludzkie, ale też pomysł na spółdzielnię.

Porażka „Siódemki” nie zniechęciła innych. Powstała spółdzielnia „Otwarci”, w której niepełnosprawni zajmują się projektowaniem i szyciem ubrań dla innych niepełnosprawnych. W Kramsku natomiast ruszyła spółdzielnia „Razem do sukcesu”, która zajmuje się usługami gastronomicznymi i opiekuńczymi. Podobny zakres działania ma istniejąca od niedawna w Koninie spółdzielnia „Nowa Grodzka”. - Jest duża potrzeba tworzenia takich miejsc pracy, a poza tym ludzie chcą brać sprawy w swoje ręce – mówi Piechocki. - Spółdzielnie socjalne powstały dla osób długotrwale bezrobotnych, niepełnosprawnych, czy zagrożonych wykluczeniem społecznym. To specyficzne przedsiębiorstwo, bo jest oparte na pracy członków.

Możliwość realizacji pasji sportowej i przy okazji czerpania z tego korzyści finansowych to z kolei pomysł koszykarzy na wózkach. Stowarzyszenie „Mustang” jest jednym z tych, które planuje otworzyć spółdzielnię socjalną i zająć się sprzedażą sprzętu dla niepełnosprawnych. Sportowcy na wózkach otrzymali już dofinansowanie do swojej działalności i niedługo chcą otworzyć swój sklep.

Na wykańczanie wnętrz nastawiona jest natomiast spółdzielnia, którą planują otworzyć mieszkańcy kamienicy przy ul. Z. Urbanowskiej. - Oba pomysły mają szansę realizacji. W jednej i drugiej spółdzielni widać ogromne zaangażowanie i determinację. Wierzymy, że im się uda – mówi Paweł Piechocki.

W całej Wielkopolsce działa już około 70 spółdzielni socjalnych.

 

 

  • Spółdzielni przybywa
  • Spółdzielni przybywa
  • Spółdzielni przybywa
  • Spółdzielni przybywa

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Spółdzielnia jako forma prowadzenia działalności gospodarczej co do zasady od zawsze była oparta na pracy swoich członków i nic w tym specyficznego. Specyficzną zaś postacią spółdzielni są spółdzielnie socjalne, nieudolne protezy prawdziwej działalności gospodarczej istniejące tylko dzięki subwencjom i ulgom. Państwo teraz może ogłosić, oto patrzcie co robimy dla trwale bezrobotnych, wykluczonych i niepełnosprawnych, pozwalamy im zakładać spółdzielnie socjalne. Niestety, to tylko marny półśrodek, potrzebny jest rozwój gospodarczy, wtedy będzie praca dla tych wszystkich, którzy rzeczywiście chcą pracować.
Dodano: 19.03.2013 14:13    Przez: ~gregorianus
a dasz pracę niepełnosprawnemu jak już ta gospodarka się rozwinie? bo ja jestem niepełnosprawny, żaden, który wypowiada się tak jak Ty jeszcze mi pracy nie dał (wykształcenie mam wyższe -dodam)wieszacie psy na spółdzielniach, a nawet nie wiecie czym to jest, praca członków? nieudolne protezy prawdziwej działalności gospodarczej istniejące tylko dzięki subwencjom i ulgom? litości
Dodano: 25.03.2013 01:01    Przez: ~niepełnosprawny
sp. to fikcja i raj dla prezesow
Dodano: 19.03.2013 14:38    Przez: ~wykluczony
a wiesz ile zarabia prezes takiej spółdzielni?
Dodano: 19.03.2013 22:32    Przez: ~aerie
czy prezes powie ile zarabia ,to jest tajemnica.[ chroni go chore prawo]
Dodano: 20.03.2013 08:18    Przez: ~bezrobotny
a ja jestem prezesem takiej spółdzielni i zarabiam 345 zl miesięcznie ..... to spółdzielnia socjalna ludzie, nie komercja .... odrobina wiedzy nie zaszkodzi, a google nie boli.... dopiero potem osadzajcie
Dodano: 25.03.2013 00:52    Przez: ~sps
Co to za kraj, który nic już nie produkuje i nie wytwarza, a zajmuje się różnymi głupotkami.
Dodano: 19.03.2013 15:16    Przez: ~ania
POwołać jedynie słuszną spółdzielnię Bicia Piany na chwałę Donka i Komoruskiego Bronka !!!Prezesem POwołać Grodzką-Grodzkiego,jego zastepca niech będzie Środa a buchalterem Vincent na 1/4 etatu i dopiero będzie raj.
Dodano: 19.03.2013 19:28    Przez: ~appeldaun
spoldzielni przybywa a ludzie nadal pracy nie mają.
Dodano: 19.03.2013 22:11    Przez: ~belwerwer
RZĄD OD SZCZAWIU NA TACZKACH TRZA WYWIEŚĆ!
Dodano: 19.03.2013 23:31    Przez: ~!
Gierek tez zakładał spółdzielnie które dawno upadły. Teraz czas na spółdzielnie socjalne, bo widzę że fanatyków, lobbystów przybywa a funduszy coraz mniej.
Dodano: 20.03.2013 18:50    Przez: ~mm
Polska to kraj wykluczonych ,bezrobotnych,nic tylko zakładac
Dodano: 20.03.2013 19:56    Przez: ~nieporadny
Podobno w tych społdzielniach krecą niezłe lody
Dodano: 22.03.2013 12:44    Przez: ~BRUK
spoldzielnie korwa powstaja a ludzie korwa jak prawcy nie mnieli tak nie maja korwa wogole wolontariuszy nie peosza wogole o pomoc korwa .
Dodano: 10.04.2013 22:45    Przez: ~:{
1 z 2
12>>

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.